REKLAMA

Bielany

drogi »

 

Pomysł na zastawioną Marymoncką

  20 lutego 2013

alt='Pomysł na zastawioną Marymoncką'

Kilka tygodni temu pisaliśmy o braku miejsc parkingowych przy Marymonckiej. Jeden z naszych czytelników ma pomysł na to, jak go rozwiązać.

REKLAMA

- W tekście "Marymoncka zastawiona samochodami" cytują Państwo rzecznika urzędu dzielnicy Bielany, który twierdzi, że urząd nie dysponuje terenem pod budowę parkingu po zachodniej stronie ul. Marymonckiej - pisze Marcin Jackowski ze stowarzyszenia Zielone Mazowsze. - Nie dysponuje formalnie, gdyż Marymoncką zarządza Zarząd Dróg Miejskich, ale w praktyce na odcinku między Aleją Zjednoczenia a ul. Podczaszyńskiego istnieje pokaźna rezerwa ponad 1000 m2 terenu. Gdzie dokładnie? Jest nią trzeci, skrajny pas ruchu. Nie ma on racji bytu, skoro na pozostałych odcinkach tej jezdni (wlot z północy i wylot na południe) w użyciu są tylko dwa pasy. Naruszono przepisy?

- Co więcej, obecna geometria drogi narusza §61 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie, który wymaga takiej samej liczby pasów ruchu na wprost, przed i za skrzyżowaniem - pisze czytelnik. - Dlaczego więc od lat toleruje się stan niezgodny z prawem? - pyta.

Marcin Jackowski twierdzi, że ponad rok temu na zlecenie ZDM powstał projekt modernizacji sygnalizacji na skrzyżowaniu Marymonckiej i al. Zjednoczenia. Niestety, zakres tego projektu nie objął niczego poza sygnalizacją na tym jednym skrzyżowaniu. - Likwidacja trzeciego pasa poprawiłaby też bezpieczeństwo pieszych, skracając czas przejścia przez jezdnię. Na pewno nie da się zapewnić na całej długości zarówno miejsc do swobodnego całodobowego parkowania, jak i możliwości dostaw do każdego lokalu handlowego o każdej porze. Pieszym i rowerzystom też się coś należy i oni też robią zakupy i korzystają z usług. Z pewnością jednak można zagospodarować tę stronę Marymonckiej lepiej (bezpieczniej i efektywniej) niż ma to miejsce dzisiaj. Dziwi mnie, że rzecznik urzędu zamiast dostrzec te konstruktywne możliwości i wyjść z inicjatywą publicznej dyskusji na ich temat - ucina ją przy pomocy aż nadto znanych wymówek - konkluduje Marcin Jackowski.

ZDM: Będą zatory

Co na to wszystko Zarząd Dróg Miejskich? - W żaden sposób geometria jezdni nie narusza wspomnianego rozporządzenia - twierdzi Karolina Gałecka z ZDM. - Poza tym wyłączenie z ruchu trzeciego pasa spowoduje zmniejszenie przepustowości arterii i tworzenie zatorów. Na całej długości prawego pasa ul. Marymonckiej, jadąc w kierunku centrum (na odcinku od al. Zjednoczenia do ul. Podczaszyńskiego), są miejsca parkingowe - uważa rzeczniczka.

Wyłączenie jednego z pasów ruchu nie jest korzystnym rozwiązaniem dla samych kierowców - uważa rzeczniczka ZDM.

Miejski inżynier ruchu potwierdza jednak, że zgodnie z cytowanym rozporządzeniem liczba pasów ruchu na wprost na odpowiadającym wlocie i wylocie skrzyżowania powinna być taka sama, jak na odcinku drogi przed skrzyżowaniem. Jego zdaniem jednak, pomysł zagospodarowania pasa nie sprawdzi się w praktyce.

- Oczywiście jest możliwość wykorzystania trzeciego pasa ruchu na postój pojazdów - mówi Janusz Galas. - Jednak wiązałoby się to ze zmianami organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Marymonckiej z al. Zjednoczenia oraz zmniejszeniem liczby dostępnych miejsc postojowych, tj. wprowadzeniem parkowania równoległego w miejsce skośnego na chodniku.

Urzędnicy krytycznie podeszli do propozycji. A jak oceniają ją czytelnicy? Tel. 22 614-58-28, e-mail: redakcja@gazetaecho.pl

kz

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (4)

# ert

21.02.2013 11:29

Fakt faktem - nawet jak ktoś nie "trawi" Galasa - trzeba przyznać, że dzisiaj ten trzeci pas ruchu jest przez kierowców omijany szerokim łukiem, bo ludzie szukający miejsca do zaparkowania bądź chcący z takowego wyjechać, skutecznie blokują go na całej długości (o dostawcach do sklepów nie wspominając). Gdyby zamienić go na parking, wtedy ci sami ludzie blokowaliby dzisiejszy środkowy pas, a więc w sytuacji gdy lewy pas często jest zakorkowany przez autobusy skręcające w Podleśną, cała ulica stanęłaby w bezruchu. Co więcej taka zmiana w ogóle nie zwiększyłaby ilości miejsc do parkowania, a jedynie mogłaby poszerzyć chodnik - suma summarum rozwiązanie bezsensu.

# R17

21.02.2013 18:00

Nigdy nie korzystam z niego bo i po co? Korzystam tylko jak skręcam w Podczaszyńskiego ale tylko na końcu. Bo wcześniej szukają miejsca, nie wiadomo kto będzie chciał wyjechać więc po co ryzykować czy zwyczajnie dość płytko poparkowali wiec po co w ogóle on jest? Jaka przepustowość?

# Alfista

22.02.2013 18:04

Pomysł jest wyjątkowo KRETYŃSKI, bo zamiast zwiększyć liczbę miejsc parkingowych to może nią wręcz zmniejszyć!
Dodatkowo oczywiście nieznacznie zmniejszona zostałaby przepustowość ulicy, co w pewnych sytuacjach mogłoby prowadzić do powstawania zatorów.

REKLAMA

# cztery osiem kasprowicza

22.02.2013 18:35

Żenada,
Takich naruszeń przepisów w Warszawie jest na worki. A ten przemiły Pan pisze o dodatkowym zagospodarowaniu "terenu" , a gdzie tu rozmowa o nowej organizacji ruchu(!) ? Jaki Galas jest, to wiadomo , ale tutaj ma rację.
Tak samo możemy powiedzieć ,że mamy pas zieleni po środku Marymonckiej do zagospodarowania i nie tylko na odcinku od al. Zjednoczenia do Podczaszyńskiego, ale od mostu Północnego do Żeromskiego .
To dopiero teren do zagospodarowania!!
Już kiedyś pisałem , na tym krótkim odcinku Marymonckiej są trzy instytucje generujące problem z parkowaniem i albo sprawdzi się tutaj w miarę "niskokosztowa" w budowie strefa parkowania, albo parking z prawdziwego zdarzenia. Myślę ,że każdy kto nie mieszka w tej okolicy na stałe przy kosztach związanych z parkowaniem inaczej będzie patrzył na miejsce do parkowania i myślę tu w głównej mierze o studentach z AWF .
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA