REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Porażka obywatelska. Warszawiaków nie obchodzi głosowanie
REKLAMA

źródło: FB Budżet partycypacyjny w Warszawie


REKLAMA

Porażka obywatelska. Warszawiaków nie obchodzi głosowanie

Kolejne głosowanie i kolejna katastrofa frekwencyjna za nami. Przytłaczająca większość warszawiaków nie interesuje się budżetem obywatelskim.

REKLAMA

Tegoroczne głosowanie nad budżetem obywatelskim (d. partycypacyjnym) trwało od 6 do 23 września. Warszawiacy mogli wybierać spośród ok. 1400 pomysłów zgłoszonych przez swoich sąsiadów, a do rozdysponowania były aż 83 mln zł.

- Kochamy budżet obywatelski - ogłosiła na portalu społecznościowym Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka-koordynatorka warszawskiego ratusza d/s kultury i komunikacji społecznej. - Zakończyliśmy głosowanie w tegorocznym budżecie. Rekordowo. Już wiemy, że zagłosowało ponad 100 tys. warszawiaków i warszawianek!


Policzmy głosy

W głosowaniach nad budżetem obywatelskim mogą brać wszyscy mieszkańcy Warszawy, także niezameldowani i niepełnoletni. Według ostatnich badań, przeprowadzonych wspólnie przez ratusz i francuską firmę Orange, wiosną ubiegłego roku w Warszawie mieszkało 2,07 mln osób. Zdaniem Urzędu Statystycznego jest nas znacznie mniej, bo tylko 1,77 mln.

Wynika z tego, że rekordowa frekwencja, pozwalająca ogłosić, że "kochamy budżet obywatelski", oscyluje wokół 5%. Innymi słowy: głosował zaledwie co dwudziesty mieszkaniec miasta.


Białołęka na czele

Sześć godzin przed zakończeniem głosowania najwyższą frekwencję (7,5%) notowano na Białołęce, która wyprzedzała Pragę Południe (7,2%). W piętnastu kolejnych dzielnicach głosowało od 3,7 do 5,9% mieszkańców, zaś w Śródmieściu zaledwie 2,3%. Listę wybranych projektów poznamy w czwartek 3 października.

(dg)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Stolica
25.09.2019 22:47 #qvertz
Dlaczego? To bardzo proste: nie ma możliwości zagłosowania na "NIE" w danym projekcie. To powoduje zniechęcenie potencjalnych głosujących, którzy mają w nosie kolejną siłownię pod chmurką albo rozsypujące się już lunety na zakrzaczonej górce, skąd niewiele widać, bo sama górka jest za niska do obserwacji nieba albo stolicy. Większość tych projektów nic nie znaczy. Potrzebne są linie tramwajowe, buspasy i nowe mosty. Reszta jest mniej ważna i miasto też je zlewa.
25.09.2019 23:48 #Paweł
Nie głosuję bo te wszystkie pomysły w małym stopniu odzwierciedlają prawdziwe potrzeby mieszkańców. Nie wiem kto to wymyśla ale mam wrażenie, że znajomi tych co na tym zarabiają. Skoro sobie ktoś takie rzeczy wymyśla to niech sobie sam głosuje. Poza tym to jest ściema gdyż na te obywatelskie pomysły są przeznaczane jakieś napiwki budżetowe a gruba kasa rozchodzi się na rzeczy o które nikt nikogo nie pyta.
26.09.2019 10:33 #Lok
po co o w tym uczestniczyć? Projekty tak głupie i za tak absurdalne kwoty - zumba w parku? karmniki dla ptaków za 40 000 zł? Po tym jak w zeszłym roku wygrały KOSZE NA ŚMIECI za 8 000 zł sztuka w sumie chyba 32 000 zł (normalne kosztują 800 zł) nie mam zamiaru w tym uczestniczyć. Cała masa nadużyć, wycen projektów z sufitu, projekty powinny być realizowane przez miasto a nie z budżetu obywatelskiego (doświetlenie przejść, ławki, sprzątanie, biblioteki, ścieżki rowerowe etc). Dodatkowo system głosowania na stronie tak skonstruowany, że się odechciewa (jak coś znaleźć? jak zapisać aby zagłosowała rodzina? jak wybrać coś z okolicy - nie da się!), trzeba podawać pesel, miejsce zamieszkania etc - a na co to komu? Dajcie spokój, już nie wspomnę, że są projekty nie zrealizowane od 3 lat mimo, że wygrały bo często są absurdalne. PRZEKRĘT i wyciąganie kasy. Oby to zlikwidowali jak najszybciej. P.S. chyba najlepszy ostatnio projekt przekręt to 50 000 na wspólny piknik mieszkańców - nosz k... czyli my w bloku sie zgadujemy, robimy piknik, kiełbaski, tańce, grill, kosztuje to gruby pieniądz i WSZYSCY głosujemy. PIĘKNE. Smacznego, nie dokładam do tego ręki (głosu)
26.09.2019 12:15 #opos
To już, od dawna, nie jest głosowanie nad propozycjami obywatelskimi, bo te urzędnicy poutrącali jako "nierealne". To są jakieś pseudopomysły, nikomu do niczego nie potrzebne. Typowe mydlenie oczu, że "coś od nas zależy". Guzik prawda. To po pierwsze. A po drugie-chciałem zagłosować, na stronie urzędu miasta. Okazało się,że mój nr PESEL jest "za długi". Po pięciu próbach, dałem spokój. Przecież taki nieprofesjonalizm nie mieści się w głowie. Może, w przyszłym roku, w ramach budżetu obywatelskiego, zaproponujcie zatrudnienie w UM informatyka z głową na karku?
26.09.2019 14:24 #jwd
przecież 3/4 projektów dotyczy ukrytej likwidacji miejsc parkingowych, albo innych pierdół aktywistów. Wcale nie dziwie się frekwencji... Jak będą normalne projekty i będzie mozna głosować przeciw tym bzdurnym, to ludzie zaczną się udzielać.
REKLAMA
26.09.2019 15:09 #AniaAggie
Ja też nie głosuję, bo widzę, że budżet obywatelski wykorzystywany jest do zwężania ulic, likwidowania zatok przystankowych, ustawiania słupków, niepotrzebnego poszerzania już szerokich chodników, likwidowania miejsc parkingowych - słowem dewastacji miasta. Grupka szaleńców opanowała ten obywatelski głos i niszczy wszystko udając, że chodzi o ekologię. A tak naprawdę znów chodzi o układy i wyciąganie naszej kasy dla prywaty.
Nie chcę takiego budżetu partycypacyjnego.
Może zmieniłoby się cokolwiek, gdyby rzeczywiście była możliwość głosowania na NIE.
A póki co - jest NIE dla takiej formy budżetu partycypacyjnego.
27.09.2019 06:32 #ReS
Czytam te zjadliwe komentarze i zastanawiam się ilu ich autorów chociaż spróbowało zgłosić własny, super potrzebny i najmądrzejszy projekt do budżetu. Oczywiście, że system nie jest doskonały i wiele projektów może nie budzić entuzjazmu większości, ale to od nas zależy jakie projekty będą składane. Poza tym te drobne, bardzo lokalne" inicjatywy też są potrzebne i chyba na tym miał polegać budżet p. Inna sprawa, że dobrze byłoby upubliczniać dwie listy - projektów do głosowania i projektów odrzuconych na wcześniejszym etapie wraz z uzasadnieniem odrzucenia (być może ta lista gdzieś jest ale ja jej nie znalazłam).
24.10.2019 13:36 #Bemowianka
#ReS napisał(a) 27.09.2019 06:32

Czytam te zjadliwe komentarze i zastanawiam się ilu ich autorów chociaż spróbowało zgłosić własny, super potrzebny i najmądrzejszy projekt do budżetu. Oczywiście, że system nie jest doskonały i wiele projektów może nie budzić entuzjazmu większości, ale to od nas zależy jakie projekty będą składane. Poza tym te drobne, bardzo lokalne" inicjatywy też są potrzebne i chyba na tym miał polegać budżet p. Inna sprawa, że dobrze byłoby upubliczniać dwie listy - projektów do głosowania i projektów odrzuconych na wcześniejszym etapie wraz z uzasadnieniem odrzucenia (być może ta lista gdzieś jest ale ja jej nie znalazłam).
System nie jest doskonały??? Eufemizm. Odkąd zobaczyłam w projektach dla Bemowa siłownię dla psów, (która teraz będzie z budżetu partycypacyjnego realizowana za ciężkie pieniądze) to już na nic nie zagłosuję. To jest jakiś obłęd. Pieniądze wydawane w kosmos na nikomu niepotrzebne inicjatywy ex: siłownia przy pętli Kaliskiego-Radiowa, z której jako żywo nikt nie korzysta, bo teren tonie w spalinach. Jeszcze jakieś przykłady??? Mogę podać kilka obłędów z Bemowa.
24.10.2019 16:49 jeremi
Najlepiej jest nie pójść na wybory, a potem narzekać na władze. Hipokryzja, wszędzie hipokryzja
11.11.2019 16:36 #Claudia Klein
Witaj, sezon świąteczny znów tu jest, ci, którzy otrzymali od nas pożyczkę, powinni wyjść i zacząć zeznawać, a ci, którzy potrzebują pilnej pożyczki, powinni się z nami skontaktować.

Małe wprowadzenie o mnie.
Nazywam się Claudia Klein, jestem Niemką i reprezentuję Spotcap Global Financial Services. Udzielamy wszelkiego rodzaju pożyczek według subsydiowanej stopy 3%

Niezależnie od tego, czy jest to pożyczka na zakup domu lub samochodu, pożyczka na wakacje, czy pożyczka biznesowa, pożyczka osobista, oferujemy zarówno pożyczkę na okres, jak i pożyczkę krótkoterminową. Oto najlepsze rozwiązanie problemów finansowych. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 |

Jeśli chodzi o pożyczanie przez Internet, jesteśmy bardzo wiarygodni i godni zaufania. Bardzo ważne jest, aby współpracować z odpowiednią firmą. Pomożemy Ci uzyskać najlepszą stopę oprocentowania pożyczki, niezależnie od wyniku kredytowego! Jeśli szukasz jakiejkolwiek pożyczki, jesteśmy odpowiednią firmą, z którą możesz się skontaktować.

Wiemy, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem Dla osób, które mają problemy finansowe i potrzebują ich rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem pożyczki w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych z powodu wysokiego oprocentowania , niewystarczające zabezpieczenie, stosunek zadłużenia do dochodu, niska ocena wiarygodności kredytowej lub z jakichkolwiek innych powodów

Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki za pośrednictwem tego e-maila: | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | I Natychmiastowa odpowiedź.
REKLAMA
11.11.2019 16:37 #Claudia Klein
Witaj, sezon świąteczny znów tu jest, ci, którzy otrzymali od nas pożyczkę, powinni wyjść i zacząć zeznawać, a ci, którzy potrzebują pilnej pożyczki, powinni się z nami skontaktować.

Małe wprowadzenie o mnie.
Nazywam się Claudia Klein, jestem Niemką i reprezentuję Spotcap Global Financial Services. Udzielamy wszelkiego rodzaju pożyczek według subsydiowanej stopy 3%.
Niezależnie od tego, czy jest to pożyczka na zakup domu lub samochodu, pożyczka na wakacje, czy pożyczka biznesowa, pożyczka osobista, oferujemy zarówno pożyczkę na okres, jak i pożyczkę krótkoterminową. Oto najlepsze rozwiązanie problemów finansowych. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 |

Jeśli chodzi o pożyczanie przez Internet, jesteśmy bardzo wiarygodni i godni zaufania. Bardzo ważne jest, aby współpracować z odpowiednią firmą. Pomożemy Ci uzyskać najlepszą stopę oprocentowania pożyczki, niezależnie od wyniku kredytowego! Jeśli szukasz jakiejkolwiek pożyczki, jesteśmy odpowiednią firmą, z którą możesz się skontaktować.

Wiemy, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem Dla osób, które mają problemy finansowe i potrzebują ich rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem pożyczki w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych z powodu wysokiego oprocentowania , niewystarczające zabezpieczenie, stosunek zadłużenia do dochodu, niska ocena wiarygodności kredytowej lub z jakichkolwiek innych powodów

Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki za pośrednictwem tego e-maila: | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | I Natychmiastowa odpowiedź.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

więcejREKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


więcej


REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA