REKLAMA

san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 1san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 2san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 0
Wawer

historia »

 

Poznaj bardzo ciekawą historię Wawra

  7 marca 2014

alt='Poznaj bardzo ciekawą historię Wawra'
Dworzec Wawer 1914 r.
źródło: Facebook: Praga Południe XX wieku

Gościem kolejnego spotkania z cyklu "Z tamtej strony Wisły" prowadzonego przez Praską Ferajnę był Mikołaj Węgier, przewodnik miejski i twórca internetowej encyklopedii o Warszawie "Warszawikia". Tym razem uczestnicy wybrali się na wirtualny spacer po dzielnicy Wawer. Kogo nie było - zapraszamy i my!

REKLAMA

moje bielany 2moje bielany 0
Teren Wawra został przyłączony do Warszawy w 1951 r., choć jedno z jego osiedli - Aleksandrów dopiero w 1992 roku. Co charakteryzuje Wawer na tle innych dzielnic? Przede wszystkim położenie nad Wisłą, linia kolejowa, wzdłuż której na początku XX wieku intensywnie rozwijało się osadnictwo i oczywiście świdermajery - charakterystyczne drewniane domy.

Wśród niskich zabudowań i licznych terenów leśnych często możemy spotkać kapliczki i miejsca pamięci, związane z wydarzeniami wojennymi. Jednym z bardziej znanych jest Pomnik Pomordowanych Mieszkańców Wawra położony przy ulicy 27 grudnia, odsłonięty w 1944 roku. Powstał on dla upamiętnienia publicznej egzekucji 107 mieszkańców Wawra i Anina, która miała miejsce w nocy z 26 na 27 grudnia 1939 r.

Ogromny wpływ na rozwój tego rejonu miała budowa linii kolejowej zwanej Nadwiślańską. W 1877 r. otwarto w Wawrze stację kolejową. Na początku XX wieku wybudowano także tory kolejki kursującej od mostu Kierbedzia do Karczewa.

Wtedy właśnie zaczęły na terenie Wawra powstawać liczne letniska: w Falenicy, Miedzeszynie, Radości, Międzylesiu, Aninie.

Jak stare jest tutejsze osadnictwo?

Jednymi z najstarszych wawerskich osiedli są Zerzeń i Zbytki. Na tych terenach znaleziono cmentarzysko pochodzące z epoki żelaza. Z kolei stojący przy Trakcie Lubelskim 157 Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jest jednym z najstarszych w Warszawie. Jego historia sięga początku XV wieku, kiedy wzniesiono tu drewniany kościół ufundowany przez rodzinę Zerzeńskich(!). Spłonął on w XVII wieku, a na jego miejsce w latach 1880-1888 wzniesiono nowy, już murowany budynek w stylu neogotyckim. Wtedy też powstał cmentarz przy dzisiejszej ul. Cylichowskiej.

Od połowy XIV w. pojawiają się w różnych dokumentach nazwy wsi takie jak: Zerzeń, Wólka Zerzeńska, Borków, Falenica, Zagóźdź, Zastów. Dość starą historię ma także osiedle Las, które było kiedyś wsią szlachecką. Pierwsze wzmianki o wsi pojawiają się w dokumentach w XV wieku. W XVII wieku wieś przeszła w posiadanie Adama Kazanowskiego, zaś nazwę zmieniono na Koło. Inne źródła podają też nazwę "Tomków Las". W 1727 roku osadę przyłączono do dóbr wilanowskich (historyczna nazwa dóbr ziemskich skupionych wokół pałacu w Wilanowie, obejmujących trzy klucze: Wilanów, Chojnów i Zastów).

Gmina Wawer powstała w XIX wieku. Początkowo objęła tereny takie jak: Wawer, Wygoda, Kawęczyn, Gocławek, Grochów, Kamionek, Saska Kępa, Gocław, Zastów, Kaczydół (dzisiaj Międzylesie), Stara Miłosna i Żurawka.

Falenica z kolei już w 1924 roku miała prawa miejskie. Tuż przed wybuchem II wojny światowej jej teren obejmował: Stary i Nowy Wawer, Zastów, Starą Miłosnę, Międzylesie, Anin (który w 1939 r. powrócił do Wawra), Wiśniową Górę, Pochulankę, Zbytki, Las i Zerzeń.

Wstąp do księgarni

Ciekawe ulice Marysina

Przejeżdżających przez osiedle Marysin mogą zainteresować ciekawe nazwy ulic: Króla Maciusia czy Starego Doktora. Oczywiście związane są one z postacią Janusza Korczaka, którego pomnik odsłonięto w 1979 roku przy ulicy Korkowej 135/137. Powstał on dla upamiętnienia pobytu Janusza Korczaka z wychowankami w pobliskim ośrodku "Różyczka".

Inna ciekawa historia wiąże się z ulicą Edisona. Pod numerem 1 stoi Kamienica Wolframów, którą zbudowano w latach 30. dla rodziny Emila Wolframa, z pochodzenia Holendra, wójta gminy Wawer. Ulicę także planowano nazwać nazwiskiem wójta, jednak ten stanowczo się sprzeciwił. Dlatego nazwano ją nazwiskiem Edisona, który był twórcą żarówki. Jak wiadomo, w żarówkach jest... wolfram.

REKLAMA

biedronka 016 2

Świdermajery i nie tylko

Prawie we wszystkich częściach Wawra można znaleźć słynne świdermajery - drewniane budynki z charakterystycznymi ażurowymi ozdobami na werandach i gankach oraz szpiczastymi wykończeniami dachów. Twórcą specyficznego stylu budownictwa był Michał Elwiro Andriolli, który czerpał inspiracje z budownictwa mazowieckiego, rosyjskiego i alpejskiego. Nazwę stylu wymyślił po II wojnie światowej Konstanty Ildefons Gałczyński.

By zobaczyć świdermajery, wystarczy udać się do Anina, w okolice Trawiastej i Poprzecznych.

Ciekawym przykładem z kolei architektury modernistycznej jest dom na ul. Ogórkowej z wkomponowanym drzewem w obszarze przydomowego tarasu. Podobno stoi tam do dzisiaj. Zaprojektował go inżynier Jan Bogusławski.

Jednym z ciekawych miejsc w Międzylesiu jest Plac UNICEF położony w pobliżu Centrum Zdrowia Dziecka. Szkoda, że w tej chwili jedynie służy kierowcom jako parking...

Spotkanie odbyło się w środę 19 lutego o 19:00 w lokalu W Oparach Absurdu.

kz

Wszystkie zdjęcia pochodzą z fanpage na Facebooku: Praga Południe XX wieku.

 

REKLAMA

refleks chlodnictwo 2024-11-21 2refleks chlodnictwo 2024-11-21 0

Komentarze (3)

# fgh

07.03.2014 16:20

więcej takich artykułów i zdjęć

# nik

14.03.2014 19:58

Byle nie utwierdzać "nietutejszych" w przekonaniu, że Wawer to tylko swidermajer i Falenica, a będzie dobrze.

# artz

28.04.2015 13:06

"Ciekawym przykładem z kolei architektury modernistycznej jest dom na ul. Ogórkowej z wkomponowanym drzewem w obszarze przydomowego tarasu. Podobno stoi tam do dzisiaj. Zaprojektował go inżynier Jan Bogusławski."
Obiekt znajduje się przy Ogórkowej 63A. Niestety bryła została prawie całkowicie przekształcona.

REKLAMA

atal 002 2atal 002 0
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

smaki zycia 2024-09-03 3smaki zycia 2024-09-03 0
Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

cemat box 1cemat box 2cemat box 0

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni