REKLAMA

REKLAMA

Wakacje z Warszawy

REKLAMA

Białołęka

budżet obywatelski

 

Powstanie drugie miasteczko ruchu drogowego na Białołęce. Będzie jak na Nowodworach?

  2 sierpnia 2022

Powstanie drugie miasteczko ruchu drogowego na Białołęce. Będzie jak na Nowodworach?
Miasteczko ruchu drogowego pomiędzy ul. Światowida i Łączącej na Nowodworach, źródło: bo.um.warszawa.pl

Mimo że istniejące miasteczko ruchu drogowego nie spełnia zadania edukacyjnego, mieszkańcy Białołęki chcą mieć kolejne.

REKLAMA

Miasteczko ruchu drogowego to miniatura elementów drogowych z ulicami, skrzyżowaniami, rondami oraz znakami drogowymi, przeznaczona do bezpiecznego szkolenia małych kandydatów na posiadaczy karty rowerowej. Dzięki zabawie w miasteczku, dzieci i młodzież w łatwy i bezpieczny sposób poznają podstawy bezpiecznego zachowania się na drodze a dyrektorzy szkół zyskują miejsce do egzaminowania na kartę rowerową. Przed kilkoma laty za sprawą budżetu obywatelskiego za ponad 190 tys.

zł powstało miasteczko u zbiegu ulic Światowida i Łączącej na Nowodworach.

REKLAMA

Miasteczko ruchu drogowego w pobliżu sześciu szkół

Mariola Moskalik wraz z Sylwią Bednarczyk i Danutą Zaleską, w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego, zaproponowały wybudowanie miasteczka ruchu drogowego na placu przy ul. Włodkowica na Żeraniu Wschodnim. Tym razem koszt to 830 tys. złotych. Oprócz asfaltowych alejek, skrzyżowań i rond, powstaną: ogrodzenie obiektu, kosze na śmieci, ławki oraz monitoring.

- W promieniu 5 km od proponowanej lokalizacji znajduje się sześć szkół podstawowych, w których uczy się około 6 tys. uczniów. Ścieżki rowerowe do tych szkół pojawiają się wyłącznie odcinkowo, w części bez doświetlenia, co zwiększa niebezpieczeństwo poruszania się na rowerze. Program czwartej klasy podstawówki przewiduje naukę przepisów ruchu drogowego i bezpiecznej jazdy na rowerze. Z powodu braku całorocznego miasteczka rowerowego jest to nauka czysto teoretyczna - przekonują autorzy.

REKLAMA

Czy to jest nauka jazdy?

Jeden z naszych redaktorów przez wiele lat mieszkał w osiedlu, obok którego powstało wspomniane białołęckie miasteczko ruchu drogowego. Jego zdaniem nie ma tam żadnego bezpiecznego szkolenia małoletnich kandydatów na posiadaczy karty rowerowej.

- Widziałem miasteczko z okna - mówi. - Dzieci rzeczywiście lubią się tam bawić, ale nie ma to absolutnie nic wspólnego z nauką jazdy rowerem. Jeżdżą pod prąd, na czerwonym, w poprzek po trawie. Rodzice nie są zainteresowani nauką jazdy. Dowiadywałem się też, czy któraś z okolicznych szkół kiedykolwiek skorzystała z miasteczka podczas swoich zajęć. Okazało się, że nie.

Projekt budowy nowego miasteczka poparło aż 2423 głosujących. Inwestycja będzie zrealizowana już w przyszłym roku. Będzie jak na Nowodworach? Dzieci na czerwonym, pod prąd i po trawie, a rodzice na ławeczkach wpatrzeni w smartfony?

(jr/dg)

.
 

Komentarze (4)

# Madbutcher

02.08.2022 10:40

"Dzieci rzeczywiście lubią się tam bawić, ale nie ma to absolutnie nic wspólnego z nauką jazdy rowerem. Jeżdżą pod prąd, na czerwonym, w poprzek po trawie."
Serce się raduje i łzy cisną do oczu ze wzruszenia na myśl, że pedalarstwo w Warszawie nie odejdzie wraz z naszym pokoleniem. Piesi, kierowcy, rowerzyści - strzeżcie się!

# Zygmunt

02.08.2022 18:21

Kolejne zmarnowane pieniądze, i to z wniosku radnej. Żenada.

# zedr

04.08.2022 02:05

"w osiedlu"? Po jakiemu to?

REKLAMA

# Julitakc

04.08.2022 19:05

#zedr napisał(a) 04.08.2022 02:05
"w osiedlu"? Po jakiemu to?

Po tarchomińsku. Jak to na wschodnich rubieżach.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2022

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA