"Plastusiowy pamiętnik" powstał na Żoliborzu. Dzielnica upamiętni pisarkę
15 grudnia 2023
2024 będzie rokiem Marii Kownackiej - pisarki i tłumaczki, autorki opowiadań, słuchowisk i książek. Taką decyzję podjęli radni Żoliborza podczas grudniowej sesji. Znany wszystkim dzieciom "Plastusiowy pamiętnik" stworzyła mieszkając w V Kolonii - osiedlu Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Żoliborzu. W 2024 roku przypada 130 rocznica urodzin pisarki.
Maria Kownacka urodziła się 11 września 1894 roku w Słupie koło Kutna. Ukończyła kursy pedagogiczne i z historii literatury. Do Warszawy przeprowadziła się, aby podjąć pracę bibliotekarki w Głównym Urzędzie Ziemskim.
Znany żoliborski zegarmistrz zamknął swój zakład. "Całe moje życie tam był"
Po ponad 55 latach pracy dla mieszkańców Warszawy, żoliborski zegarmistrz Włodzimierz Skowron przeszedł na emeryturę. Pozostają już tylko wspomnienia.
Od 1931 roku mieszkała w Kolonii V, czyli osiedlu Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. To tutaj stworzyła opowiadanie o Plastusiu, które było jej literackim debiutem. Wydrukowane zostało w nr 1 "Płomyczka" we wrześniu 1931 roku.
"Plastusiowy pamiętnik" powstał na Żoliborzu
"Plastusiowy pamiętnik" jest wciąż jedną z najpopularniejszych polskich książek dla dzieci. Opisuje świat siedmiolatka widziany oczami małego ludzika z plasteliny, tytułowego Plastusia. Plastuś został ulepiony przez Tosię, uczennicę pierwszej klasy, mieszka w piórniku dziewczynki, gdzie ma wielu przyjaciół, między innymi gumę-myszkę, ołówek, pióro, scyzoryk i stalówki. Mały bohater aktywnie uczestniczy w szkolnych i domowych przygodach Tosi. Plastuś doczekał się tłumaczeń na wiele języków i jest popularny na całym świecie.
Maria Kownacka i jej związki z Warszawską Spółdzielnią Mieszkaniową
Wielką pasją Marii Kownackiej był także teatr. Współorganizowała teatr "Baj", który został stworzony w 1928 roku przez Warszawską Spółdzielnię Mieszkaniową. Opracowała "Pierwszy podręcznik lalkarza", który stanowił zaczątek biblioteki i sztuki lalkarskiej ze wskazówkami praktycznymi, jak należy tworzyć teatr. Krótko przed wybuchem powstania warszawskiego przyłączyła się do działalności konspiracyjnej. Pisała i redagowała dzienniki powstańcze dla dzieci i młodzieży. Przygotowywała ilustrowane czasopismo dla dzieci "Jawnutka", skierowane do najmłodszych czytelników. Zawierało wiersze, opowiadania, bajki i zagadki dla dzieci i młodzieży oraz komunikaty redakcyjne. Twórcom gazetki zależało, aby zagrożone bombardowaniem dzieci nie przeżywały mocno tej dramatycznej sytuacji i mogły choć na chwilę uciec w sferę bajek i wyobraźni.
Izba Pamięci Marii Kownackiej przy Słowackiego
W dawnym żoliborskim mieszkaniu pisarki przy ulicy Słowackiego 5/13 m. 74 mieści się obecnie Muzeum Książki Dziecięcej, a zarazem Izba Pamięci Marii Kownackiej. Zbiory stanowią książki autorstwa Marii Kownackiej, opracowania jej twórczości, księgozbiór pisarki, rękopisy, listy, albumy z fotografiami, lalki teatralne oraz inne pamiątki związane z życiem i dziełem Marii Kownackiej. Odbywają się tam również lekcje muzealne i spotkania dla dzieci ze szkół i przedszkoli. Mali czytelnicy odznaczyli pisarkę "Orderem Uśmiechu" i "Orlim Piórem". Za pracę twórczą wyróżniona została również odznaczeniami państwowymi oraz resortowymi w tym: Srebrnym Krzyżem Zasługi (1948 r.), I nagrodą miasta Warszawy (1951 r.), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1952 r.), Nagrodą Prezesa Rady Ministrów (1956 r.), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1975 r.) oraz Złotą Odznaką ZNP (1978 r.).
MB
.