Postawimy kolejny pomnik ofiar II wojny światowej?
22 czerwca 2015
II wojna światowa była przełomem w historii Warszawy i Wawra. Od jej zakończenia minęło już 70 lat, ale wciąż pojawiają się pomysły na kolejne pomniki. Czy są rozsądne?
Spośród ośmiu projektów, na które mogą głosować mieszkańcy osiedla Las, zdecydowanie wyróżnia się jeden: "Pomnik pamięci narodowej z okresu okupacji hitlerowskiej 1941-1944". Wszystkie inne projekty, nawet ten dotyczący wystawy historycznej "Nasze Korzenie", kierują się ku przyszłości: posprzątajmy tereny zielone, zorganizujmy zajęcia z robotyki dla dzieci... Ten projekt ewidentnie nastawiony jest na przeszłość, i to - dla większości mieszkańców - bardzo odległą. Również forma proponowanego pomnika jest wyrwana jakby z innych czasów: czarny granit. Rachunek: 41 tys. zł.
- Rozumiem kwestię upamiętnienia czyjeś tragedii osobistej i staram się uszanować ten temat, jednakże sensowność generowania dziś tragedii... wspólnych finansów współcześnie żyjących, jest dyskusyjna - pisze komentator na stronie projektu. - Gdyby ktokolwiek śmiał z budżetu żyjących warszawiaków upamiętnić te szczególne 84 osoby, to chwilę później dla sprawiedliwości trzeba by było wydać 30 mln zł na upamiętnienie rozstrzelanych w odwecie za powstanie na Woli i Ochocie.
Zapowiada się bardzo ciekawe głosowanie. Ile głosów zdobędzie ten projekt, a ile np. "W zdrowym ciele zdrowy duch" albo "Zagospodarowanie terenów zielonych"?
DG
Jak głosować?
Można na trzy sposoby: przez internet (na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl), osobiście w urzędzie dzielnicy, lub wysyłając kartę pocztą na adres: Urząd Dzielnicy Wawer, ul. Żegańska 1, 04-713 Warszawa z dopiskiem "Budżet partycypacyjny 2016". Żeby głos był ważny, musi wpłynąć do urzędu pomiędzy 16 a 26 czerwca. Kartę do głosowania będzie można pobrać ze stron internetowych od 16 czerwca lub w wydziale obsługi mieszkańców.