REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Śmieci fruwają po bielańskich trawnikach. Burmistrz: "Przepraszamy za niedogodności"
REKLAMA

Fot. AK


Śmieci fruwają po bielańskich trawnikach. Burmistrz: "Przepraszamy za niedogodności"

- Do kogo można zgłosić syf, który ze śmietnika wręcz wlewa się do lasu? Kasprowicza 62 - zasygnalizowała w maju na facebookowej grupie jedna z mieszkanek. Jak się okazuje, to w tym roku częsty widok na wielu bielańskich podwórkach.

REKLAMA

Dyskusja z miejsca pokazała, że jest to "globalny" bielański problem. Kosze na śmieci są najzwyczajniej opróżniane zbyt rzadko a trawniki sprzątane "odświętnie". - To nie tylko problem nieopróżniania śmietników. To także niesprzątanie wokół budynków - szkło leżące miesiącami, prezerwatywy, o które można się przewrócić, podpaski gnijące od słońca. Tak wiem, to mieszkańcy sami brudzą, ale nie wszyscy to fleje. A wszyscy muszą na to patrzeć - komentuje pani Agnieszka, która zgłasza nieprawidłowości na ul. Marymonckiej.REKLAMA

Burmistrz się tłumaczy

- Co ze sprzątaniem podwórek? - zapytał burmistrza jeden z mieszkańców. Grzegorz Pietruczuk odniósł się do problemu śmieci tłumacząc, że "trwa zażarta walka" pomiędzy firmami, startującymi w przetargu na sprzątanie terenów zielonych a sprawa trafiła do Krajowej Izby Odwoławczej.

- Szukamy rozwiązania, żeby przetarg był rozstrzygnięty. Firmy walczą o te zlecenia teraz bardzo zawzięcie, więc mamy problem. Procedura przetargowa ciągnie się zbyt długo. Firmy korzystają z prawa, które im przysługuje i po prostu przedłużają, bo chcą dostać te zlecenia, a my przez to mamy opóźnienia - przyznaje burmistrz Bielan. - Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami czyni wszystko, żeby przetarg doprowadzić do końca, wyłonić wykonawcę, podpisać umowę i rozpocząć sprzątanie podwórek.REKLAMA

ZGN doraźnie sprząta

Urząd dzielnicy przypomina, że nie jest odpowiedzialny za sprzątanie na wszystkich podwórkach, zwłaszcza tych należących do spółdzielni mieszkaniowych czy wspólnot. Jednak urzędnicy doskonale zdają sobie sprawę ze skali problemu, o czym świadczy kolejna wypowiedź. - Ze względu na sytuację zastosowano rozwiązania tymczasowe. ZGN zawarł doraźnie umowę na sprzątanie oraz dodatkowo ustalono, że w interwencyjnym sprzątaniu pomogą firmy, z którymi umowę ma podpisany urząd. Sprzątanie odbywa się raz w tygodniu oraz interwencyjnie na zgłoszenie. Wszystkie tereny należące do ZGN są pod nadzorem administratorów, a na zgłoszenia mieszkańców reagujemy na bieżąco - wyjaśnia rzeczniczka bielańskiego ratusza Magdalena Borek.REKLAMA

Ratusz przeprasza i... poucza

Urzędnicy odnieśli się też do zarzutów pojawiających w internecie, jakoby worki z odpadami zielonymi jeszcze z jesieni zalegały na bielańskich podwórkach. - Wszystkie zgrabione przez firmę sprzątającą liście z zarządzanych przez ZGN terenów zostały wywiezione. Ewentualne zalegające worki z liśćmi, prawdopodobnie tzw. podrzuty, zostaną zabrane po podpisaniu umowy z nowym wykonawcą. Mamy nadzieję, że ta sytuacja nie potrwa długo i że w najbliższym czasie będziemy mogli w kompleksowy sposób realizować zadania wynikajcie z zarządzania terenami komunalnymi. Przepraszamy mieszkańców za niedogodności oraz apelujemy jednocześnie, aby koszy przyulicznych nie traktować jako miejsce do wyrzucania śmieci z domów - przypomina Magdalena Borek.

(DB)


  • Poleć
  • Polub Tu Bielany
  • Udostępnij

09.06.2021 14:03 #Normalnyy
Burmistrz ma teraz ważniejsze sprawy na głowie np przymuszanie ludzi do noszenia bezużytecznych medycznie f_a_s_z_y_s_t_o_w_s_k_i_c_h s_z_m_a_t na twarzach jak próbują wejść do ratusza albo na basen.
09.06.2021 16:02 #RRobert
A co mieszkańców obchodzi zażarta walka pomiędzy firmami sprzątającymi?
Zasr... obowiązkiem ZGN-u jest posprzątać, jak nie potrafią odpowiednio wcześnie przygotować przetargu, tylko na ostatnią chwilę, to niech pracownicy ZGN-u zakasają rekawy i niech sami sprzątają.

Miasto kupę kasy miesięcznie inkasuje od mieszkańców, a sprzątać nie ma komu!
09.06.2021 16:51 #Staff
Wyjaśnienia burmistrza to jakaś żenada. Przecież to nie pierwszy przetarg w tej Dzielnicy, odwołania i protesty są normą w PZP. Po prostu wzięli się za to za późno a burmistrz zamiast wyciągnąć konsekwencje, to jeszcze usprawiedliwia. Gość ma tupet.
09.06.2021 17:43 #Kolo
Szkło i śmieci leżące miesiącami na podwórkach...? Wolne żarty. To są śmieci leżące tam latami. Przykład pierwszy z brzegu to okolice tzw. okraglaka. Zamieszczone przyartykule zdjęcie przedstawia sterylny porządek w porównaniu co dzieje się w opisanym wyżej miejscu. Wyrazie czego służę zdjęciami. Tak źle nie było nigdy. Ale oczywiście na politykę i inne bzdety czas jest a na sprawy podstawowe to już nie. Podkreślam, tak źle nie było nigdy i nikt mi nie wmowi że to wina mieszkańców bo jak śmieci i liście leżą kilka sezonów to jest to zaniedbanie gospodarza terenu czyli miasta. Podobnie rzecz się ma z powszechnym zjawiskiem chwastów na tzw trawnikach (trawniki wyłącznie z nazwy). A jest to skutek braku koszenia traw co powoduje wynaturzenie i zachwaszczenie. Każdy kto kiedykolwiek mieszkał w domu z ogrodem wie o czym mówię. I nie ma co wmawiać propagandy że to z powodu suszy bo brak koszenia jest od lat bez względu na to czy sa opady czy nie. W tym roku nie ma suszy a syf i chwasty jak były tak są. W porywach koszenie odbywa się 2 razy do roku co powoduje zdominowanie trawy orzech chwasty jako rośliny dominujące. Nie ma udorawiegliwidbia na takie sytuacje i to w mieście które posiada budżet na poziomie małego państwa. W małych miastach na zaoadlej prowincji jest pod tym względem lepiej. Może zatem warto mniej zajmować się różnoraka ideologia a zacząć od łopaty, szufli, miotły i wiadra. I od czasu do czasu może by się ktoś z urzędników pofatygował w okolice okraglaka i popatrzył jak realizowane są umowy z tzw. firmami zewnętrznymi. Toż tego nikt chyba nie kontroluje. A może warto zamiast dawać zlecenia prywatnym firmom które robia bo chcą zatrudnić dodatkowo więcej ludzi i realizować zadania porządkowe własnymi siłami. Kiedyś tak było i efekt był o niebo lepszy.
09.06.2021 18:02 #Ceres
Przepraszam, co jest w tych prezerwatywach, że aż można się o nie przewrócić?
09.06.2021 19:02 #Rafał
Rozwiazaniem problemu, moim zdaniem jest zaniechanie wszelkich przetargów dla firm sprzyjających i powołanie w UG Bielany stanowisk "pracownik sprzątający terenów zewnetrznych gminy Bielany" i "pracownik konserwator terenów zewnetrznych gminy Bielany" i niech gmina Bielany sama dba o swoje "podwórko" a nie wyręcza się firmami zewnętrznymi. W wielu polskich gminach urzędy same dbają o swoje tereny i same je sprzątają a w postępowej Warszawie tego nie potrafią? Wszelkie przetargi i wyręczanie się firmami zewnętrznymi generuje tylko dodatkowe koszty dla gminy Bielany.
10.06.2021 09:18 #czyste bielany
a co z syfem który leci z bazaru wolumen ?latające śmieci i zatrzymujące się na ogrodzeniu szkoły i przedszkola siatki foliowe latające po Alei Reymonta
10.06.2021 11:10 #WrednyKocur
czyste bielany - już Ci odpowiadam, bo akurat pracując tu, dostaję co wtorek i piątek i niedzielę wysokiego ciśnienia musząc zamykać drzwi, by mi to nie leciało do sklepu

Otóż problem polega na braku śmietników. Mam wyliczyć? Jeden za pasami na Wergiliusz X Wolumen, Jeden na skręcie Wergiliusza w stronę Kasprowicza, jeden przy pasach na metrze. Był kiedyś jeszcze jeden ślepym końcu Wolumen ale go z jakiegoś powodu usunięto. Jest to zwyczajnie za małe zagęszczenie nawet i w niehandlowy dzień. Handlujący mają swoje kontenery i nikt tu nie syfi, bo i po co, skoro za to płacimy segregując w firmach sami plastiki i metale osobno, kartony osobno, itp.

Inaczej placowi, którzy mimo zapewnienia ich własnych kontenerów, wolą wywalić byle gdzie, niż przejść 50 metrów. W zeszły piątek widziałem stos gnijących owoców i warzyw wywalony na chodnik od strony ulicy, bo co? Rolnik ma swoją furę kalać zapachem albo jak byle pachołek drogi nadkładać? Na placu też nam zostawiają bajzel.

Problem leży też po stronie
1. chamstwa, które cokolwiek kupi, zaraz musi to rozpakować i pierdyknąć opakowanie na ziemię

2.braku myślenia po stronie osób ustawiających śmietniki, co nie dziwi, skoro nawet wybudowane ławki są w najmniej potrzebnych miejscach, bo np. bliżej bazarku nie ma żadnej i starsi ludzie mają problem, a i ja po COV ledwo mogłem dojść od tramwajów z Aspekt.
3. wronowatych, które z owych kilku śmietników wyciągają te śmiecie kilogramami - ten model śmietnika się tu nie sprawdza!

Co z tym zrobić - postawić śmietniki po obu stronach każdego przejścia dla pieszych - nie po jednej i nie tylko na skrajnych przejściach ulic - sytuacja zniknie, przynajmniej w 80%.
Czego się nie zrobi już u starszego pokolenia, lecz można wpajać nowemu - choćby właśnie w tych szkołach i w swoim domu, to świadomość ekologiczna ale przede wszystkim SPOŁECZNA - bo nasz syf przeszkadza innym.
11.06.2021 00:41 #ble
Dziwne, że na ciągłe podwyżki czynszu, nie trzeba przetargu. Wszyscy muszą utrzymywać darmozjadów i nierobów z urzędów dzielnicowych i szereg radnych półmózgów, którzy znają się tylko na braniu kasy i zgłaszaniu projektów do budżetu obywatelskiego za nie wiadomo jakie pieniądze. Dziwne, że Piątkowski non stop, na każdej imprezie w tych samych wieśniackich pomarańczowych spodniach i butach.
13.06.2021 18:50 #Ona
Panie Burmistrzu proszę się zająć sprawami przyziemnymi a nie tylko w blasku fleszy błyszczeć.Bardzo się cieszę,że ktoś o tym syfie panującym na Bielanach pisze.Ja zapraszam Pana w niedzielę wieczorem na Dorycka i proszę wejść przy okazji do bloków.Myslicie,że ludzie chcą mieszkać w takich warunkach? Wszędzie brud i syf, pozalewane klatki,rozbite flaszki pod blokiem. Skoro dajecie tu takich mieszkańców zapraszamy do sprzątania po nich bo my już płacimy krocie za sprzątanie a mieszkamy w brudzie.Wstyd tu kogoś zaprosić do domu bo musi przejść przez podwórko i klatkę.Z poprzednim Burmistrzem można było rozmawiać i reagował na skargi i prośby mieszkańców a Pan tylko gwiazdorzy a ludziom żyje się tu coraz ciężej.Chyba nie ma brudniejszej dzielnicy,no może część Pragi.To chyba pora się wziąć za pracę i zacząć słuchać lokatorów bo w tej dzielnicy i tak znoszą zbyt dużo przez genialne decyzję urzędników.
REKLAMA

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

więcejREKLAMA
REKLAMA


więcej


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Winter Sale do -60%
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nowości do -45%
REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA