Przegląd przedwojennej prasy
12 lutego 2010
W numerze pierwszym miesięcznika "Na straży Wawra i okolic", który ukazywał się w Wawrze w 1937 roku, czytamy między innymi:
Zmarnował się częściowo najstarszy zabytek Wawra, stara karczma, nieumie-jętnie wewnątrz przebudowana. A jakiż tam, przy niewielkim nakładzie, mógłby powstać dom społeczny! Stoi jeszcze zajazd ze zniszczonym dachem: czy zabytku tego nie powinno wykupić Towarzystwo Miłośników Historii czy inne podobne? Czy tu na tym siódmym kilometrze od Warszawy nie można by otworzyć pięknej stylo-wej pamiątki historycznej a miejscowości nadać odpowiedni charakter, czy tu przy granicach Warszawy nie miejsce na Łuk Triumfalny na pamiątkę bojów listopado-wych opisanych tak genialnie przez Stanisława Wyspiańskiego w jego utworach patriotycznych?
Buduje się wiele w Polsce, weźmijmy się również do konserwacji dawnych za-bytków, przywracajmy odpowiedni charakter historycznym miejscowościom pod-stołecznym, bo to wpłynie na zmianę dodatnią wyglądu naszej stolicy, będzie orna-mentem pierścienia historji, który Warszawę otacza nimbem bohaterstwa z czasów krwawych walk o naszą wolność i niepodległość".
W numerze drugim tegoż periodyku czytamy natomiast:
"Uroczystość imieninowa marszałka Rydza-Śmigłego i marsz. Piłsudskiego.
Dnia 18 marca odbyła się z okazji imienin naczelnego wodza, marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego podniosła uroczystość w Wawrze, w której momentem kulminacyjnym było odsłonięcie spod strzeleckiego sztandaru Orła ufundowanego na pomniku marszałka Piłsudskiego i poległych wawrzan, przez miejscową radę gromadzką wsi Wawer. W uroczystości wzięli udział strzelcy, straż pożarna, harce-rze i wiele mieszkańców wraz z delegatami okolicznych miejscowości. Przemówie-nie dostosowane do dnia imienin i wigilii imienin Józefa Piłsudskiego wygłosił mjr. s.s. dr. M. Albiński-Ajaks. Na drugi dzień, po nabożeństwie odprawionym w klasz-torze ss. Felicjanek na Glinkach, przemówił kierownik szkoły powszechnej w Aninie p. Puchalski, oraz kierownik miejscowej szkoły p. Marciniak. Odśpiewano szereg pieśni".
W tymże samym numerze czytamy także:
"Projekt najbliższego połączenia z wybrzeżem Wisły powstał wśród grona oby-wateli zajmujących się sprawą utworzenia gminy z siedzibą w Warze. Dotychczas tereny nadwiślańskie są zupełnie zaniedbane. Od centrum Wawra Wisła odległa jest o kilka kilometrów, należałoby wybrukować szosę idącą na Zastów, połączyć ją z autostradą miedzeszyńską a stworzy się piękną arterię i wykorzysta tereny dotąd nie dość osuszone. Sprawa ta będzie aktualna po utworzeniu gminy w nowej konfi-guracji terytorialnej".
Z kolejnego numeru pisma dowiadujemy się także, że:
"Zrzeszenie Właścicieli Nieruchomości na terenie nowego osiedla WawerAnin.
Istniejące od kilkunastu miesięcy zrzeszenie właścicieli około czterdziestu wilii na nowych terenach parcelacyjnych wzdłuż drogi do Miłosny, a naprzeciw Parku Narodowego w Wawrze, pod przewodnictwem por. obs. s.s. Gabrjela Milczewskiego okazuje dużą ruchliwość. Do zrzeszenia należą ruchliwi nowonabywcy parcel, któ-rzy w bardzo krótkiem czasie zdołali przeprowadzić elektryfikację swego terenu, a obecnie wyjednali otworzenie specjalnej wartowni policyjnej. W projekcie jest sklep spółdzielczy i różne inwestycje".
A na koniec prezentujemy naszym czytelnikom jeszcze jedno z pism, które swego czasu wychodziły na naszym terenie. Życzymy miłej lektury.
ag