Rewolucja na targowisku - szczegóły wiosennych zmian
15 marca 2018
Część targowiska miejskiego położonego przy ul. Jana III Sobieskiego, Wysockiego i Piłsudskiego w Legionowie ma się wkrótce całkowicie zmienić. Teren zostanie utwardzony, wyposażony w wodociąg i zadaszony. Powstaną też alejki biegowe, staną ławki, przybędzie zieleni, zwiększy się liczba miejsc parkingowych. A to wszystko do wakacji!
O tym, jak rozciągający się wzdłuż ulicy Sobieskiego piaszczysto-betonowy teren psuje najbliższą okolicę, nikogo specjalnie przekonywać nie trzeba. Obraz nędzy i rozpaczy wyłania się zwłaszcza w dni, kiedy na targowisku nie ma handlu albo po jego zakończeniu, kiedy w całej okolicy wala się mnóstwo śmieci, zwłaszcza torebek nylonowych.
To ma być "inne" miejsce
Na lutowym posiedzeniu komisji rozwoju naczelniczka wydziału inwestycji Elżbieta Głos przedstawiła informacje na temat projektu rewitalizacji części A targowiska miejskiego. Poinformowała, że urząd jest gotowy do przeprowadzenia inwestycji - jest dokumentacja techniczna i pozwolenie na budowę. Targowisko miejskie w części A to plac liczący blisko 3 tys. m2, położony pomiędzy myjnią samochodową a skrzyżowaniem ul. Sobieskiego z Piłsudskiego. Ucywilizowanie tego miejsca ma polegać na jego utwardzeniu, nowoczesnym oświetleniu, zadaszeniu istniejących na nim miejsc handlowych, przyłączeniu go do wodociągu miejskiego, stworzeniu węzła sanitarnego i stworzeniu w jego najbliższym sąsiedztwie dodatkowych miejsc parkingowych. Zamiast obecnych równoległych parkingów wzdłuż ulicy Piotra Wysockiego w przyszłości powstaną tam prostopadłe miejsca parkingowe. Ma nawet powstać coś na wzór amfiteatru i alejek dla rolkarzy oraz biegaczy.
Wykonawca po świętach
Wyprowadzanie handlujących z tej części targowiska już trwa - przenoszą się oni na środkowy plac. Po Wielkanocy władze miasta chcą wyłonić wykonawcę robót, a w okresie maj-czerwiec przeprowadzić rewitalizację. Szacowany koszt inwestycji to 1,6 mln zł. Rewitalizacja ma polegać na uporządkowaniu terenu targowiska - stworzeniu ciągów pieszo-jezdnych, obiektów małej architektury, wydzielonych miejsc handlowych z pawilonem administracyjnym. Elżbieta Głos dodała, że planowana jest część przeznaczona na prowadzenie handlu zdrową żywnością, część zieleni, teren do licytacji oraz część parkingowa od strony ul. Wysockiego.
32 zadaszone stanowiska handlowe i amfiteatr z ławkami
Prezes KZB Irena Bogucka wyjaśniła, że z terenu targowiska nie będzie robiony parking, ale miejsca parkingowe będą przeznaczone na samochody, z których będzie się odbywał handel. Na tej części targu planowane są ok. 32 zadaszone stanowiska handlowe różnej wielkości, natomiast od strony myjni zaprojektowana jest scena z ławkami, które również będzie można wykorzystać do prowadzenia handlu. Teren targowiska jest ogrodzony i taki pozostanie.
Na placu A będzie można handlować tylko zdrową żywnością. Irena Bogucka dodała, że w tym zakresie nie były prowadzone badania wśród kupców, natomiast zdrowa żywność jest obecnie bardzo popularna. Wyjaśniła, że regulamin targowiska, którym zarządza KZB, dopuszcza też prowadzenie handlu okazjonalnego. Na chodnikach, co czasem niestety się zdarza, prowadzenie handlu jest zabronione i egzekwują to inkasenci oraz strażnicy miejscy.
(DB)