Rowerzyści znowu wygrali. Głosowanie na wschodniej Białołęce
13 lipca 2016
Projekt budowy nad Kanałem Żerańskim szlaku pieszo-rowerowego zdecydowanie pokonał konkurencję, ubiegającą się o pieniądze z budżetu obywatelskiego.
Budowa gazociągu do elektrociepłowni Żerań zniszczy teren rekreacyjny nad Kanałem Żerańskim, ale w dalszej perspektywie Białołęka może na tym zyskać.
Złożony przez Roberta Kamionowskiego projekt budowy wzdłuż Kanału sześciokilometrowej promenady pieszo-rowerową zdobył 1075 głosów i zostawił daleko w tyle całą konkurencję.
- Trasa dostępna dla wszystkich, nie tylko dla cyklistów czy wegetarian, ale też do spacerowania, uprawiania joggingu czy nordic-walkingu. - napisał autor projektu. Żadnych ograniczeń wiekowych, biletów wstępu czy kolejek.
Wybór projektu oznacza, że w przyszłym roku bity odcinek Białołęckiej między Kobiałką a Zdziarską zostanie wyrównany, zaś na asfaltowym wymalowane zostaną pasy dla rowerów. Wyrównana zostanie także ulica Proletariatczyków, a co pół kilometra staną ławki i tablice informujące o żyjących w okolicy zwierzętach i roślinach. Jest jeszcze za wcześnie by stwierdzić, czy i jaki wpływ na wytyczenie tego szlaku turystycznego będzie miała budowa wzdłuż Kanału gazociągu do elektrociepłowni na Żeraniu.
Łatamy drobne dziury
Pieniędzy w budżecie partycypacyjnym jest zbyt mało, by pomogły nadrobić wieloletnie pomijanie wschodniej Białołęki podczas planowania miejskich inwestycji, ale można dzięki nim rozwiązać niektóre problemy z infrastrukturą.
Dzięki głosom mieszkańców za rok powstanie chodnik na Zdziarskiej (między Kroczewską a Olesinem), przejście dla pieszych przy Białołęckiej 269 zostanie oświetlone, przy Kobiałce zostanie zasadzonych sześć drzew, Bociani Zakątek zyska nowe latarnie i większy skatepark, do biblioteki szkolnej na Kobiałce kupione zostaną zbiory multimedialne a przejście obok gimnazjum przy Ostródzkiej zyska system SeeMe, ostrzegający kierowców przed obecnością pieszych. Bardzo ciekawie zapowiada się także budowa małego ogrodu sensoryczno-botanicznego na terenie szkoły podstawowej przy Głębockiej 66.
- Ogród zostanie podzielony na zakątki, służące innemu doświadczaniu i pobudzaniu innych zmysłów. - pisze projektodawczyni Julita Buda. - Dobór gatunkowy roślin zostanie tak skonstruowany, aby oddziaływać nie tylko zmysłowo, ale również edukacyjnie. Zastosowane będą rośliny różnokolorowe, o różnorakiej fakturze liści oraz rozmaite zapachowo. Wykorzystane zostaną także gatunki użytkowe np. zioła, warzywa lub krzewy owocowe pomocne w nauce i bezpośrednim doświadczaniu świata przyrody.
Projekty wybrane ze wschodniej Białołęki
(dg)
.