Zieleni na rondzie Daszyńskiego nie będzie. Dlaczego?
28 maja 2024
Rondo Daszyńskiego znajduje się na skrzyżowaniu metra i linii tramwajowych, pośród wielkich arterii i w otoczeniu olbrzymich biurowców. Brakuje tu zieleni. Był pomysł, aby to zmienić.
Ewa Latko złożyła do budżetu obywatelskiego Woli na 2025 rok projekt mający na celu przeprowadzenie zielonej metamorfozy, obecnie mocno wybetonowanego, ronda Daszyńskiego. Jak miały wyglądać zmiany?
Miało być zgodnie z konsultacjami
- Przeprowadzone w 2019 roku konsultacje, w ramach projektu "Zielone ulice", określiły potrzeby mieszkańców, dając liczne wskazówki dotyczące zieleni w okolicy ronda Daszyńskiego. Na ich podstawie powstał projekt, który jest częściowo zrealizowany, jednak ze względu na ograniczenia budżetowe nie w całości oraz nie uwzględnia potrzeb związanych z wpływem warunków pogodowych na ruch pieszy i rowerowy. Projekt z budżetu obywatelskiego umożliwiałby realizację założeń z 2019 roku, wzbogaconych o nowe doświadczenia użytkowników tej okolicy - wyjaśnia projektodawczyni.
Co mogłoby się zmienić na rondzie Daszyńskiego?
Za kwotę 500 tysięcy złotych słupki wzdłuż ul. Towarowej miały zostać zastąpione żywopłotem (od przejścia dla pieszych do przystanku autobusowego Rondo Daszyńskiego 04 i za nim). Poza tym miały też powstać parki kieszonkowe z krzewami i drzewami na przystankach tramwajowych Rondo Daszyńskiego 05, 06 i 07, z roślinnością na całej długości, aż do krawędzi nowych płyt chodnikowych, wraz z wymianą ich na przystankach. Dodatkowo, oprócz już istniejących, krzewy i drzewo na wyspie pośrodku ronda oraz żywopłot wzdłuż torów przy ul. Prostej. Zabezpieczeniem przed narażeniem na bezpośrednie światło słoneczne w czasie upałów byłyby minimum 4-metrowe drzewa przy przystanku autobusowym Rondo Daszyńskiego 04 oraz pomiędzy wyjściem z metra a przystankiem autobusowym na odcinku ul. Prostej, między rondem Daszyńskiego a ul. Przyokopową. Ponadto, na rondzie i przynajmniej przy przystankach wzdłuż ulic Prostej i Towarowej, miały powstać zielone tory tramwajowe.
Podziemne uzbrojenie i trakcje to spore wyzwanie
Nic z tego jednak nie będzie, bowiem projekt zazielenienia ronda Daszyńskiego negatywnie zaopiniowali urzędnicy. Dlaczego? Jak czytamy w wyjaśnieniach, Tramwaje Warszawskie realizować będą na tym obszarze inwestycje związane m.in. z przebudową torowiska, budową trzeciego toru i modernizacją torów istniejących.
"Planowany termin zakończenia realizacji robót to 2030 rok. W związku z tym, wykonanie wszelkich prac na przedmiotowym rondzie przed planowanymi robotami jest niezasadne ekonomicznie. Jednocześnie z uwagi na uzbrojenie podziemne we wskazanych w projekcie lokalizacjach, brak jest optymalnych warunków do nasadzenia zieleni. Dodatkowo na samym rondzie jest kolizja z naziemnymi przewodami trakcyjnymi" - czytamy w uzasadnieniu odrzucenia projektu.
DB