REKLAMA

Legionowo

środowisko »

 

Powietrze w Legionowie nie nadaje się do oddychania

  24 marca 2015

alt='Powietrze w Legionowie nie nadaje się do oddychania'
Źródło: http://aqicn.org

W Paryżu, gdy jakość powietrza osiąga stan alarmowy, wprowadza się ograniczenia w ruchu pojazdów a temat nie schodzi z pierwszych stron gazet. W Legionowie powietrze jest znacznie gorsze.

REKLAMA

PM2,5, PM10, benzoalfapiren, dwutlenek azotu - te nazwy powinien zapamiętać każdy mieszkaniec Legionowa. To występujące w powietrzu pyły i substancje, które towarzyszą nam na każdym kroku. Dwa pierwsze to pyły zawieszone o średnicy odpowiednio do 2,5 i do 10 mikrometrów. Te pierwsze są tak małe, że mogą dostać się do układu krwionośnego, wszystkie wywołują choroby serca i zwiększają ryzyko zachorowania na raka płuc. Skąd się biorą? Między innymi z domów ogrzewanych dzięki spalaniu śmieci, ale głównym trucicielem są samochody. Większość PM2,5 i PM10 to po prostu mikroskopijne fragmenty opon i klocków hamulcowych. Jak dużo jest ich w legionowskim powietrzu? Niech przemówią liczby. W wielu krajach Europy i świata przy takim stężeniu szkodliwych pyłów zajęcia w szkołach zostałyby odwołane a mieszkańcy zostaliby poinformowani, że nie należy opuszczać domu bez wyraźnej przyczyny.

Za normalną sytuację uznaje się stężenie pyłów PM2,5 w wysokości 20 μg/m3 (20 mikrogramów na metr sześcienny). W momencie pisania tego artykułu stacja pomiarowa przy ul. Zegrzyńskiej pokazuje 151 μg/m3, zaś najwyższą wartością w ciągu ostatnich kilku dni było 525 μg/m3. Norma była więc przekroczona ponad 26-krotnie. W wielu krajach Europy i świata przy takim stężeniu szkodliwych pyłów zajęcia w szkołach zostałyby odwołane a mieszkańcy zostaliby poinformowani, że nie należy opuszczać domu bez wyraźnej przyczyny.

Najgorsze z najgorszych wyników odnotowano w pobliżu głównych ulic: obok Sądu Rejonowego przy Sobieskiego, na rondzie na skrzyżowaniu Sobieskiego i Parkowej i przy ratuszu. Z aktualnymi wynikami pomiarów powietrza można zapoznać się na stronie monitorującej jakość powietrza.

DG

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (5)

# bez komentarza

24.03.2015 16:45

Chwalebne że ktoś wreszcie poruszył ten temat,z pewnością wypalanie śmieci przez domy jednorodzinne nie sprzyja polepszeniu jakości powietrza w Legionowie ,ale głównym winowajcą jest ciepłownia która w żaden sposób nie ogranicza emisji spalin ma chyba na to odgórne przyzwolenie.Mam nadzieję że pracownicy ochrony środowiska też mieszkają w Legionowie i razem ze wszystkimi przeżywają te "katastrofy ekologiczne".Centymetr moi drodzy tu wam jest do niczego nie potrzebny,wystarczy odrobinę przyzwoitości aby nas mieszkańców uchronić przed nowotworami i powszechnym smrodem.

 Daro

24.03.2015 21:48

Spalanie w ciepłowni przebiega trochę inaczej niż spalanie w zwykłym piecu w domu
Po pierwsze ciepłownia ma większą sprawność od zwykłego pieca, po drugie w ciepłowniach budowane są instalacje do oczyszczania spalin
Niestety w Legionowie największymi trucicielami są mieszkańcy palący w swoich piecach
A wynika to z prostego faktu że w Legionowie ze świecą można szukać dobrego węgla, większość sprzedaje jakąś namiastkę węgla
Wiem bo sam palę w piecu
Zanieczyszczenie powietrza powoduje także ruch samochodowy który z roku na rok w Legionowie zwiększa się cały czas przybywa nowych mieszkańców z samochodami które to samochody stoją w coraz to dłuższych korkach

# xav

24.03.2015 22:32

Zanieczysczenie powietrza w Warszawie i okolicach powoduje przede wszystkim ruch samochodowy. Starczy zobaczyc, ze sytuacja latem jest niewiele gorsza niz zima. A glownym problemem nie sa jak sie powszechnie sadzi gazy wydechowe, tylko (jak pisze redakcja) czastki okladzin hamulcowych.
Dobrze, ze zaczyna sie pisac cokolwiek w temacie, moze wreszcie pojda za tym jakies zmiany w prawie, wymuszajace redukcje udzialu ruchu kolowego w transporcie.

REKLAMA

# Metron

24.03.2015 23:21

Założyć można, że w okresie eksploatacji opona do samochodu osobowego traci około 1.5 - 2 kg swojej masy. Oznacza to, że przy założonym przebiegu wynoszącym 50 tysięcy kilometrów z czterech kół powstaje 6 - 8 kg pyłu gumowego. Na jeden kilometr drogi o natężeniu ruchu 5000 samochodów osobowych na dobę opada więc w okresie 24 godzin 0.6 - 0.9 kg gumy. W okresie rocznym daje to opad 200 - 300 kg pyłu gumowego. W powyższej kalkulacji nie uwzględniono udziału samochodów ciężarowych i autobusów.
Taki cytat znalazłem w necie. Oczywiście na forum Legionowa uznano że piszę bzdury bo ruch samochodowy według forumowych speców minimalnie przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza
W Legionowie może być jeszcze gorzej bo większość mieszkańców ma do wyboru dymanie na piechotę przez całe miasto lub jazdę samochodem
Pojęcie komunikacji miejskiej w Legionowie praktycznie nie istnieje
Potem nie dziwmy się że mamy zakorkowane ulice, brak miejsc do parkowania i oddychamy syfem

# kserus

02.08.2016 15:30

W całej Polsce nie jest zbyt wesoło, słyszeliście jakie wskaźniki ma Kraków?
Patrzcie jeszcze na to - http://www.konferencje.inzynieria.com/ Na ten temat ma się również odbywać specjalna konferencja, ale nie są jeszcze znane szczegóły.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025