REKLAMA

Bemowo

społeczeństwo »

 

Czego butelkomat miał nauczyć mieszkańców? Teoria rozminęła się z rzeczywistością

  17 listopada 2022

alt='Czego butelkomat miał nauczyć mieszkańców? Teoria rozminęła się z rzeczywistością'
PG

Butelkomat w parku Górczewska często bywa nieczynny. Wówczas puste butelki przynoszone przez mieszkańców Jelonek walają się po okolicy. Kto jest temu winien? Potencjalnych sprawców można szukać zarówno wśród wandali, jak i... pracowników służb oczyszczania miasta.

REKLAMA

Ustawienie butelkomatu w parku Górczewska to jeden ze zwycięskich projektów zgłoszonych w ramach budżetu obywatelskiego przez radną Martę Sylwestrzak. Ze względu na wysokie koszty utrzymania ustalono, że butelkomat zostanie wynajęty. Koszt dzierżawy jest ogromny, bo wraz z kwotą przeznaczoną na wypłaty za puste butelki wynosi 200 tys. Otwarcie Fortu Wola już wkrótce. Sprawdzamy listę sklepów Fort Wola wraca. Znamy datę otwarcia
Prace budowlane w nieczynnym od lat Forcie Wola powoli dobiegają końca. Pierwsi najemcy dokonali odbiorów technicznych lokali i przystąpili do prac aranżacyjnych.

Rusza likwidacja wąskiego gardła na Lazurowej. Ogłoszono przetarg na przebudowę ulicy Kiedy zlikwidują wąskie gardło na Lazurowej?
Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta czeka do 22 lipca na oferty firm zainteresowanych przebudową ul. Lazurowej na odcinku od Górczewskiej do trasy S8. - Walczyliśmy o tę inwestycję od lat - mówi Jarosław Dąbrowski, przewodniczący rady dzielnicy.
zł za pół roku (butelkomat działa od lipca do końca roku).

Jak sprawdzają się butelkomaty?

Jak przekonuje nas radna Sylwestrzak, jest to tylko projekt pilotażowy mający na celu edukowanie - zwłaszcza dzieci - w kwestii recyklingu. Mieszkańcy chyba "bardzo poważnie" potraktowali lekcję, bo często zdarza się, że butelkomat jest przepełniony. Wówczas puste plastikowe butelki zaśmiecają okolicę.

- Automat opróżniany jest raz na dobę, a jeżeli sytuacja tego wymaga, to dwa razy na dobę - zapewnia nas rzeczniczka bemowskiego ratusza Natalia Walka.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Wina wandali?

Budżet obywatelski zapewnia mieszkańcom 10 groszy za jedną wrzuconą butelkę. Na sąsiednich Bielanach wypłaca się dziesięciokrotnie mniej, bo tylko grosz. Podczas rozmowy jeden z urzędników przyznał, że w parku Górczewska widywani są mieszkańcy przynoszący całe siatki butelek. Za przyniesienie stu lekkich, plastikowych śmieci, można dostać 10 zł.

- Bardzo często widywane są osoby, które podjeżdżają samochodami i jednorazowo wrzucają po kilkadziesiąt butelek. Niestety w celu zdobycia 10 groszy wielokrotnie ludzie korzystają z maszyny w sposób niezgodny z zasadami, co powoduje uruchomienie zabezpieczeń i czasową blokadę urządzenia. Dodatkowo częste są przypadki wrzucania niedozwolonych rzeczy: opakowań po zgrzewkach, pogniecionych butelek, a nawet kamieni, które powodują mechaniczne zablokowanie maszyny, a nawet awarię. Odnotowaliśmy także akty wandalizmu oraz próby celowego uszkodzenia - wyjaśnia Natalia Walka.

REKLAMA

Za garść groszy

- Trudno było spodziewać się, że ktoś sobie z tego zrobi zarobek, szczególnie pracownicy służb oczyszczania miasta - uważa radna Sylwestrzak.

W rozmowie z nami radny Jarosław Oborski przyznał, że był dwukrotnie świadkiem sytuacji, kiedy pracownicy miejscy, na co dzień zajmujący się sprzątaniem Warszawy, podjeżdżali pod butelkomat i masowo wrzucali do niego butelki zabrane z żółtych kontenerów.

- Za pierwszym razem nakryłem ich za dnia. Wówczas podszedłem i zwróciłem uwagę, że nie powinni tego robić. Za drugim razem byli już po zmroku. Nie wiem z jakiej firmy są ci ludzie, ale jak się ze 3 godziny postoi, to pewnie 100 zł wpadnie. Cały dostawczak tam stał a człowiek tylko wybierał worki - twierdzi radny.

REKLAMA

Problem z plastikiem

Mieszkańcy zastanawiają się, czy zamiast drogiego butelkomatu nie lepiej by było za te pieniądze ustawić dziesiątki znacznie tańszych kontenerów na plastik w różnych rejonach dzielnicy.

- Zapewne ustawienie kontenerów na plastik byłoby prostsze i tańsze, musimy być jednak świadomi, że aby poddać plastik recyklingowi, musimy właściwie go posegregować. Z prawnego punktu widzenia butelki po olejach czy mleku posiadają inny kod odpadu, po środkach chemicznych też inny kod odpadów. To, co zostanie zebrane w butelkomacie na Bemowie, pozwala zebrać odpad, który nie jest wymieszany z plastikami wymagającymi innego sposobu zagospodarowania. Tego rodzaju surowiec może być przetworzony na przykład na koszulki, bluzy polarowe czy zabawki, a nie tylko na worki na śmieci. Butelkomaty to urządzenia, które pomagają zbierać właściwy rodzaj plastiku - przekonuje Natalia Walka.

Grube pieniądze w błoto

Tyle pięknej ekologicznej teorii. Od osób pracujących w jednej z warszawskich sortowni dowiedzieliśmy się, że niezależnie od tego, skąd przyjeżdżają śmieci, i tak poddawane są bardzo szczegółowemu sortowaniu maszynowemu i ręcznemu, więc wydawanie pieniędzy na butelkomaty jest wyrzucaniem ich w błoto, a opisany przykład pokazuje, że nie jest to żadna edukacja, tylko próba przekupywania mieszkańców, która wymknęła się spod kontroli zwolenników butelkomatów. Czy jeśli skończą się dziesięciogroszowe wypłaty, ludzie nadal będą tu przynosić plastikowe butelki, bo zostali "dobrze wyedukowani"?

(db)

.
 

REKLAMA

Komentarze (5)

# Tomek z Jelonek

18.11.2022 06:57

Ludzka pazerność nie ma granic, zrobią z siebie wariata za 10 groszy. Kto normalny lata do parku, aby oddawać butelki jak może je wrzucić do kosza pod domem.

# Kokos

19.11.2022 01:07

Kolejny pomysł koleżanki Sylwestrzak jak najbardziej nietrafiony, jak chociażby "boisko" do gry w bule z którego nikt nigdy nie skorzystał.

# lolek

19.11.2022 07:34

Setki tysięcy wywalone w błoto.
Budżet partcycyoacyiny to jeden wielki przekręt finansowy.

REKLAMA

# Spoleczenstwo

21.11.2022 07:33

Ludzie którzy żyją z naszych pieniędzy wymyślają kosztowne głupoty i kto za to płaci?
Pan płaci, Pani płaci -społeczeństwo!

# Tomasz G

11.01.2023 21:14

Może nie do końca zły pomysł. "Kto biegnie do parku po 10gr.?" Ten kto chce odzyskać pieniądze. Jeżeli jest to dziecko, które odda butelki i później kupi za to " batonik" to cel został spełniony. Edukacja przyniosła swój cel... Nie każdy zarabia dużo...Może społeczeństwo zubożalo i opłaca się zarobić 10zl i stać przy automacie 15min i wrzucać butelki. Zwróćcie uwagę, że to jeden automat na Bemowie w Warszawie... Na ileś tys. mieszkańców. Każdy mógł oddać opakowania nawet mieszkaniec Bydgoszczy "przechodząc przy okazji". Jeżeli byłoby więcej takich maszyn to by nie były przepełnione. Uważam że pomysł dobry, pokazał że jest zainteresowanie oddawaniem opakowań i segregacja. Ciekawy jestem ile opakowań przyjął i ile osób korzystalo z maszyny przez ten okres. Popieram poproszę o więcej.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025