REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bemowo

różne

 

Pożar na osiedlu Przyjaźń. Spłonęła dawna stołówka

  30 sierpnia 2021

Pożar na osiedlu Przyjaźń. Spłonęła dawna stołówka
źródło: Facebook / Inicjatywa Osiedle Przyjaźń

Ogień zniszczył jeden z budynków osiedla powstałego w latach pięćdziesiątych dla budowniczych Pałacu Kultury i Nauki.

REKLAMA

Pożar na osiedlu Przyjaźń wybuchł w piątek 27 sierpnia około godz. 19:30. Ogień pojawił się w dawnej stołówce, stojącej bezpośrednio przy głównej ulicy osiedla - Konarskiego.

REKLAMA

Pożar drewniaka w Warszawie

Jak podaje straż pożarna, z budynku ewakuowano jedną osobę. Kobieta skarżyła się na złe samopoczucie i została przekazana pod opiekę ratowników medycznych.

W akcji gaśniczej trwającej dwie i pół godziny brało udział siedem zastępów straży pożarnej. Warto dodać, że obiekt znajduje się na terenie objętym obszarowym wpisem do gminnej ewidencji zabytków. W odróżnieniu od pobliskiego klubu Karuzela, nie jest chroniony przez konserwatora jako samodzielny obiekt.

REKLAMA

Skąd się wzięły drewniane domki?

Jeszcze na początku lat pięćdziesiątych na południe od Górczewskiej znajdowała się wieś Jelonki. Gdy wytypowano ją na lokalizację osiedla dla budowniczych Pałacu Kultury i Nauki im. Józefa Stalina, komuniści wyrzucili właścicieli gruntów w ekspresowym tempie. Kilka spraw o zwrot ziemi toczy się do dziś.

Osiedle miało składać się z dwóch typów drewnianej zabudowy: hoteli robotniczych i jednorodzinnych domów dla kierownictwa. Większość budynków przyjechała do Warszawy w elementach i zostało złożonych na miejscu. Na terenie osiedla powstały także kino, stołówka, klub, łaźnia, przychodnia, kotłownia i dwa boiska. Podczas najbardziej zaawansowanych prac na budowie Pałacu Kultury i Nauki mieszkało tam około 4500 osób. Gdy budowa wieżowca dobiegła końca i większość robotników wyjechała, komunistyczne władze zdecydowały o przekształceniu domków w akademiki i mieszkania dla profesorów.

(dg)

 

Komentarze (5)

# Jelonkowy

30.08.2021 11:41

A deweloperom i nieudolnemu zarządcy osiedla tylko w to graj. Osiedle popada w ruinę i jest kiepsko zarządzane. Nawet miasto w Kubie Karuzela nic nie organizuje od dłuższego czasu. A przecież ten klub ma ogromny potencjał.

# Brunon

31.08.2021 00:40

Znowu dziecko Neostrady chce zaistnieć. Pograj sobie chłopcze w jakieś gry skoro rodzice kupili ci komputer.

# Matt0

31.08.2021 09:39

Zarządzanie tym osiedlem jest o wiele gorsze niż ten pożar.

REKLAMA

# Yeląki

31.08.2021 10:02

No i dobrze. Rozebrać te zagrzybiałe pleśniaki i zbudować coś porządnego.

# barcunek

06.09.2021 12:38

Przykre to jest, ale musimy zrobić wszystko by zapobiegać. Gdyby mieli zainstalowane systemy sygnalizacji pożarowej to tego nieszczęścia dałoby się uniknąć. Nie mniej jednak należy uważać.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Helloprint Polska

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA