REKLAMA

Bemowo

historia »

 

Ruiny stacji radiotelegraficznej. Znasz ich historię?

  22 sierpnia 2012

alt='Ruiny stacji radiotelegraficznej. Znasz ich historię?'

Na styku granic Bemowa, Bielan oraz gminy Stare Babice, na długości 4 km znajdują się pozostałości po Nadawczej Transatlantyckiej Stacji Radiotelegraficznej. Ta obecnie zapomniana już konstrukcja była największą inwestycją radiokomunikacyjną w II Rzeczypospolitej.

REKLAMA

17 listopada 1923 roku nastąpiło uroczyste uruchomienie nadajnika, który umożliwiał międzykontynentalną łączność telegraficzną. W ceremonii otwarcia brał udział Minister Poczt i Telegrafów Jan Moszczyński oraz Prezydent RP Stanisław Wojciechowski, który od razu wymienił depesze z Prezydentem Stanów Zjednoczonych Johnem Calvinem Coolidgem.

Cała konstrukcja składała się z 10 masztów o wysokości 126,5 metra oraz masie ok. 170 ton każdy tworzących dwa zespoły antenowe. Poza tym w skład stacji wchodziły cewki, trzy budki strażnicze, budynki gospodarcze oraz podziemne uziemienie. Nadajnik działał nieprzerwanie do września 1939 roku i nie został zniszczony przez polskie wojsko mimo rozkazu wydanego przez Naczelnego Wodza Edwarda Rydza-Śmigłego. 27 września 1939 roku oddział niemieckiej 19. Dywizji Piechoty dokonał zajęcia nadajnika. W czasie okupacji stacja nadawcza była bardzo intensywnie wykorzystywana przez niemieckiego okupanta do wysyłania depesz do jednostek wojskowych w Europie oraz do kontaktu z łodziami podwodnymi operującymi na Oceanie Atlantyckim.

Nadajnik nie przetrwał jednak II wojny światowej. W przeddzień "wyzwolenia" Warszawy przez Armię Czerwoną, 16 stycznia 1945 roku, wycofujący się Niemcy wysadzili wszystkie urządzenia i maszty stacji. Pozostały po masztach złom, uszkodzone uziemienia i generatory wywieziono do hut. Obecnie po Nadawczej Transatlantyckiej Stacji Radiotelegraficznej zostały jedynie ruiny pomieszczeń gospodarczych, betonowe fundamenty masztów i cewek oraz budki strażnicze. Ocalałe fragmenty nadajnika zarastają trawą i krzewami, stając się coraz mniej widocznymi. Przy obecnych potrzebach dzielnicy Bemowo zachowanie pamięci o stacji nadawczej nie jest priorytetem, jednak uważam, że w niedalekiej przyszłości należałoby powrócić do tematu. W końcu jest to dość ważna część historii naszej dzielnicy. To właśnie przy okazji budowy Nadawczej Transatlantyckiej Stacji Radiotelegraficznej w 1922 roku powstało pierwszych sześć budynków dla pracowników stacji przy Forcie Babice, a następnie w latach 30. Osiedle Łączności na Boernerowie.

P.S. Więcej informacji nt. Nadawczej Transatlantyckiej Stacji Radiotelegraficznej można znaleźć na stronie Ireneusza Dobiecha, który zajmuje się tym tematem od lat.

Paweł Rafalski
radny dzielnicy Bemowo

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025