REKLAMA

Bielany

inwestycje »

 

S7 dopiero za 10 lat?

  15 listopada 2011

alt='S7 dopiero za 10 lat?'

Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok uchylający decyzję środowiskową dla budowy drogi ekspresowej S7 prowadzącej z Bemowa do Czosnowa. Oznacza to, że inwestycja zostanie przesunięta w czasie o kilka lat.

REKLAMA

Według drugiego, preferowanego wariantu projektu, wylot trasy S7 z Warszawy w kierunku Gdańska miał przebiegać przez Chomiczówkę, skrajem Puszczy Kampinoskiej w Łomiankach i dalej przez Kiełpin w stronę Czosnowa. Zdaniem wielu mieszkańców Łomianek i ekologów, urzędnicy wydający decyzję o oddziaływaniu inwestycji na środowisko, nie wzięli pod uwagę bliskości Kampinoskiego Parku Narodowego oraz siedlisk gatunków chronionych, które zamieszkują tereny, po których ma przebiegać ekspresówka.

Decyzja środowiskowa uchylona

24 października w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym zapadł wyrok uchylający decyzję środowiskową dla proponowanego przebiegu drogi S7. Decyzja była wydana w maju 2009 r.

- Czekamy na uzasadnienie wyroku.

Cofnęliśmy się o jakieś dwa, trzy lata. Ten wyrok to odroczenie budowy na lata 2015-2020.
Mając ten dokument, będziemy podejmować decyzje. W uzasadnieniu musi się znaleźć powód uchylenia decyzji środowiskowej oraz informacja o tym, co dalej mamy robić - wyjaśnia Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny poinformował nas, że uzasadnienie jest w obecnej chwili sporządzane i będzie dostępne za kilka dni.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Nikt nie patrzył na rezerwę

Eksperci Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji podkreślają, że to kolejna warszawska decyzja środowiskowa uchylona z powodu błędów proceduralnych lub źle przygotowanej dokumentacji.

- W tym wypadku bezpośrednią winę ponosi GDDKiA, która zleciła firmie przygotowanie dokumentacji. Jak to jest, że w całym kraju można budować obwodnice i drogi wylotowe, a w Warszawie ciągle jest problem? - zastanawia się Jakub Adamski, ekspert SISKOM. - Rezerwa wyznaczona pod trasę w latach 70. została obudowana przez deweloperów i prywatnych posiadaczy działek. Mieszkańcy mieli przecież informację, że obok będzie biegła droga S7. Osiedla były budowane w latach 90. Teraz ponownie trzeba będzie przygotować dokumentację węzła Chomiczówka - połączenia mostu Północnego z S7, bo wypracowany kompromis został odrzucony - komentuje Adamski.

REKLAMA

Nie słuchano naszych uwag!

Z kolei radny Łomianek Grzegorz Porowski ocenia, że podczas przygotowywania dokumentacji uwagi mieszkańców i ekologów były notorycznie ignorowane.

- Dla mnie jest to smutne, że trzeba było sądu, aby decydenci zaczęli słuchać uwag. Ludzie są oburzeni, że dłużej będziemy stali w korkach. Nikt nie dostrzega, że wina nie leży po stronie mieszkańców, którzy zgłaszali uwagi do projektu, tylko po stronie urzędników, którzy je ignorowali - mówi Porowski.

REKLAMA

S7 dopiero za 10 lat?

Jeśli sąd nakaże powtórzenie procedury środowiskowej od nowa - a taki wariant trzeba niestety zakładać - przygotowanie inwestycji po raz kolejny zajmie kilka lat.

W najgorszym wypadku możemy się zatem spodziewać, że ekspresówką do Gdańska pojedziemy dopiero w kolejnej dekadzie XXI wieku. - Cofnęliśmy się o jakieś dwa, trzy lata. Ten wyrok to odroczenie budowy na lata 2015-2020. Oznacza to, że kierowcy będą się kolejne lata tłuc przez Łomianki, które są do tego nieprzystosowane - mówi ekspert SISKOM.

Ewelina Kurzak

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# pawel

17.02.2012 17:51

"Teraz ponownie trzeba będzie przygotować dokumentację węzła Chomiczówka - połączenia mostu Północnego z S7, bo wypracowany kompromis został odrzucony"...wypracowany kompromis został odrzucony..ale jedynie przez SISKOM ;)
SISKOM chciał umieścić i nadal jak widać chce węzeł TMP z S-7 na skraju osiedla Chomiczówka i tylko dzięki firmie DHV oraz wojewodzie mazowieckiemu udało sie węzeł przesunąc z osiedla na tereny działkowe przy ulicy Janickiego..wystarczy nam że będziemy mieli i S-7 i TMP przechodzące skrajem osiedla
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break