REKLAMA

Wawer

historia »

 

Poznaj bardzo ciekawą historię Wawra

  7 marca 2014

alt='Poznaj bardzo ciekawą historię Wawra'
Dworzec Wawer 1914 r.
źródło: Facebook: Praga Południe XX wieku

Gościem kolejnego spotkania z cyklu "Z tamtej strony Wisły" prowadzonego przez Praską Ferajnę był Mikołaj Węgier, przewodnik miejski i twórca internetowej encyklopedii o Warszawie "Warszawikia". Tym razem uczestnicy wybrali się na wirtualny spacer po dzielnicy Wawer. Kogo nie było - zapraszamy i my!

REKLAMA

Teren Wawra został przyłączony do Warszawy w 1951 r., choć jedno z jego osiedli - Aleksandrów dopiero w 1992 roku. Co charakteryzuje Wawer na tle innych dzielnic? Przede wszystkim położenie nad Wisłą, linia kolejowa, wzdłuż której na początku XX wieku intensywnie rozwijało się osadnictwo i oczywiście świdermajery - charakterystyczne drewniane domy.

Wśród niskich zabudowań i licznych terenów leśnych często możemy spotkać kapliczki i miejsca pamięci, związane z wydarzeniami wojennymi. Jednym z bardziej znanych jest Pomnik Pomordowanych Mieszkańców Wawra położony przy ulicy 27 grudnia, odsłonięty w 1944 roku. Powstał on dla upamiętnienia publicznej egzekucji 107 mieszkańców Wawra i Anina, która miała miejsce w nocy z 26 na 27 grudnia 1939 r.

Ogromny wpływ na rozwój tego rejonu miała budowa linii kolejowej zwanej Nadwiślańską. W 1877 r. otwarto w Wawrze stację kolejową. Na początku XX wieku wybudowano także tory kolejki kursującej od mostu Kierbedzia do Karczewa.

Wtedy właśnie zaczęły na terenie Wawra powstawać liczne letniska: w Falenicy, Miedzeszynie, Radości, Międzylesiu, Aninie.

Jak stare jest tutejsze osadnictwo?

Jednymi z najstarszych wawerskich osiedli są Zerzeń i Zbytki. Na tych terenach znaleziono cmentarzysko pochodzące z epoki żelaza. Z kolei stojący przy Trakcie Lubelskim 157 Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jest jednym z najstarszych w Warszawie. Jego historia sięga początku XV wieku, kiedy wzniesiono tu drewniany kościół ufundowany przez rodzinę Zerzeńskich(!). Spłonął on w XVII wieku, a na jego miejsce w latach 1880-1888 wzniesiono nowy, już murowany budynek w stylu neogotyckim. Wtedy też powstał cmentarz przy dzisiejszej ul. Cylichowskiej.

Od połowy XIV w. pojawiają się w różnych dokumentach nazwy wsi takie jak: Zerzeń, Wólka Zerzeńska, Borków, Falenica, Zagóźdź, Zastów. Dość starą historię ma także osiedle Las, które było kiedyś wsią szlachecką. Pierwsze wzmianki o wsi pojawiają się w dokumentach w XV wieku. W XVII wieku wieś przeszła w posiadanie Adama Kazanowskiego, zaś nazwę zmieniono na Koło. Inne źródła podają też nazwę "Tomków Las". W 1727 roku osadę przyłączono do dóbr wilanowskich (historyczna nazwa dóbr ziemskich skupionych wokół pałacu w Wilanowie, obejmujących trzy klucze: Wilanów, Chojnów i Zastów).

Gmina Wawer powstała w XIX wieku. Początkowo objęła tereny takie jak: Wawer, Wygoda, Kawęczyn, Gocławek, Grochów, Kamionek, Saska Kępa, Gocław, Zastów, Kaczydół (dzisiaj Międzylesie), Stara Miłosna i Żurawka.

Falenica z kolei już w 1924 roku miała prawa miejskie. Tuż przed wybuchem II wojny światowej jej teren obejmował: Stary i Nowy Wawer, Zastów, Starą Miłosnę, Międzylesie, Anin (który w 1939 r. powrócił do Wawra), Wiśniową Górę, Pochulankę, Zbytki, Las i Zerzeń.

Kup bilet

Ciekawe ulice Marysina

Przejeżdżających przez osiedle Marysin mogą zainteresować ciekawe nazwy ulic: Króla Maciusia czy Starego Doktora. Oczywiście związane są one z postacią Janusza Korczaka, którego pomnik odsłonięto w 1979 roku przy ulicy Korkowej 135/137. Powstał on dla upamiętnienia pobytu Janusza Korczaka z wychowankami w pobliskim ośrodku "Różyczka".

Inna ciekawa historia wiąże się z ulicą Edisona. Pod numerem 1 stoi Kamienica Wolframów, którą zbudowano w latach 30. dla rodziny Emila Wolframa, z pochodzenia Holendra, wójta gminy Wawer. Ulicę także planowano nazwać nazwiskiem wójta, jednak ten stanowczo się sprzeciwił. Dlatego nazwano ją nazwiskiem Edisona, który był twórcą żarówki. Jak wiadomo, w żarówkach jest... wolfram.

REKLAMA

Świdermajery i nie tylko

Prawie we wszystkich częściach Wawra można znaleźć słynne świdermajery - drewniane budynki z charakterystycznymi ażurowymi ozdobami na werandach i gankach oraz szpiczastymi wykończeniami dachów. Twórcą specyficznego stylu budownictwa był Michał Elwiro Andriolli, który czerpał inspiracje z budownictwa mazowieckiego, rosyjskiego i alpejskiego. Nazwę stylu wymyślił po II wojnie światowej Konstanty Ildefons Gałczyński.

By zobaczyć świdermajery, wystarczy udać się do Anina, w okolice Trawiastej i Poprzecznych.

Ciekawym przykładem z kolei architektury modernistycznej jest dom na ul. Ogórkowej z wkomponowanym drzewem w obszarze przydomowego tarasu. Podobno stoi tam do dzisiaj. Zaprojektował go inżynier Jan Bogusławski.

Jednym z ciekawych miejsc w Międzylesiu jest Plac UNICEF położony w pobliżu Centrum Zdrowia Dziecka. Szkoda, że w tej chwili jedynie służy kierowcom jako parking...

Spotkanie odbyło się w środę 19 lutego o 19:00 w lokalu W Oparach Absurdu.

kz

Wszystkie zdjęcia pochodzą z fanpage na Facebooku: Praga Południe XX wieku.

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# fgh

07.03.2014 16:20

więcej takich artykułów i zdjęć

# nik

14.03.2014 19:58

Byle nie utwierdzać "nietutejszych" w przekonaniu, że Wawer to tylko swidermajer i Falenica, a będzie dobrze.

# artz

28.04.2015 13:06

"Ciekawym przykładem z kolei architektury modernistycznej jest dom na ul. Ogórkowej z wkomponowanym drzewem w obszarze przydomowego tarasu. Podobno stoi tam do dzisiaj. Zaprojektował go inżynier Jan Bogusławski."
Obiekt znajduje się przy Ogórkowej 63A. Niestety bryła została prawie całkowicie przekształcona.

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni