REKLAMA

Bemowo

komunikacja »

 

Rowerem przez Bemowo: idzie nowe?

  27 kwietnia 2015

alt='Rowerem przez Bemowo: idzie nowe?'
Stacja Veturilo i ibombo przy ratuszu to jeden z nielicznych rozsądnie umieszczonych elementów infrastruktury rowerowej na Bemowie.

Właśnie ogłoszono przetarg na budowę drogi rowerowej na południowym odcinku Powstańców Śląskich. Tej zimy bezpiecznie przejedziemy rowerem z południowych Jelonek aż na Stare Bemowo i do lasów na Radiowie.

REKLAMA

Rowerowa mapa Bemowa prezentuje się fatalnie. Północna część dzielnicy, czyli właściwe Bemowo i Boernerowo, ma kilka dróg rowerowych (głównie słabej jakości), połączonych z warszawską siecią dzięki ulicy Maczka. W tej okolicy jest zaledwie jedna stacja Veturilo, obok Galerii Bemowo.

W podobnej sytuacji są Górce, oferujące tylko dwie wypożyczalnie rowerów publicznych i tylko dwie połączone ze sobą drogi na Coopera i Górczewskiej. Ta druga, zbudowana z czerwonej kostki bauma, prowadzi pozornie w kierunku centrum, jednak zaraz po przekroczeniu granicy z Wolą zaczyna wić się, przeskakiwać z jednej strony ulicy na drugą i urywa nagle przy ul. Tyszkiewicza. Mimo to właśnie z Górc jest najlepszy dojazd do centrum: Górczewską, al. Prymasa Tysiąclecia, Kasprzaka i Prostą.

Wszystkie pozostałe odcinki infrastruktury rowerowej w naszej dzielnicy są fragmentami, prowadzącymi znikąd donikąd, często w poprzek głównych szlaków komunikacyjnych, czasem nawet bez możliwości bezpiecznego wjazdu (np. droga na Muszlowej). Na północy dzielnicy trwają już zaawansowane prace nad drogami na Radiowej i Powstańców Śląskich między Wrocławską a Radiową. Pół biedy, jeśli drogi czy pasa dla rowerów nie ma na ulicy o małym natężeniu ruchu samochodów. Na Powstańców Śląskich czy Radiowej rowerzyści czują taki strach przed licznymi autami, że większość z nich woli złamać prawo i pojechać chodnikiem. W tym roku ich sytuacja znacznie poprawi się dzięki budżetowi partycypacyjnemu.

W ubiegłorocznym głosowaniu dużą popularnością cieszyły się projekty związane z budową infrastruktury rowerowej na południowym fragmencie Powstańców Śląskich (dwie części projektu zdobyły w sumie 5134 głosy) oraz Połczyńskiej (1908 głosów). Przetarg na projekt i budowę drogi od Górczewskiej do Sterniczej już trwa. Ponieważ pierwotnie projekt poddany pod głosowanie zakładał budowę bliżej nieokreślonej ścieżki "rowerowo-biegowej", przy okazji czeka nas budowa chodnika. Raczej dla pieszych niż biegaczy, bo bieganie obok samochodów jadących Powstańców Śląskich może skończyć się fatalnie dla zdrowia. Wszystko ma zostać skończone w listopadzie.

Tymczasem na północy dzielnicy trwają już zaawansowane prace nad drogami na Radiowej i Powstańców Śląskich, między Wrocławską a Radiową. A jakie projekty złożono do budżetu partycypacyjnego na rok 2016? Na etapie weryfikacji szczegółowej są:

 • droga na Powstańców Śląskich od Pirenejskiej do pętli Nowe Bemowo,
 • droga na Radiowej od Powstańców Śląskich do Wrocławskiej,
 • wytyczenie pasów rowerowych na Piastów Śląskich od Powstańców Śląskich do Żołnierzy Wyklętych, gdzie istniejąca już kiepska droga z kostki zostałaby przekształcona w chodnik.

  Wnioski? Będzie coraz lepiej, ale do doskonałości wciąż bardzo daleko.

  Dominik Gadomski

 •  

  Komentarze (3)

  # skafanderek

  28.04.2015 05:17

  Super wiadomość dla mnie jako rowerzysty - będzie bezpieczniej, jako ojca dzieci - będą bezpieczniejsze, jako kierowcy - mniej rowerów na drodze - płynniejszy ruch.
  Szkoda, że nie zamieściliście Państwo mapy.
  A czy coś więcej o "zaawansowanych" pracach na temat tych zaawansowanych prac na północy - chodzi o to co już jest wybudowane czy o nowe odcinki?

  # Żubr

  28.04.2015 09:58

  "Tej zimy bezpiecznie przejedziemy rowerem" - to tylko ja nie jeżdzę zimą na rowerze? Przypuszczałem, że jakiś dziwny jestem...

  # tandem

  28.04.2015 15:41

  Dziękuję Panie Dominiku za rzetelny artykuł,który przedstawia bemowską rzeczywistość rowerzystów.Te papraki spod szyldu Dąbrowskiego nic nie robiły latami(no poza PR w BemowoNews).Dopiero teraz Budżet Partycypacyjny dał szansę mieszkańcom!
  Ciągle brakuję przedszkoli,szkół bibliotek,przychodni i szpitala, a i z dwa parki by się przydały(Jelonki Południowe i Chrzanów) i kilka zielonych skwerów-ale nie takich pomalowanych zieloną farbą po jezdni(beznadziejny pomysł papraków od Dąbrowskiego) a z drzewami,najlepiej przesadzonymi(Górce)

  REKLAMA

  więcej na forum

  REKLAMA

  Najnowsze informacje na TuBemowo

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA

  Wyjazdy sportowe
  Wyjazdy sportowe

  Artykuły sponsorowane

  REKLAMA

  REKLAMA

  Top hotele na Lato 2024
  Top hotele na Lato 2024

  Kup bilet

  Znajdź swoje wakacje

  Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

  Polecamy w naszym pasażu

  Wstąp do księgarni

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA

  Boże Narodzenie 2023
  Boże Narodzenie 2023