Rowerem po Bia³o³êce. Jest dobrze?
19 lutego 2019
Na Bia³o³êce mamy 33 km ¶cie¿ek rowerowych. To du¿o czy ma³o?
Na koniec 2017 r. ³±czna d³ugo¶æ dróg rowerowych w Warszawie wynios³a ponad 530 km i liczba ta stale siê zwiêksza. Jednak analizuj±c rowerow± mapê Warszawy wyra¼nie widaæ na niej dwie bia³e plamy - to wschodnia Bia³o³êka i Wawer. - Na wschodniej Bia³o³êce jest tylko ok. 1,3 km dróg rowerowych, a na terenie Bia³o³êki zachodniej 12,4 km, co w porównaniu z innymi dzielnicami Warszawy, w których ³±cznie jest 500 km dróg rowerowych, jest stanowczo za ma³o - zg³asza radna miasta Agnieszka Borowska. Jak dalej zaznacza, w poprzednich latach zg³asza³a ju¿ potrzebê aktualizacji koncepcji dróg rowerowych i namawia³a do poprowadzenia nowych tras. Teraz chcia³aby, ¿eby tematem zaj±æ siê "priorytetowo". Dlaczego?
Lawinowo ro¶nie liczba rowerzystów
Radna podkre¶la, ¿e liczba rowerzystów w stolicy ro¶nie lawinowo - codziennie na ulice wyje¿d¿a ich ok. 75 tysiêcy, co ju¿ teraz stanowi ponad 5 proc. wszystkich przejazdów. Po drugie, na terenie wschodniej Bia³o³êki budowane s± nowe drogi ze ¶cie¿kami rowerowymi. Przytacza tu przyk³ady chocia¿by ulic G³êbockiej, Zdziarskiej i Bia³o³êckiej, które bêd± wa¿nym krêgos³upem komunikacyjnym tej czê¶ci dzielnicy. - Bardzo potrzebne s± ³±czniki pomiêdzy nimi, jak równie¿ ¶cie¿ki poprzeczne, które stworz± kompleksowy uk³ad drogowy np. na ul. Berensona, Zdziarskiej, Hemara, Kobia³ka, Ruskowy Bród - wyja¶nia Agnieszka Borowska. Po trzecie, na terenie Bia³o³êki wschodniej jest sze¶æ szkó³, do ka¿dej uczêszcza ponad tysi±c uczniów, którzy bardzo czêsto doje¿d¿aj± na lekcje na rowerach. Ich bezpieczeñstwo jest spraw± priorytetow±.
Le¶na obwodnica rowerowa
Bia³o³êka ma olbrzymie zasoby wypoczynkowe - jak choæby Kana³ ¯erañski i rzeki - Wis³a, D³uga. Jednak poza kilkoma miejscami nad Wis³± nie mo¿na do nich dojechaæ ¶cie¿k± rowerow±. - Doprowadzenie ¶cie¿ek np. z osiedla Regaty do Kana³u ¯erañskiego, z osiedla Zielona Dolina do lasów przy Zdziarskiej poprawi bezpieczeñstwo i jako¶æ ¿ycia ludzi - argumentuje radna Borowska. Ponadto jak zaznacza, wokó³ Bia³o³êki po³o¿onych jest a¿ siedem rezerwatów, w tym Puszcza S³upecka - najpiêkniejszy las Mazowsza. - Takie s±siedztwo ma potencja³ do utworzenia le¶nej obwodnicy rowerowej prawobrze¿nej Warszawy, tak aby mo¿na by³o w aktywny sposób spêdzaæ czas blisko natury, poznaæ bogactwo przyrodnicze i historyczne obszaru. Na mój wniosek Nadle¶nictwo Drewnica wpisa³o "le¶n± obwodnicê rowerow±" do planów inwestycyjnych - mówi Agnieszka Borowska.
Przecie¿ jest dobrze...
Zdania radnej co do pilnej konieczno¶ci budowy ¶cie¿ek w naszej dzielnicy nie podzielaj± w³adze stolicy, oceniaj±c ¿e "jest w porz±dku". - Z ostatniego "Warszawskiego raportu rowerowego 2017" wynika, ¿e Bia³o³êka plasuje siê na szóstym miejscu (na 18 dzielnic) pod wzglêdem inwestycji rowerowych - pisze w odpowiedzi na interpelacjê radnej wiceprezydent Robert Soszyñski.
- Przyznam siê, ¿e nie rozumiem sk±d siê bior± te dane i dlaczego z perspektywy biur miasta nie widaæ problemu - dziwi siê radna Borowska. Wed³ug ostatniego wspomnianego raportu Bia³o³êka oferuje 33,4 km tras rowerowych. Dla porównania: ¦ródmie¶cie - 58,9, Mokotów - 57,8, Bielany - 46,4, Ursynów - 44,7, czy Praga P³d. 39,9. Na przeciwleg³ym biegunie s±: Ursus - 19,3, Weso³a - 11,6 i Rembertów - 5,6. Bia³o³êka jest jednak jedn± z najwiêkszych dzielnic Warszawy (wiêkszy jest tylko Wawer). Mokotów, który ma dwukrotnie wiêcej ¶cie¿ek, jest od Bia³o³êki dwa razy mniejszy.
(DB)