REKLAMA

Legionowo

środowisko »

 

Rady na odpady

  24 października 2003

"Rady na odpady, czyli odzyskiwanie surowców wtórnych" to akcja pod patronatem prezydenta Legionowa. Biorą w niej udział uczniowie legionowskich szkół. Stanowi odpowiedź miasta na międzynarodowe przedsięwzięcie pod nazwą "sprzątanie świata".

REKLAMA

Pierwsze pojemniki służące do segregacji śmieci pojawiły się w Legionowie w 1994 roku, a w miarę upływu lat ich liczba się zwiększała. Przez 8 lat odzyskano tą drogą prawie 1300 ton surowców wtórnych, ponownie wykorzystanych w zakładach papierniczych, hutach szkła i metali oraz zakładach tworzyw sztucznych. Jest to liczba pocieszająca, jednak znikoma w porównaniu z tym, jak byłaby duża, gdyby wszyscy mieszkańcy chcieli zastosować się do ekologicznego stylu życia, w którym do minimum ogranicza się wytwarzanie odpadów.

Każdy z mieszkańców ma na pewno w śmieciach różnego rodzaju odpady do ponownego wykorzystania: makulaturę, puszki, szkło, plastikowe butelki. To wszystko da się ponownie wykorzystać, jednak trzeba trochę chęci i dobrej woli. Możemy także sprzedawać surowce wtórne w punktach skupu.

Urząd miasta zachęca gorąco mieszkańców do segregowania odpadów. Organizuje konkursy dla młodzieży szkolnej, mające na celu podnoszenie świadomości. Łatwiej jest zaszczepić w dzieciach chęć segregacji śmieci, kupowania produktów w szklanych butelkach zamiast plastikowych, chodzenia na zakupy z koszykiem, a nie niezliczoną ilością małych toreb foliowych. Trudniej natomiast zachęcić dorosłych mieszkańców do stosowania tych praktyk.

Dzieci bardzo chętnie biorą udział w tego rodzaju akcjach.

We wrześniu odbyła się trzecia edycja konkursu "Rady na odpady 2003", w której wzięło udział jedenaście szkół na terenie gminy. Rezultat to 20 ton makulatury. Pierwsza nagroda - komputer multimedialny - została przyznana Szkole Podstawowej nr 3. Ważną rolę w tego typu akcjach odgrywają szkoły, nauczyciele i rodzice. - Wzajemna współpraca zachęca dzieci do działania, daje im dobry przykład i spełnia rolę wychowawczą - podkreśla Anna Wojdyła, nauczycielka przyrody w Szkole Podstawowej nr 1 w Legionowie, zwolenniczka i uczestniczka programu. W legionowskich szkołach na bieżąco prowadzi się zbiórkę makulatury, puszek, baterii, a w ten sposób zebrane pieniądze szkoły mogą przeznaczyć na pomoce dydaktyczne, środki czystości czy też na inne jej potrzeby.

Od początku zwolennikiem akcji był kierownik referatu ochrony środowiska urzędu miejskiego Robert Wieczorek. Jego zdaniem wysyłanie dzieci do sprzątania lasu to inicjatywa, która nie spełnia funkcji dydaktycznej. Poza tym wśród śmieci porzuconych w lesie jest dużo niebezpiecznych odpadów, nie nadających się do zbierania przez młodzież i dzieci. Do tego została zatrudniona profesjonalna firma, która doskonale się z tego wywiązuje.

Pocieszający może być fakt, że pracownicy firmy zajmującej się opróżnianiem pojemników oraz dostarczaniem surowców do miejsca ich wykorzystania twierdzą, że mieszkańcy miasta dobrze segregują śmieci, a udział zanieczyszczeń wśród surowców wynosi poniżej 10%. Częste przepełnienie pojemników świadczy o tym, że społeczność lokalna oczekuje rozwinięcia tej formy odzyskiwania surowców z odpadów. Szczególnie obiecująco wyglądają perspektywy rozszerzenia selektywnej zbiórki szkła, ponieważ surowcem tym interesują się producenci wyrobów szklanych. Ekologiczny tryb życia jest bardzo ważny i coraz bardziej modny, także w Polsce.

Anna Mytko

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy