Samorząd lokalny dla każdego
5 listopada 2010
Minęły już ponad dwa lata od czasu, gdy na łamach "Echa" pierwszy raz pisałem o konieczności reformy funkcjonowania rad osiedli i sołectw na terenie Białołęki. Chciałbym wrócić do tego ważnego tematu.
Oznacza to, że w końcu mamy instrument praw-ny, który umożliwia białołęckiemu samorządowi do-konanie faktycznej reformy funkcjonowania swoich jednostek pomocniczych. Wydaje się, że początek nadchodzącej kadencji to najlepszy moment na tego typu działania. Dyskusję jednak powinniśmy zacząć już teraz.
Obecnie na Białołęce mamy formalnie 23 rady osiedli i trzy sołectwa z sołtysami na czele. Lista tych jednostek, wraz z ich przedstawicielami, znajduje się na stronie urzędu www.bialoleka.waw.pl/page/index.php?str=299.
Niestety, niewiele z formalnie istniejących rad osiedli obecnie funkcjonuje. Co najważniejsze z punktu widzenia demokracji - w niewielu z nich odbyły się w ciągu ostatnich 12 lat wybory przedstawicieli.
Chciałbym, aby w latach 2011-2012 z inicjatywy nowo wybranego zarządu dzielnicy (opcja polityczna nie ma znaczenia), rada dzielnicy dokonała faktycznej reformy rad osiedli oraz, co powinno być oczywiste, z uwagi na zmieniający się charakter zabudowy - zlikwidowała sołectwa.
Uważam, że należy dokonać nowego podziału terytorialnego Białołęki, uwzględ-niającego powstanie nowej zabudowy jedno i wielorodzinnej. W mojej ocenie obec-na struktura rad osiedli nie odzwierciedla np. powstania osiedla Dąbrówka Wiślana na obszarze działania rady osiedla Buków, a na terenie osiedli Derby, Agroman i Regaty nadal istnieją sołectwa!
Obecnie, na wielu obszarach Białołęki, prawdziwymi i aktywnymi przedstawicie-lami, poza radnymi i nieznaczną liczbą działających jeszcze rad osiedli, są przed-stawiciele stowarzyszeń lokalnych. Chciałbym, aby to właśnie oni oraz przedsta-wiciele wspólnot mieszkaniowych stali się aktywnymi działaczami zreformowanych rad osiedli.
Marzy mi się, aby przy zachowaniu zasad demokratycznych wyborów, wszyscy aktywni przedstawiciele społeczności lokalnej znaleźli forum wymiany poglądów oraz współpracy z władzami dzielnicy i miasta.
Uważam, że nowe rady osiedli powinny mieć realne uprawnienia pomocnicze oraz kadencyjność przedstawicieli. Powinien być to rzeczywisty podmiot konsulta-cyjny dla zarządu, rady dzielnicy i radnych.
Dlatego apeluję do tych, którzy w zbliżających się wyborach zostaną wybrani na radnych, niezależnie od przynależności politycznej, oraz do przyszłego zarządu dzielnicy o doprowadzenie do tej koniecznej reformy.
Piotr Jaworski
były burmistrz (2013-2016), wiceburmistrz (2010-2013) i radny Białołęki (2006-2010), www.piotrjaworski.waw.pl, www.facebook.com/DasienaBialolece