REKLAMA

Białołęka

różne »

 

Przemoc pod lupą

  19 stycznia 2007

- Jeszcze dwadzieścia lat temu uważano, że do przemocy dochodzi tylko w rodzinach alkoholików lub narkomanów - mówił Luis Alarcón Arias ze Stowarzyszenia na rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" podczas konferencji zorganizowanej przez Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Białołęka "Partnerstwo w praktyce - przeciwko milczeniu czterech ścian".

REKLAMA

- Teraz wiemy, że do przemocy dochodzi także w pozornie normalnie funkcjonują-cych rodzinach. Ofiary wstydzą się, a często nie mają siły, by zatrzymać przemoc lub zwrócić się o pomoc. Bierzemy przemoc pod lupę.

Celem konferencji przygotowanej we współpracy z biurem polityki społecznej m.st. Warszawy była wymiana informacji i doświadczeń oraz wskazanie możliwości działania różnych instytucji i organizacji w praktycznym wsparciu ofiar i sprawców przemocy. Chodzi bowiem o wypracowanie i miejskiej, i lokalnych strategii prze-ciwdziałania przemocy oraz stworzenie systemu współpracy na rzecz przeciwdzia-łania przemocy w rodzinie wszystkich uczestniczących w tym instytucji i organizacji.

Wciąż brakuje współpracy

O braku współpracy służb zajmujących się przemocą w rodzinie mówiła Elżbieta Piechowiak-Modrzejewska ze stołecznego biura polityki społecznej. Zwróciła także uwagę na brak rzetelnej diagnozy potrzeb, koordynacji działań i przepływu infor-macji, a także brak informatycznej bazy danych. To wszystko utrudnia sensowną i rzetelną pomoc potrzebującym, bo każda służba czy organizacja działa na własną rękę. W związku z tym jedne sprawy są powielane, a inne pozostawione bez roz-wiązania. Plusem jest to, że działa wiele instytucji, w tym organizacje pozarządowe, które pomocy udzielają.

Za absolutnie konieczne Elżbieta Piechowiak uznała identyfikację instytucji zajmujących się przemocą, określenie oferty-minimum realizowanej w dzielnicach, kompleksowe podejście do problemu, partnerstwo organizacji pozarządowych i służb miejskich w realizacji zadań, a także określenie priorytetów na każdy rok.

Programy kierowane będą do mieszkańców, osób doznających przemocy, osób stosujących przemoc, świadków przemocy oraz realizatorów programu. Do współ-pracy będą wciągani wszyscy, którzy mogą pomóc w realizacji programu, m.in. lekarze, policja, straż miejska, instytuty naukowe i badawcze, organizacje poza-rządowe. Pieniądze na realizację programu pochodzić będą z budżetu miasta, dotacji wojewody mazowieckiego, środków unijnych, darowizn i zapisów.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Lokalny program pomocy

O konieczności powstania lokalnego partnerstwa na rzecz przeciwdziałania przemo-cy w rodzinie na Białołęce mówiła Ewa Rębelska, dyrektorka dzielnicowego Ośrod-ka Pomocy Społecznej. Podkreśliła konieczność bliskiego współdziałania wszystkich służb, bo tylko wtedy pomoc będzie właściwa. Taki program już powstaje.

Na razie większość instytucji realizuje własne programy. Mirosława Kątna, przewodnicząca Komitetu Ochrony Praw Dziecka przedstawiła działania prowadzone przez pedagogów i nauczycieli, dr Joanna Cielecka-Kuszyk, prezes Fundacji Mederi w Centrum Zdrowia Dziecka o interwencjach podejmowanych wobec krzywdzonych dzieci przez przedstawicieli służby zdrowia, a nadkomisarz Anna Jakubowska z Komendy Stołecznej Policji o obowiązkach tych służb w przypadkach przemocy w rodzinie. Efekt tych działań może być o wiele większy, jeśli będą skoordynowane i prowadzone zgodnie z założonymi celami i ustaleniami.

jzv

Od 1 stycznia 2007 roku działa Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia", organizacja pozarządowa, pracująca na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Wywodzi się ono z Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebies-ka Linia" Instytutu Psychologii Zdrowia, od 1999 roku kierowanego przez Luisa Alarcon Ariasa. Stowarzyszenie oferuje bezpłatne konsultacje psychologiczne i prawne, prowadzi grupy terapeu-tyczne. Na konsultacje psychologiczne i prawne można umówić się telefonicznie (0-22) 499-37-33 (pon. - piąt. w godz. 9-14). Warunkiem uczestnictwa w grupie terapeutycznej jest wcześ-niejsza konsultacja psychologiczna (osoby doznające przemocy, stosujące przemoc, pary).

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA