Kolejarze będą budować czwarty tor. Konsultacje z mieszkańcami tylko online
8 czerwca 2021
Po półrocznej przerwie znowu możemy zabrać głos w sprawie przebudowy linii kolejowej biegnącej przez Żerań, Płudy i Choszczówkę. Tym razem wariantów jest aż siedem.
Przypomnijmy: jesienią ubiegłego roku PKP Polskie Linie Kolejowe zorganizowały konsultacje online, podczas których zbierały uwagi mieszkańców zainteresowanych przebudową linii z Dworca Wschodniego do Nasielska. Głównym zadaniem będzie budowa dodatkowych torów, umożliwiających pełne oddzielenie pociągów SKM i Kolei Mazowieckich od dalekobieżnych, które na wybranych odcinkach mają osiągać 250 km/h. Między Dworcem Wschodnim a stacją Praga torów ma być sześć, a na odcinku białołęckim - cztery.
Pół Mazowsza konsultuje
Jak wynika z podsumowania pierwszego etapu konsultacji, aż 50% uczestników stanowili mieszkańcy gminy Wieliszew, a tylko 25% - Warszawy. Na podstawie zgłoszonych uwag kolejarze przygotowali cztery nowe warianty przebiegu linii, co oznacza, że obecnie na tapecie jest ich już siedem.
Z perspektywy Białołęki i Bródna sytuacja jest dość prosta: wszystkie warianty poza trzecim polegają na rozbudowie istniejącej linii do czterech torów. Kluczowe różnice występują już za poza granicami Warszawy.
Tory obok pałacu?
Wariant trzeci to kontrowersyjna propozycja, która była omawiana już jesienią: tory miałyby odbić w lewo kilkaset metrów przed stacją Płudy, biec tuż obok kościoła przy Klasyków, a następnie przez las, za Mehoffera bardzo blisko domów jednorodzinnych i domu opieki przy Czeremchowej. Tory przeskoczą wiaduktem nad Modlińską tuż przed obwodnicą Jabłonny, by następnie przejść w pobliżu wału wiślanego przez... park pałacu w Jabłonnie.
Kolejarze sami przyznają, że budowa linii w wariancie trzecim oznaczałaby znaczną ingerencję w obszary zalesione oraz kolizję z zespołem pałacowo-parkowym w Jabłonnie.
Co z wywłaszczeniami?
Podczas jesiennych konsultacji wielu mieszkańców Białołęki pytało o los domów stojących w bezpośrednim sąsiedztwie torów. Jak zapewniają kolejarze, prace przedprojektowe prowadzone są w taki sposób, aby powodować jak najmniejszą ingerencję w istniejącą zabudowę oraz ograniczyć do minimum proces wywłaszczeń i wyburzeń.
- W przypadku jednak, kiedy wywłaszczenia okażą się niezbędne do wybudowania infrastruktury kolejowej, poszkodowanym przysługuje prawo do odszkodowania - informuje PKP PLK. - Artykuł 128 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami stanowi, że wywłaszczenie nieruchomości następuje za odszkodowaniem na rzecz osoby wywłaszczonej odpowiadającym wartości tego prawa. W przypadku budowy transportowej infrastruktury liniowej w pobliżu nieruchomości, w przypadku stwierdzenia przez właściciela obniżenia wartości rzeczonej nieruchomości na skutek inwestycji, nie przysługuje odszkodowanie. Roszczeń z tego tytułu właściciel nieruchomości może dochodzić na drodze cywilnej.
Konsultacje online
Również w tym roku mieszkańcy nie mogą liczyć na rozmowę w cztery oczy. Kolejarze przygotowali gotową do wypełnienia online ankietę oraz zaplanowali rozmowy na platformie Microsoft Teams. Mieszkańcy Białołęki i Jabłonny będą mogli wziąć udział w konsultacjach w środę 16 czerwca o godz. 18:00.
Konsultacje potrwają do 7 lipca.
(dg)