Ścieżki rowerowe na finiszu. "Rozkopali nam Jabłonnę"
8 kwietnia 2019
Budowa ścieżek rowerowych w Jabłonnie nabrała przyspieszenia. Niemal pół gminy zostało w ostatnim czasie rozkopane, a rowerzyści zgłaszają już pierwsze uwagi.
W projekt zaangażowanych jest aż osiem gmin. Jego liderem, a zarazem największym beneficjentem potężnej unijnej dotacji, jest Legionowo, pozostałe uczestniczące w nim gminy to: Czosnów, Jabłonna, Łomianki, Nieporęt, Nowy Dwór Mazowiecki, Radzymin i Wieliszew.
Budujemy ścieżki
Jeszcze do niedawna nawet najwięksi optymiści powątpiewali w realizację projektu przez Jabłonnę - co groziło wszystkim gminom poważnymi konsekwencjami. Straciłyby wielomilionowe dofinansowanie. A jednak się udało a ostateczne rozliczenie projektu ma nastąpić do końca czerwca. Prace ruszyły pełną parą. W samej tylko gminie Jabłonna powstanie blisko 8,5 km ścieżek rowerowych, 3,4 km wydzielonych pasów dla rowerzystów, 1,2 km ciągów pieszo-rowerowych i 3,2 km chodników.
Centrum rozkopane, ale pięknieje
Trzy odcinki ścieżek właśnie są budowane w ścisłym centrum Jabłonny - w rejonie ulic Zegrzyńskiej - Złotej Renty - DK61. Nowa połączy istniejącą trasę w ul. Modlińskiej z Zegrzyńską w dwóch miejscach - między budynkiem urzędu gminy a ul. Złotej Renety, która prowadzi na osiedle Rajska Jabłoń. Dalej ścieżka została poprowadzona od Złotej Renety wzdłuż Zegrzyńskiej do ronda przy OBI. Cena tych robót, które mają zakończyć się do 26 kwietnia, to ponad 970 tys. zł. Wielu mieszkańców jest zachwyconych szybkim tempem prac, choć w ostatnim czasie powodowały one pewne utrudnienia przy marketach. - Rozkopali nam Jabłonnę, ale może później będzie lepiej - zastanawia się jeden z przechodniów, oceniający postępy prac przy OBI.
Rowerowe połączenie z Nowym Dworem Mazowieckim
W budowie jest także ścieżka rowerowa oraz chodniki wzdłuż Modlińskiej od ul. Golfowej w Rajszewie do granicy z Nowym Dworem Mazowieckim. To dość długi odcinek, bo ponad 7 km, który płynnie połączy trasy rowerowe Nowego Dworu Maz. z warszawską Białołęką. Termin zakończenia prac to 26 kwietnia, koszt 5,3 mln zł. Przy okazji tej inwestycji mieszkańcy zgłaszają już pierwsze uwagi, m.in. jedni apelują o dosadzenie drzewek wzdłuż ścieżki po zakończeniu jej budowy, drudzy mają inne bolączki. - Jak mieszkańcy Bożej Woli z ul. Leśnej mają się dostać do ścieżki rowerowej, jeśli przejście dla pieszych prowadzi do rowu? - zastanawia się pani Irena.
Rowerowe połączenie z Nieporętem
- Gmina Nieporęt wybudowała już ok. 3 km ścieżki wzdłuż Strużańskiej, Legionowo około kilometra, a mimo to między tymi odcinkami jest dziura. Mieszkańcy Legionowa chcą ten odcinek wykorzystywać rekreacyjnie, czy to jeżdżąc na rowerach, czy biegając - jeszcze niedawno narzekał na realizację ścieżki wzdłuż drogi wojewódzkiej 632 biegnącej w kierunku Marek prezydent Legionowa Roman Smogorzewski. Wszystko jednak wygląda na to, że i sam prezydent może w końcu odetchnąć z ulgą.
- Obecnie budujemy również blisko 1,5 km ścieżki rowerowej i chodnika wraz z oświetleniem wzdłuż Strużańskiej. Ta trasa znajduje się na naszym terenie i będzie połączeniem między Jabłonną, Legionowem i gminą Nieporęt - mówi wójt Jarosław Chodorski. Ten odcinek będzie gotowy do końca czerwca.
(DB)