RAJ-owi stuknęła dziesiątka
19 stycznia 2007
W końcu 2006 roku działający przy parafii św. Marka Ewangelisty na Targówku teatr Raj obchodził dziesięciolecie działalności. Z tej okazji wystawiono "Bajkę o szczęściu" Izabelli Degórskiej oraz scenkę autorską "Rodzinka".
Jak mówi, ogromną radość sprawia jej, że dzieci chętnie przychodzą na zaję-cia, przeżywają dreszcz emocji: jaka będzie nowa sztuka, jaką rolę dostanę? Cieszą się z dobrze zagranej postaci, z udanego przedstawienia. Pani Teresa cieszy się razem z nimi i wierzy, że czas spędzony w teatrze jest owocny i dla małych aktorów i dla dorosłych angażujących się w przedsięwzięcie, a także dla widzów oraz dla niej samej.
Czas wspomnień
Jak to na jubileuszach bywa, nie obyło się bez wspomnień. Dzięki multimedialnej prezentacji zdjęć można było przywołać wszystkie zrealizowane przedstawienia, a było ich trzydzieści jeden. O historii teatru mówiła pracująca w nim od siedmiu lat Hanna Korzeniowska oraz były uczestnik teatru - Maciej Piliszek.Był też czas na specjalnie przygotowane na 10-lecie przedstawienia. Najpierw widzowie obejrzeli scenkę "Rodzinka (lub inaczej Normalni)", w całości przygotowa-ną przez najstarszą grupę pod kierownictwem Moniki Oliszewskiej, opowieść o problemach współczesnych rodzin. Potem było przedstawienie "Bajka o szczęściu" w reżyserii Teresy Tymosiewicz-Muszel, z muzyką Hanny Matusik, spektakl o współczesnym świecie, który kusi nas tandetnymi, nie dającymi szczęścia gadże-tami. Wielką wartością spektaklu była oryginalna scenografia oraz kostiumy, które zaprojektowała Alicja Dobrowolska, a uszyła Teresa Żak, robiąca to społecznie od 10 lat. Słowa uznania należą się także charakteryzatorkom - Anecie i Magdalenie Głowienka oraz Joannie Rudowskiej, a także twórczyni fryzur - Marzenie Ptaszek. Na zakończenie kilkudziesięciu młodych aktorów zaśpiewało piosenkę autorstwa Urszuli Muszel.
Zagospodarowano także przerwy - odbyły się wówczas pokazy świateł, które przygotował Sebastian Kozioł, uczeń I klasy LO. Od pięciu lat odpowiada za światło i dźwięk w teatrze i robi to bardzo dobrze.
Podziękowania i nagrody
Podczas jubileuszowego spotkania nie mogło zabraknąć podziękowań dla tych, dzięki którym teatr powstał i wciąż działa: proboszczów parafii św. Marka Ewange-listy - ks. Szczepana Stalpińskiego, ks. Krzysztofa Waligóry, ks. Wacława Madeja oraz Teresy Tymosiewicz-Muszel.Nagrody otrzymali aktorzy: Rafał Adamczuk, Joanna i Małgorzata Bożym, Maria Głowienka, Paweł Główka, Anna Goździewicz, Hanna Korzeniowska, Katarzyna Mar-kowska, Maciej Piliszek, Małgorzata Rudowska i Daniel Skrzypczyński.
Za pomoc i społeczne zaangażowanie w prace teatru nagrodzono Agatę Adam-czuk, Leokadię Bożym, Łukasza Fabijańskiego, Anetę Głowienka, Urszulę i Lesława Golańskich, Tomasza Goździewicza, Grażynę Hulak, Marka Korzana, Sebastiana Kozioła, Annę Markowską, Jadwigę Olędzką, Monikę Oliszewską, Jolantę Rudowską, Barbarę Witowską oraz Teresę i Andrzeja Żaków.
Potem przyszła kolej na urodzinowy tort oraz rozmowy, wspomnienia, ogląda-nie wystawy strojów, kroniki teatru i kroniki z wyjazdów kolonijnych.
Więcej na stronie internetowej: www.raj.art.pl.
jzv
fot. Tomasz Goździewicz
Ciekawostki o 10-latku
- 31 premier
- 137 spektakli
- 20 tys. widzów
- osiem szaf kostiumów i rekwizytów
- sześć nagród głównych, dwa drugie miejsca
- 10 wyjazdów kolonijnych
- najpoważniejsza sztuka - "Mój Chrystus Połamany"
- najsmutniejszy spektakl - "Drewniana miska"
- najdłużej grane przedstawienie - "Mały Przyjaciel" i jego druga wersja "Wróbelek": 18 razy
- 11 tomów kronik teatralnych, 16 tomów kronik kolonijnych
- 12 przedstawień jasełkowych