REKLAMA

Bemowo

wypoczynek »

 

Psia łączka - pierwsza taka na Bemowie

  2 października 2013

alt='Psia łączka - pierwsza taka na Bemowie'

Pies w wielkim mieście nie ma łatwo: nie może poszczekać, ani poganiać za gołębiami. Nie wspominając już o załatwianiu swoich potrzeb fizjologicznych. Jego zwierzęcą naturę bez ustanku poskramiają na zmianę: kaganiec, smycz i "zakaz wprowadzania psów na trawnik". Można by rzec, że smutne jest to pieskie życie czworonogów ze stolicy. Osładza je tylko, a w zasadzie aż, miłość i troska ich właścicieli.

REKLAMA

Wielu powie, że pies nie powinien mieszkać w mieście, że tu nie pasuje, że się dusi, jest nieszczęśliwy. Inni zaś odpowiedzą, iż czworonożni lokatorzy miejskich blokowisk przywykli do takiego "stylu życia", a ich właściciele nieporównanie bardziej o nie dbają niż wiejscy gospodarze. Zapewne każda ze stron ma rację. Pewne zaś jest jedno: to człowiek udomowił wilka, by ten mu służył i towarzyszył. Nie dziwmy się więc, że odwieczna zależność pozostała: gdzie człowiek tam i pies - jego najwierniejszy przyjaciel.

Niestety życie psa w bloku do najłatwiejszych nie należy. Jest ono reglamentowane niezliczonymi nakazami i zakazami. Gdzieniegdzie pies wyprowadzany na spacer "być musi tylko na smyczy i w kagańcu". Gdzie indziej wszędobylskie tabliczki zakazu uniemożliwiają mu wstęp na jakikolwiek segment zieleni. Bywa też, że dodatkowo ów zabraniający imperatyw zostaje wspomożony instalacją płotków ogradzających trawniki. Wszystko po to, by intruz nie skaził swą łapką ani kupką zielonej trawki. W takiej to sytuacji zwierzę zostaje zmuszone wypróżnić się na chodniku. I jakby nieistotnym okazuje się, że właściciel po pupilu posprząta. Łączka ofiarowuje psom przestrzeń nieograniczonych harców i gonitw. Właścicielom - bezstresowy spacer, a osobom niechętnym wobec psów - komfort ich nieoglądania.

Mieszkańcy Bemowa zdają się jednak przełamywać tę politykę marginalizacji czworonogów. Znakomitym dowodem świadczącym o nowoczesnym i racjonalnym ich podejściu do "psiej sprawy", jest społeczna inicjatywa powstania psiej łączki. Przestrzeni, w obrębie której czworonożni pupile mogą bez jakichkolwiek ograniczeń biegać i bawić się w swoim towarzystwie.

Na pomysł psiej łączki wpadli sami właściciele psów. I to oni z determinacją dążyli do jego realizacji. Psia enklawa zlokalizowana jest przy nowo powstającej szkole na ul. Zachodzącego Słońca. Miejsce z jednej strony otaczają mury lotniska. Z drugiej ogrodzenia domków jednorodzinnych i parkan budowy, co czyni je bezpiecznym i ustronnym. Mieszkańcy wyprosili władze ratusza, by tę przestrzeń stosownie uporządkować: wyciąć porastające ją chaszcze krzaczorów i wywieźć zalegające od wielu lat hałdy gruzu oraz śmieci. Sami zaś użytkownicy regularnie dbają o zachowanie czystości.

Zasady eksploatowania również są bardzo proste. Po pierwsze: jeśli twój pies jest pełen niespożytej energii i marzy o tym, by pobiegać i zaprzyjaźnić się z innymi czworonogami, wystarczy przyjść. Po drugie: każdy użytkownik zobowiązany jest sprzątnąć nieczystości pozostawione przez pupila. Ułatwiają to porozwieszane worki na śmieci i awaryjne zestawy higieniczne. I to cała filozofia. Celem jest szczęście czworonoga.

Idea psiej łąki rozwiązuje wiele problemów. Psom ofiaruje przestrzeń nieograniczonych harców i gonitw. Właścicielom - bezstresowy spacer i radość, którą czuje się widząc szczęście swego przyjaciela. Osobom niechętnym wobec psów - komfort ich nieoglądania.

Psia łączka to miejsce niezwykłe. Przestrzeń, która uzmysłowiła właścicielom szczekających czworonogów, że są liczną grupą społeczną, która również ma swoje prawa i potrzeby. Nie tylko obowiązki. Nowe miejsce to realizacja inicjatywy społecznej. Jest wyjątkowe. Jedyne takie na Bemowie. A szkoda.

Małgorzata Siarkiewicz

 

REKLAMA

Komentarze (8)

# Jan

02.10.2013 12:33

"I jakby nieistotnym okazuje się, że właściciel po pupilu posprząta. " -> otóż sprawa wygląda najcześniej tak,że tego nie robi. Sprzątanie po czworonogu wciąz należy do bardzo rzadko spotykanych widoków.Nie przesadzał bym tak z ferowaniem cieżkiego miastowego żywota pupila bo tabliczki,pseudo płotki i wirtualne mandaty nikogo nie powstrzymują (niedługo dojdzie zakaz smyczy).

# dareg

03.10.2013 09:50

Powinny być miejsca, gdzie psów wprowadzać nie można zupełnie np. place zabaw i takie, specjalnie dla psów dedykowane. Byłem na tej psiej łączce. Super miejsce. Ale przydałoby się w nią jakoś jeszcze zainwestować. Ogrodzić, postawić ławki, kosze na śmieci. Polecam psiarzom.

# Aneta W.

03.10.2013 11:32

takie miejsca są bardzo potrzebne i popieram ich powstawanie, ale gdy tylko znajdzie się jakiś chętny do zakupu terenu, to będzie po waszej łączce...

REKLAMA

# !krzysiek!

03.10.2013 16:48

Panie Janku, jeśli chodzi o sprzątanie, to nie od razu Rzym zbudowano:) A w nawiązaniu do tych smyczy... to w krajach Unii właściciel psa, który przeszedł szkolenie posłuszeństwa i zdał egzamin zostaje zwolniony z przymusu wyprowadzania go na smyczy...Panie Janku, sił życzę!

# Tola16

03.10.2013 18:35

Psia łączka - ciekawa inicjatywa. Bardzo ciepły i przyjacielski artykuł dotyczący braci mniejszych. Może warto dalej pilotować ten pomysł. Myślę, że każdemu sprawi to radość.

# anka

05.10.2013 19:34

#dareg ma racje. Ja również chodzę tam ze swoją sunią. Fantastyczne miejsce. Jedyne gdzie psy mogą sobie swobodnie biegać i bawić się. Przydałyby się tam jakieś ławeczki i ogrodzenie terenu - tak żeby było wiadomo, że to właśnie psia łączka.

REKLAMA

# Jan

07.10.2013 09:34

Panie Krzysztofie, sił mam pod dostatkiem:) Proszę mnie jednak nie rozśmieszać przykładami unijnymi, takie "szkolenia posłuszeństwa" i egzaminy to po prostu kolejny dochodowy interes. Paper przyjmie wiele i proszę tak na nim do końca nigdy nie polegać ;)

# psiarze

30.10.2013 10:19

Zapraszamy w okresie jesienno-zimowym na 16.20-16.30 !
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025