Ratusz i parking chroniony jak zabytek? "Dobro kultury współczesnej"
7 czerwca 2021
Ukończony 24 lata temu budynek na rogu Modlińskiej i Światowida jest planowany do objęcia ochroną... wraz z otoczeniem.
Kiedy w 1997 roku otwierano budynek urzędu gminy Warszawa-Białołęka, robił spore wrażenie swoją nowoczesną, ale skromną architekturą. Zaprojektowany przez Grzegorza Stiasnego i Jakuba Wacławka ratusz to bez wątpienia jeden z najładniejszych obiektów, jakie powstały w ubiegłym stuleciu na terenie dzisiejszej dzielnicy. Dziś jedni urzędnicy marzą o jego rozbudowie, inni - o objęciu ochroną praktycznie równą zabytkom.
Ratusz jako dobro kultury
- Prezydent Warszawy w 2019 roku powołał zespół d/s dóbr kultury współczesnej, który zweryfikował istniejącą listę dóbr - czytamy na stronie Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. - Efektem ich pracy jest rekomendacja obiektów do objęcia ochroną planistyczną jako dobra kultury współczesnej w sporządzanym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy.
Białołęcki ratusz został uznany za dobro kultury współczesnej, ponieważ krótko po powstaniu otrzymał kilka nagród i wyróżnień oraz zachowuje walory artystyczne i przestrzenne. Pozostałe kryteria są mętne i arbitralne, a momentami bełkotliwe: "zachowanie relacji z otoczeniem na etapie tworzenia oraz późniejszego rozwoju przestrzennego miejsca", "znaczenie symboliczne".
Urząd dzielnicy pęka w szwach
Uznanie ratusza za "dobro kultury współczesnej" najprawdopodobniej przekreśliłoby ewentualną rozbudowę. Miejscowi urzędnicy nie ukrywają, że budynek jest przepełniony i od lat mówią o pilnej potrzebie budowy nowego skrzydła.
- Projekt przewiduje dostawienie na tylnym parkingu nowego budynku ratusza, który łączyłby się przejściem nad Produkcyjną z budynkami postawionymi wzdłuż Majolikowej, na tyłach przychodni - pisaliśmy w 2009 roku. - W tym skrzydle znajdowałby się m.in. urząd skarbowy.
Jak wynika z opublikowanej przez konserwatora zabytków listy, budynek urzędu miałby zostać objęty ochroną wraz z otoczeniem, na które składa się głównie parking. Dodajmy, że warszawscy urzędnicy pracują nad planem zagospodarowania przestrzennego tego terenu od roku... 2004.
(dg)