Sieczna jednak w 2018 roku?
3 czerwca 2016
Zarząd dzielnicy przyjął dziś zmiany w budżecie na 2016 rok oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej dla Białołęki. Zakładają one m.in., że ulica Sieczna zostanie zrealizowana do 2018 roku, czyli zgodnie z pierwotnym planem poprzednich władz dzielnicy.
Na ostatniej sesji radni koalicji przyjęli stanowisko, w którym zdecydowanie opowiedzieli się za powrotem do pierwotnej kolejności inwestowania, czyli zbudowania ulicy w 2018 roku.
- Należy pogratulować radnym koalicji PO-IMB, że w szybkim tempie przyjęli jednoznaczne stanowisko Rady Dzielnicy, którego efektem jest przywrócenie przez zarząd budowy ulicy Siecznej do 2018 r. To bardzo ważna i oczekiwana przez mieszkańców Lewandowa ulica, choćby z uwagi na możliwość uruchomienia w jej ciągu komunikacji miejskiej - mówi były burmistrz Piotr Jaworski.
- Od początku mówiliśmy, że zrobimy wszystko, aby ul. Sieczna powstała jak najszybciej - mówi burmistrz Ilona Soja-Kozłowska. - Zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że to priorytetowa droga Zielonej Białołęki. Wydłużenie realizacji tej inwestycji w dokumentacji było tylko formalnym zabiegiem, niezbędnym do wprowadzenia innych ważnych inwestycji. Od początku zarząd Białołęki planował przywrócić wcześniejszy harmonogram realizacji ulicy, gdy tylko pojawi się taka możliwość. Teraz pojawiła się szansa na dodatkowe pieniądze, z których będą realizowane inne inwestycje zaplanowane na najbliższe lata, więc wpisany w dokumenty termin budowy ulicy Siecznej może zostać skrócony. Niepotrzebne były te ogromne emocje. Obecny zarząd to nowe władze dzielnicy, jednak ciężko pracujemy już od 10 marca i prosimy o mandat zaufania dla naszych działań - podsumowuje Soja-Kozłowska.
- Efektem dzisiejszej zmiany budżetowej jest także przyspieszenie realizacji Siecznej - cieszy się radny Waldemar Roszak. - Pierwotnie całość środków zaplanowano na 2018 rok. Obecnie część pieniędzy wydamy już w 2017 roku. Dzięki czemu budowa ulicy rozpocznie się rok wcześniej. Sieczna będzie główną ulicą dojazdową dla tysięcy mieszkańców osiedli po wschodniej stronie ul. Głębockiej. Zmieszczą się na niej obustronne chodniki i ścieżka rowerowa. Jezdnia będzie na tyle szeroka, że bez problemu będą się po niej poruszały nawet największe autobusy komunikacji miejskiej - podsumowuje radny.
Teraz wszystko w rękach radnych miasta, bo to oni podejmą ostateczną decyzję zarówno w sprawie budżetu dzielnicy, jak i Wieloletniej Prognozy Finansowej. - Trzymajmy kciuki, aby nasze argumenty przekonały miejskich radnych i ul. Sieczna mogła powstać do 2018 roku - dodaje pani burmistrz.
Wkrótce rozpocznie się też kompleksowa przebudowa ul. Głębockiej. W projekcie znalazło się duże rondo na skrzyżowaniu z planowaną Sieczną. - Będzie gotowe na przyjęcie sporego, docelowego ruchu pojazdów. Unikniemy więc korków w tym miejscu - dodaje radny Roszak.
(red)