REKLAMA

Białołęka

zabytki »

 

Są pieniądze na remont kościoła w Płudach. Stuletnia historia zabytku

  19 maja 2020

alt='Są pieniądze na remont kościoła w Płudach. Stuletnia historia zabytku'
źródło: Wikimedia Commons / MGostek

Jeden z najcenniejszych zabytków Białołęki załapał się na podział tortu dotacji Rady Warszawy.

REKLAMA

Rada miasta zadecydowała o przyznaniu 5,6 mln zł dotacji na remonty 44 warszawskich zabytków. 199 tys. zł otrzymała katolicka parafia Narodzenia NMP, do której należy zbudowany przed I wojną światową neogotycki kościół przy Klasyków. Stuletnie zakonnice z Wiśniewa. Historia na 12 tablicach Stuletnie zakonnice z Wiśniewa. Historia na 12 tablicach
Białołęka ma wyjątkowe szczęście do zakonnic. To właśnie tutaj w pięciu klasztorach osiadły aż cztery zgromadzenia żeńskie. A ich obecność przez dziesięciolecia miała i wciąż ma wymiar nie tylko duchowy, ale jak najbardziej kulturotwórczy dla okolicznych osiedli.
Dotacja z budżetu miasta pokryje 50% kosztów remontu dachu i więźby dachowej.

Kościół w Płudach - krótka historia

Trzy lata temu mazowiecki konserwator prof. Jakub Lewicki zdecydował o wpisaniu kościoła do rejestru zabytków "z uwagi na zachowane wartości artystyczne i historyczne". Świątynia powstała w czasach zaboru rosyjskiego w latach 1908-1913, dzięki staraniom okolicznych mieszkańców i rejenta Krzysztofa Kiersnowskiego, którego dziś nazwalibyśmy deweloperem.

Kiersnowski zamierzał zainwestować w Płudy, by przekształcić je w popularne wśród warszawiaków letnisko. W pierwszej kolejności zbudował linię wąskotorówki, łączącą osadę z Pragą, a następnie ofiarował działkę pod budowę kościoła, który miał podnieść status miejscowości i umożliwić letnikom uczestnictwo w niedzielnych mszach na miejscu. Wkrótce po rozpoczęciu budowy Kiersnowski popadł w tarapaty finansowe, jednak w ukończeniu kościoła pomogła zbiórka, przeprowadzona przez mieszkańców Płud.

Kościół przy Klasyków jest - podobnie jak np. katedra na Pradze czy kościół przy Wolskiej - przykładem architektury neogotyckiej, dość popularnej nad Wisłą w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku. Ówcześni projektanci świątyń, chcąc podkreślić katolickie korzenie będącej pod rosyjskim zaborem Polski, szukali inspiracji w ceglanych, gotyckich katedrach, budowanych w średniowiecznej Europie od Holandii po Estonię.

(dg)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA