Prześwietlanie Polkomtela
8 października 2004
W poprzednim wydaniu "Echa" pisaliśmy o planach firmy Polkomtel związanych z uruchomieniem stacji bazowej na ul. Dorodnej 16. Miałby tu stanąć maszt o wysokości około 40 metrów. Okoliczni mieszkańcy obawiają się niekorzystnego dla zdrowia promieniowania oraz tego, że wartość terenów wokół stacji spadnie. Zgodnie z zapowiedzią wracamy do tematu.
- To, że jakiś przedsiębiorca występuje po raz kolejny o zgodę w tej samej sprawie nie jest niczym dziwnym - mówi Iwona Nowosad, inspektor z białołęckiej delegatury. - Na wniosek Polkomtela musieliśmy wszcząć postępowanie administracyjne. Złożona dokumentacja została wysłana do uzgodnień. Czekamy na stanowisko wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Możliwości jest kilka. Może na przykład okazać się, że dokumentacja jest niepełna i wówczas zwrócimy ją do uzupełnienia. Jeżeli natomiast wszystko będzie w porządku, to naszym obowiązkiem będzie wydanie decyzji. Oczywiście mieszkańcom przysługuje prawo odwołania się od niej. Na razie jednak niczego nie można przesądzać.
Władze samorządowe mają świadomość, że mieszkańcy osiedla "Żerań" nie zgadzają się na powstanie stacji bazowej przy ul. Dorodnej 16. - Już teraz mamy zebranych ponad 250 podpisów pod listem protestacyjnym - informuje Piotr Kozłowski, przewodniczący rady osiedla "Żerań". Do tematu powrócimy, jak tylko pojawią się jakieś nowe informacje.
Grzegorz Ciesielski
Elżbieta Sadowska, rzecznik prasowy Plus GSM:
Lokalizacja stacji bazowych telefonii komórkowej bardzo często budzi sprzeciw społeczności lokalnej, która z drugiej strony, domaga się dostępu do usług sieci GSM. Dostęp do tych usług można zapewnić jedynie w miejscu, gdzie dociera sygnał radiowy operatora. Z tego względu budowa infrastruktury telekomunikacyjnej musi uwzględniać warunki techniczne zapewniające odpowiednią propagację sygnału radiowego. Stacje bazowe powinny być lokalizowane w obszarach znajdujących się w pobliżu skupisk ludzkich, co spowoduje, że sygnał będzie mógł być odbierany również wewnątrz zabudowań. W ramach procesu inwestycyjnego, oprócz aspektów technicznych, bierzemy również pod uwagę opinie społeczności lokalnych oraz wyniki ekspertyz i ocen przeprowadzonych przez uprawnione organy administracji, w szczególności tych dotyczących oddziaływania na środowisko naturalne, co zagwarantuje bezpieczeństwo mieszkańców obszarów objętych zasięgiem działania stacji bazowych Plus GSM.
W przypadku lokalizacji przy ulicy Dorodnej informuję, że Polkomtel posiada tytuł prawny do nieruchomości, na której terenie chce uruchomić stację bazową, zaś jej budowa jest konieczna ze względu na niewystarczający poziom sygnału w tej okolicy. Polkomtel występuje w tej sprawie po raz kolejny ze względu na nieotrzymanie żadnej ostatecznej decyzji administracyjnej stwierdzającej brak możliwości budowy stacji. Decyzje i postanowienia, jakie Polkomtel otrzymywał w trakcie postępowania administracyjnego, zarzucały inwestorowi bądź organom różnego szczebla nieprawidłowości. Zmiany w Ustawie o dostępie do informacji publicznej, Ustawie o ochronie środowiska oraz Ustawie o Zagospodarowaniu przestrzennym powodowały konieczność zmian w projekcie w celu dostosowania go do aktualnych wymogów zmieniającego się prawa, co wymuszało rozpoczęcie postępowania na nowo.
Należy mieć na względzie to, że dział techniczny postępuje zgodnie z przepisami prawa i ma prawo, a wręcz obowiązek zapewniania jak najlepszej jakości usług klientom.