REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bielany

inwestycje

 

S7 dopiero za 10 lat?

  15 listopada 2011

S7 dopiero za 10 lat?

Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok uchylający decyzję środowiskową dla budowy drogi ekspresowej S7 prowadzącej z Bemowa do Czosnowa. Oznacza to, że inwestycja zostanie przesunięta w czasie o kilka lat.

REKLAMA

Według drugiego, preferowanego wariantu projektu, wylot trasy S7 z Warszawy w kierunku Gdańska miał przebiegać przez Chomiczówkę, skrajem Puszczy Kampinoskiej w Łomiankach i dalej przez Kiełpin w stronę Czosnowa. Zdaniem wielu mieszkańców Łomianek i ekologów, urzędnicy wydający decyzję o oddziaływaniu inwestycji na środowisko, nie wzięli pod uwagę bliskości Kampinoskiego Parku Narodowego oraz siedlisk gatunków chronionych, które zamieszkują tereny, po których ma przebiegać ekspresówka.

Decyzja środowiskowa uchylona

24 października w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym zapadł wyrok uchylający decyzję środowiskową dla proponowanego przebiegu drogi S7. Decyzja była wydana w maju 2009 r.

- Czekamy na uzasadnienie wyroku.

Cofnęliśmy się o jakieś dwa, trzy lata. Ten wyrok to odroczenie budowy na lata 2015-2020.
Mając ten dokument, będziemy podejmować decyzje. W uzasadnieniu musi się znaleźć powód uchylenia decyzji środowiskowej oraz informacja o tym, co dalej mamy robić - wyjaśnia Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny poinformował nas, że uzasadnienie jest w obecnej chwili sporządzane i będzie dostępne za kilka dni.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Nikt nie patrzył na rezerwę

Eksperci Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji podkreślają, że to kolejna warszawska decyzja środowiskowa uchylona z powodu błędów proceduralnych lub źle przygotowanej dokumentacji.

- W tym wypadku bezpośrednią winę ponosi GDDKiA, która zleciła firmie przygotowanie dokumentacji. Jak to jest, że w całym kraju można budować obwodnice i drogi wylotowe, a w Warszawie ciągle jest problem? - zastanawia się Jakub Adamski, ekspert SISKOM. - Rezerwa wyznaczona pod trasę w latach 70. została obudowana przez deweloperów i prywatnych posiadaczy działek. Mieszkańcy mieli przecież informację, że obok będzie biegła droga S7. Osiedla były budowane w latach 90. Teraz ponownie trzeba będzie przygotować dokumentację węzła Chomiczówka - połączenia mostu Północnego z S7, bo wypracowany kompromis został odrzucony - komentuje Adamski.

Nie słuchano naszych uwag!

Z kolei radny Łomianek Grzegorz Porowski ocenia, że podczas przygotowywania dokumentacji uwagi mieszkańców i ekologów były notorycznie ignorowane.

- Dla mnie jest to smutne, że trzeba było sądu, aby decydenci zaczęli słuchać uwag. Ludzie są oburzeni, że dłużej będziemy stali w korkach. Nikt nie dostrzega, że wina nie leży po stronie mieszkańców, którzy zgłaszali uwagi do projektu, tylko po stronie urzędników, którzy je ignorowali - mówi Porowski.

S7 dopiero za 10 lat?

Jeśli sąd nakaże powtórzenie procedury środowiskowej od nowa - a taki wariant trzeba niestety zakładać - przygotowanie inwestycji po raz kolejny zajmie kilka lat.

W najgorszym wypadku możemy się zatem spodziewać, że ekspresówką do Gdańska pojedziemy dopiero w kolejnej dekadzie XXI wieku. - Cofnęliśmy się o jakieś dwa, trzy lata. Ten wyrok to odroczenie budowy na lata 2015-2020. Oznacza to, że kierowcy będą się kolejne lata tłuc przez Łomianki, które są do tego nieprzystosowane - mówi ekspert SISKOM.

Ewelina Kurzak

 

Komentarze (1)

# pawel

17.02.2012 17:51

"Teraz ponownie trzeba będzie przygotować dokumentację węzła Chomiczówka - połączenia mostu Północnego z S7, bo wypracowany kompromis został odrzucony"...wypracowany kompromis został odrzucony..ale jedynie przez SISKOM ;)
SISKOM chciał umieścić i nadal jak widać chce węzeł TMP z S-7 na skraju osiedla Chomiczówka i tylko dzięki firmie DHV oraz wojewodzie mazowieckiemu udało sie węzeł przesunąc z osiedla na tereny działkowe przy ulicy Janickiego..wystarczy nam że będziemy mieli i S-7 i TMP przechodzące skrajem osiedla
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA