REKLAMA

Żoliborz

przestrzeń miejska »

 

Więcej zieleni na placu Wilsona. Co się zmieni?

  28 marca 2024

alt='Więcej zieleni na placu Wilsona. Co się zmieni?'
źródło: ZDM

Jak zapowiada warszawski ZDM na placu Wilsona będzie mniej betonu, a zastąpić go mają drzewa, krzewy i kwiaty. To pomysł mieszkanek i mieszkańców Żoliborza, którzy projekt rozbetonowania i zazielenienia placu zgłosili w budżecie obywatelskim przed... kilkoma laty.

REKLAMA

- Otworzyliśmy oferty na zazielenienie reprezentacyjnego placu Żoliborza. W sumie zgłosiły się trzy firmy, a ich oferty mieszczą się w przedziale od 1,1 do 1,9 mln zł. Wykonawca zrealizuje na placu Wilsona prace, które uzgodnione zostały z miejskim konserwatorem zabytków. Jeżeli postępowanie uda się rozstrzygnąć, to zwycięska firma - po podpisaniu umowy - będzie miała 60 dni na realizację projektu - informuje ZDM.

Więcej zieleni przy kinie Wisła

Na placu Wilsona, którego centralna część jest już pokryta roślinnością, będzie jeszcze więcej zieleni. Takich zmian chcieli mieszkańcy dzielnicy, którzy najpierw zgłosili projekt, a następnie zagłosowali za usunięciem z placu sporych połaci betonu. Było to w ramach budżetu obywatelskiego na... 2021 rok.

Dlaczego do tej pory nic nie zrobiono? Na zakres prac musiał się bowiem zgodzić Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, stąd tak ogromna "obsuwa". Co się zmieni? Pierwotny projekt zakładał odbetonowanie części placu przed kinem Wisła. Przed wejściem do kina posadzone zostaną nowe drzewa. Zieleń pojawi się także na krańcach chodnika przed kinem - w pobliżu przejść dla pieszych. Przy ul. Mickiewicza stanie jeszcze jedno nowe drzewo (zastąpi rosnącą tam robinię, która zostanie przesadzona w inne miejsce) oraz krzewy. Trawnik i krzewy zazielenią - betonowy do tej pory - fragment placu przy ul. Krasińskiego. To jednak nie koniec zmian.

Zapraszamy na zakupy

Mniej betonu na placu Wilsona

- Zbędny beton szpeci także inne części placu. Dlatego postanowiliśmy rozszerzyć obywatelski projekt. Dzięki temu plac zazieleni się nie tylko przed kinem Wisła, ale na wszystkich wlotach - wyjaśniają drogowcy. Na ul. Krasińskiego - na odcinku między placem a ul. Karpińskiego - powstanie żywopłot wzdłuż chodnika po północnej stronie drogi. Uzupełnione zostaną również istniejące szpalery drzew. Wiele zmieni się także na zachodnim wlocie ul. Krasińskiego. Po obu stronach przejścia dla pieszych pojawią się krzewy - w miejscu niepotrzebnych betonowych płyt i kostki.

Krzewy dosadzone zostaną również na południowym wlocie z ul. Mickiewicza (w okolicy przejścia dla pieszych po zachodniej stronie jezdni). Zmieni się także wygląd chodnika po północnej stronie placu, między ulicami Mickiewicza a Słowackiego. Tutaj projekt przewiduje trzy nowe drzewa otoczone krzewami.

Duży szpaler ośmiu drzew - wraz z żywopłotem - pojawi się natomiast wzdłuż ul. Słowackiego. Będzie sięgał od placu do ul. Kątowej. Łącznie na pl. Wilsona przybędzie 18 drzew (jesiony i dwa rodzaje klonu) oraz ok. 1500 m2 krzewów. Prace nie spowodują utrudnień w ruchu, drogowcy nie mają także w planach wyrzucenia z placu kwiaciarek.

JR

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# xxx

29.03.2024 10:08

No dobrze. Zielen jest ważna. A ścieżki rowerowe?

# Arpa61

11.04.2024 09:20

Warszawa pod zarządem neokomuny ma tyle życia co cmentarz o trzeciej nad ranem. Jestem optymistą, więc uważam, że będzie postęp. Będzie jeszcze gorzej. - Ciekawe czy AKTYWISZCZA z czerwonego i sześciokolorowego (tęcza ma siedem kolorów) ZALIBORSKIE kojarzą Wilsona?

# Nowinek

11.04.2024 17:08

Pudrowanie dawnego układu przestrzennego trwa w najlepsze. Ale żeby zrobić most Krasińskiego, przebudować tory na placu nabruchbokrezny, i udostępnić środek placu dla ludzi, zbudowac jakies drewniane stylowe pawilony kawiarniane, to już odwagi brakuje. Ta dzielnica powoli zamiera. Ładnie, ale martwo.

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuŻoliborz

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuŻoliborz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe