Bia³o³êka jest nieciekawa? W³odkowski: "To nieprawda"
20 lutego 2019
Gdzie i z jakiego powodu na Zielonej Bia³o³êce mia³o miejsce l±dowanie balonu wypuszczonego przez króla Stanis³awa Augusta Poniatowskiego?
Bardzo czêsto Bia³o³êka uchodzi za miejsce nieciekawe, a tym bardziej pozbawione "wielkiej historii". - To nieprawda, staramy siê o tym przekonywaæ w Fundacji Ave od wielu lat - mówi Bart³omiej W³odkowski, prezes Fundacji Ave. - Z okazji drugiej edycji festiwalu "Bia³o³êka Kulturalna" przygotowali¶my kolejne historyczne niespodzianki.
Oryginalny gotyk, najstarsze organy, srebrny koñ i tajemnica krypty
W 1890 roku w "Gazecie ¦wi±tecznej" opublikowano list mieszkañca wsi Tarchomin, oddalonej 10 wiorst od Warszawy. Tak pisa³: "Tarchomin nasz le¿y w bardzo piêknéj miejscowo¶ci nad sam± Wis³±. Jad±c ku wsi Jab³onnie szos± kowieñsk± doje¿d¿a siê do wsi ¦widrów, a przejechawszy j±, zje¿d¿amy na lewo z szosy i jeszcze mamy 2 wiorsty drogi piaszczystéj. W Tarchominie jest do¶æ dawna ¶wi±tynia Pañska, pobudowana w roku 1516-tym przez biskupa p³ockiego i przerobiona przez w³a¶cicieli Tarchomina, hrabiów Ossoliñskich. Patronem naszéj ¶wi±tyni i parafji jest ¶wiêty Jakób aposto³, którego uroczysto¶æ obchodzimy w dniu 25 lipca. Ko¶ció³ nasz nie jest bardzo wielki, mo¿e jednak pomie¶ciæ przesz³o dwa tysi±ce ludzi. Jest on murowany, z jedn± niewysok± wie¿yczk±, w której siê mie¶ci sygnaturka" (pisownia oryginalna - przyp. BW).
W sobotê 23 lutego zapraszamy o godz. 16 do ratusza przy Modliñskiej na promocjê dwóch ksi±¿ek, wydanych staraniem Fundacji Ave i Urzêdu Dzielnicy Bia³o³êka, otwarcie wystawy i koncert.
Pierwsza ksi±¿ka to opowie¶æ Anety Bojanowskiej i Bart³omieja W³odkowskiego o dziejach najcenniejszego bia³o³êckiego zabytku, który w 2018 roku obchodzi³ wyj±tkowy jubileusz 500-lecia. Mowa oczywi¶cie o tarchomiñskim ko¶ciele ¶w. Jakuba, bêd±cym najstarszym oryginalnym budynkiem gotyckim w obecnych granicach Warszawy. Atutem publikacji "Jakubowy tarchomiñski ko¶ció³" s± równie¿ przepiêkne zdjêcia obiektu autorstwa znakomitych fotografików Filipa Marka Klimaszewskiego, Dariusza Mys³owskiego i Macieja Zawistowskiego. Zaprezentowane zostan± równie¿ w du¿ych formatach na wystawie, która zostanie otwarta równie¿ w sobotni wieczór.
Druga - to prawdziwy varsavianistyczny cymes. Ksi±¿eczka "Bia³o³êka w wycinkach" stanowi zbiór wyszperanych w dawnej prasie przez Wies³awa Tomczaka, mieszkañca Tarchomina i zapalonego genealoga, artyku³ów dotycz±cych naszej dzielnicy. Kilkadziesi±t tekstów od koñca XVIII wieku (!) po po³owê wieku XX, zachwycaj±cych niejednokrotnie osobliwym stylem i form±, dostarcza mnóstwa ciekawostek o naszej okolicy. To prawdziwa kopalnia dawnych nazw miejscowych oraz istotny przyczynek do odtwarzania topografii dawnych bia³o³êckich wsi. Czytelnicy dowiedz± siê m.in. gdzie na Zielonej Bia³o³êce mia³o miejsce l±dowanie balonu wypuszczonego przez króla Stanis³awa Augusta Poniatowskiego i dlaczego pozwoli³o to wyprawiæ... huczne chrzciny (!), albo w której wsi testowano nowatorsk± kosiarkê Woodera, no i czego dopuszcza³a siê tarchomiñska m³odzie¿ pas±ca byd³o pod koniec XIX stulecia... Bêd± te¿ historie z dreszczykiem. Oprócz doniesieñ o kradzie¿ach, nie zabraknie i¶cie gangsterskiej opowie¶ci o strzelaninie w Henrykowie i najwiêkszych przedwojennych rzezimieszkach z Wi¶niewa.
Dodatkow± atrakcj± wieczoru, podczas którego uczestnicy otrzymaj± bezp³atnie powy¿sze publikacje, bêdzie recital piosenek warszawskich w nowatorskich aran¿acjach Jerzego Cembrzyñskiego na g³os solowy, chór mieszany oraz skrzypce, saksofon, gitarê i kontrabas. Wykonaj± je solista Emil Zwoliñski, zespó³ Con Passione oraz chóry Ars Chori i Ave. Ten program prezentowany by³ niedawno w Filharmonii Narodowej, gdzie zosta³ przyjêty entuzjastycznie.
Wstêp wolny.
(red)
.