REKLAMA

Wawer

budżet obywatelski

 

Budżet obywatelski sfinansuje... remont kościelnych schodów?

  3 lutego 2023

Budżet obywatelski sfinansuje... remont kościelnych schodów?
źródło: bo.um.warszawa.pl

Rozebranie i budowa nowych schodów do kościoła św. Feliksa z Kantalicjo przy Kościuszkowców 85A to cel, który przyświeca autorowi jednego z projektów do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego warszawskiego Wawra. Prace kosztowałyby pół miliona.

REKLAMA

Anonimowy pomysłodawca przypomina, że schody zostały zbudowane pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku z odłamków wyburzonej wieży kościoła. Przez ten czas uległy naturalnemu zużyciu i nadają się do wymiany. Takie właśnie zalecenia wydał wojewódzki konserwator zabytków, więc parafię czeka kosztowny remont. Kościół jak nowy. Wyczyścili i uzupełnili starą cegłę Kościół jak nowy. Wyczyścili i uzupełnili starą cegłę
"Ceglana elewacja neogotyckiego kościoła przy Trakcie Lubelskim 157 była nie tylko brudna. Miała wiele uszkodzeń i braków, które załatano szarym cementem. Dzięki dofinansowaniu z kasy miasta w wysokości 182 tys. zł. zakończono kolejny etap renowacji tej odbudowanej w latach pięćdziesiątych świątyni" - pisze stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Budżet obywatelski w Warszawie

- Z kościoła parafialnego korzysta każdego tygodnia 2 tys. wiernych. Ważne jest bezpieczeństwo wchodzących i schodzących osób - przekonuje pomysłodawca i dodaje, że jego projekt jest uzgodniony z konserwatorem zabytków. Zakłada on rozebranie obecnych schodów, odbudowę, renowację portalu kościoła oraz instalacji odpowiednich udogodnień.

- Kościół ten jest jednym z najcenniejszych budynków architektonicznych w Wawrze i najwyższą budowlą sakralną. Korzystają z niego mieszkańcy w czasie ślubów, pogrzebów i innych uroczystości. Realizacja projektu poprawi bezpieczeństwo na schodach wejściowych do budynku. Konieczna jest renowacja wejścia, a parafia nie jest w stanie w całości pokryć tych wydatków - przekonuje autor projektu.

Czy jest na to szansa? Póki co projekty w budżecie obywatelskim są przez urzędników weryfikowane pod kątem formalno-prawnym. Te, które zostaną pozytywnie ocenione, trafią pod czerwcowe głosowanie mieszkańców. Wówczas ich los będzie w rękach mieszkańców.

(db)

.
 

Komentarze (4)

# Xxx

03.02.2023 20:21

Może niech Czarnek dorzuci?2

# M. Matuszek

04.02.2023 11:07

A Watykan czy biskup nie może dosypać kasy? To chyba najlepsze rozwiązanie. Proboszcz dorzuci trochę z kolędy i będzie OK.

# Granatnik

06.02.2023 12:46

to jest skandal. Kler już się wystarczająco upasł w Polsce. Trzeba ich wygnać a nie dofinansowywać

REKLAMA

# eryrr

22.02.2023 13:05

To niech właściciel tego przybytku płaci za remont. Budżet partycypacyjny nie służy do opłacania cudzych remontów nieruchomości. JAKIAŚ KPINA, ŻE TO W OGÓLE PRZESZŁO.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA