REKLAMA

Białołęka

środowisko »

 

To nie jest "Przystanek Alaska". Łosie zablokowały ulicę

  17 listopada 2023

alt='To nie jest "Przystanek Alaska". Łosie zablokowały ulicę'
źródło: Straż Miejska

Zapewne wiele osób pamięta kultowy serial z lat 90. ubiegłego wieku. W czołówce "Przystanku Alaska" spacerujący główną ulicą miasteczka łoś nikogo specjalnie nie dziwił. Tym razem łosie udały się na spacer ulicami Białołęki.

REKLAMA

Wczesnym wieczorem 15 listopada kontrolujący rejon Białołęki Dworskiej strażnicy miejscy na ul. Bohaterów natknęli się na spory korek. Jezdnię blokowały dorodne łosie. Profilaktyka w zdrowiu gardła - jak unikać problemów laryngologicznych? Profilaktyka w zdrowiu gardła - jak unikać problemów laryngologicznych?
Co możesz zrobić, by zapobiegać chorobom gardła, chrypce i innym dolegliwościom, które utrudniają normalne funkcjonowanie?

Łosie na Białołęce Dworskiej

Ważące blisko 200 kg zwierzęta nie przejmowały się obecnością ludzi oraz pojazdów, skubiąc rosnące na poboczu drzewa i krzewy. Ponieważ potężni roślinożercy mogli stanowić zagrożenie dla ludzi i pojazdów, strażnicy zablokowali ruch samochodów i polecili przechodniom opuszczenie ulicy. Funkcjonariusze powiadomili o ich aktywności Lasy Miejskie, a sami podjęli próbę skierowania zwierząt z powrotem w zarośla. Z pomocą latarek i świateł błyskowych radiowozu udało się skłonić młode łosie do zanurzenia się w lesie.

Kup bilet

W okolicach lasów dzikie zwierzęta to codzienność

Strażnicy przestrzegają, że takie sytuacje mogą się powtarzać. Zwłaszcza w leśnych okolicach, a tych na Białołęce Dworskiej, Szamocina czy Choszczówki nie brakuje. Bytowanie dzikiej zwierzyny na obszarach miejskich jest obecnie zjawiskiem powszechnym. Wynika to z faktu, że tereny zurbanizowane stwarzają dzikim zwierzętom sprzyjające warunki do żeru, rozrodu oraz schronienia. Krajobraz miejski cechuje się bogatą i różnorodną bazą pokarmową, która w przeciwieństwie do innych siedlisk jest stała przez cały rok. Zasiedlanie miast przez dzikie zwierzęta podyktowane jest również zmniejszoną liczebnością naturalnych wrogów, co sprzyja wysokiej przeżywalności.

Dostosowując się do warunków panujących w miastach, dzikie zwierzęta stają się mniej płochliwe, przez co znacznie maleje naturalny dla każdego gatunku dystans ucieczki np. przed człowiekiem, zwierzęciem mu towarzyszącym, pojazdem drogowym - co nie jest związane z agresją. Zwierzęta te oswajają się z obecnością człowieka i wszystkim tym, co się z nim wiąże. Co nie znaczy, że należy do nich podchodzić. W przypadku bezpośredniego zdarzenia z udziałem dziko żyjących ssaków należy skontaktować się z pracownikiem do spraw łowiectwa pod nr tel. 600-020-746 lub 600-020-747.

MB

.
 

Komentarze (1)

# Hahu

18.11.2023 01:52

Żeby mogli odstrzelić zwierzaka, taka prawda..
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024