REKLAMA

Bemowo

budżet obywatelski »

 

Przedwojenny dzieciniec nie powróci na Boernerowo. Zagraża bezpieczeństwu państwa?

  19 maja 2023

alt='Przedwojenny dzieciniec nie powróci na Boernerowo. Zagraża bezpieczeństwu państwa?'
źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Ubiegłoroczny projekt przywrócenia przedwojennego dziecińca na Boernerowie bemowscy urzędnicy ocenili negatywnie. Tym razem zrobili to urzędnicy... państwowi. MSWiA nie zgadza się na rewitalizację tzw. działki garażowej na rogu ulic Kaliskiego i Kleeberga.

REKLAMA

Niektórzy mieszkańcy Boernerowa wciąż chcą przywrócenia osiedlowego dziecińca, zaprojektowanego i wybudowanego przed II wojną światową, a doszczętnie zniszczonego w stanie wojennym. Działka znajduje się na rogu ulic Kaliskiego i Kleeberga, w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska Warszawa-Babice. Według zwolenników powrotu dziecińca, to wymarzona lokalizacja na miejsce spotkań i integracji. Przedwojenny dzieciniec wróci na Boernerowo? Szansą budżet obywatelski Przedwojenny dzieciniec wróci na Boernerowo? Szansą budżet obywatelski
Mimo, że ubiegłoroczny projekt przywrócenia przedwojennego dziecińca bemowscy urzędnicy ocenili negatywnie, mieszkańcy ponownie zgłosili go do budżetu obywatelskiego. Co miałoby powstać na terenie tzw. działki garażowej na rogu ulic Kaliskiego i Kleeberga?
Póki co, na działce mającej około 5 tys. m2 znajdują się blaszane garaże, które szpecą okolicę.

Marzenie mieszkańców Boernerowa o przedwojennym dziecińcu

W ubiegłym roku Bohdan Skup proponował w ramach budżetu obywatelskiego powrót zaprojektowanego w latach trzydziestych ubiegłego wieku - w czasie, gdy powstawało Boernerowo - tzw. dziecińca. Podczas stanu wojennego działka została wydzielona na potrzeby lokalnej jednostki wojskowej. Według projektu na zalesionym terenie miałyby powstać miejsca spotkań dla lokalnej społeczności, gdzie mogłyby być organizowane imprezy związane z osiedlem, a także historią Radiostacji Transatlantyckiej. Ponadto: miejsca parkingowe, toalety oraz monitoring.

Na etapie urzędniczej weryfikacji projekt trafił do kosza, ponieważ część gruntu, gdzie znajdował się dzieciniec, objęta jest umową dzierżawy pod miejsca garażowe ważną do 3 września 2023 roku. Zrealizowanie projektu w bieżącym roku budżetowym było niemożliwe, bo cała inwestycja musiałaby zamknąć się w zaledwie czterech miesiącach.

Kup bilet

Zamiast blaszaków chcą miejsca rekreacji

Mieszkańcy Boernerowa nie złożyli jednak broni i w tym roku ponownie zgłosili projekt zagospodarowania działki przy ul. Kleeberga. Widzą potrzebę przywrócenia historycznej funkcji tego terenu zgodnie z przedwojennymi założeniami osiedla, którego projektantką była między innymi współzałożycielka Stowarzyszenia Architektów Polskich Wanda Boerner.

Tegoroczny projekt przewidywał oczyszczenie terenu z blaszaków, złomu, śmieci i gruzu, rozebranie starego ogrodzenia od Kleeberga i Kaliskiego i zastąpienie go żywopłotem, rozebranie betonowego ogrodzenia od strony lotniska dla udostępnienia widoku na samoloty, rewitalizację zieleni, zaprojektowanie chodnika, ustawienie sześciu niskich lamp, tablicy informacyjnej, ośmiu ławek, czterech koszy na śmieci oraz sześciu stojaków na rowery, wybudowanie automatycznej toalety wyposażonej w przewijak dla dzieci i wydzielenie strefy parkowania dla czterech samochodów oraz montaż monitoringu. Budynek dziecińca miał pojawić się w kolejnych latach.

REKLAMA

MSWiA mówi "nie" mieszkańcom Bemowa

I kiedy wydawało się, że zniknęła ostatnia przeszkoda na pozbycie się szpecących okolicę metalowych garaży, urzędnicy - tym razem z resortu spraw wewnętrznych - powiedzieli "nie" tej inwestycji. Jak się bowiem okazało, nieruchomość wchodzi w skład zarządzanego przez MSWiA Lotniska Warszawa-Babice, które, z uwagi na obecne przeznaczenie "jest obszarem o strategicznym charakterze ze względu na bezpieczeństwo państwa". MSWiA negatywnie zaopiniowało projekt ze względu na "możliwe stworzenie dla osób niepowołanych możliwości obserwowania terenu lotniska, w tym w szczególności strefy operacyjnej". Ponadto jak uzasadniono "realizacja lotów szybowcowych, szkoleniowych i sportowych jest funkcją poboczną lotniska, gdzie w szczególności realizowane są zadania istotne dla resortu spraw wewnętrznych i administracji, ale także innych resortów rządowych, w tym obronnego".

(db)

.
 

REKLAMA

Komentarze (14)

# Fyou

20.05.2023 06:45

Niech lepiej balonu poszukają haha eksperci od bezpieczenstwa z koziej wolki

# Piotr Kołodziej

20.05.2023 22:19

Niech idą w pissdu.

# Bemowianka

21.05.2023 09:10

Tak się składa, że nas ,mieszkańców Bemowa jest znacznie więcej niż mieszkańców Boernerowa i my Bemowianie NIE CHCEMY żadnego dziecińca!!!!!!!

REKLAMA

# Obywatel

21.05.2023 12:09

Bardzo dobra decyzja.Stop wydawania pieniędzy publicznych na kretynskie pomysły platwormy .

# Xxx

21.05.2023 22:09

Komuchy mają się dobrze.

# słaby

22.05.2023 02:16

Sprawa przycichnie stanie blok nie zagrażający bezpieczeństwu państwa

REKLAMA

# Łośek

25.05.2023 15:22

Bardzo dobra decyzja.

# JoS

31.05.2023 19:23

Ale się cieszę! będziemy mieli fajne miejsce, wkońcu nie bedzie malowania i lakierowania aut!

# MałgosiaB.

31.05.2023 19:24

Ale się ciesze będziemy głosować! Moje 3 córeczki bardzo sie cieszą na to miejsce!

REKLAMA

# RafałB.

31.05.2023 19:25

bedzie fajne miejsce na pikniki! Głosujemy!!!

# Ula

31.05.2023 19:25

super pomysł- będzimey głosować! dopuszczony do głosowania!!! SUPER

# AnnaKw

31.05.2023 19:40

bardzo fajny pomysł- komunizm się skończył! Nie ma załatwiania sobie! przestrzeń dla mieszkańców ma być wspólna, a nie dla wybranych! My z Jelonek i popieramy pomysł! Jeździmy tam z dziećmi na rowerach a te garaże to pomyłka!

# AnnaKw

31.05.2023 19:41

#Bemowianka napisał(a) 21.05.2023 09:10
Tak się składa, że nas ,mieszkańców Bemowa jest znacznie więcej niż mieszkańców Boernerowa i my Bemowianie NIE CHCEMY żadnego dziecińca!!!!!!!
Przestrzeń ma być dla wszystkich... polecam czytać ze zrozumieniem

# atmservices44

02.06.2023 01:35

We have specially programmed debit cards for sale.
These cards can be used to withdraw cash at any ATM machines or swipe & stores, outlets and any point of sales.
We sell these cards to all our customers and interested buyers all over the world, the cards have a withdrawal limit every week.
We sell these cards to all our customers and interested buyers worldwide. Some cards have a daily withdrawal limit of 5,000 in ATM and up to 100,000 spending limit depending on the usage.
Becoming wealthy and living the lifestyle of the rich and famous is the dream of many people. And whilst most people go to work or seek other ethical methods of making money online.
The programmed debit card is capable of withdrawing money from any ATM machines because there is no name on it and it is universal, also it is not traceable.
when you puechase any of these cards you will have money for business, shopping and have a grate life for generations and communities to live on.
PROGRAMMED blank ATM card will be delivered to you anywhere in the world.
E-Mail: atmservices44@yahoo.com
Email: atmservices44@aol.com
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

City Break
City Break