REKLAMA

Wola

historia »

 

Pomnik Waryńskiego wraca na Wolę?

  12 lutego 2010

Po latach spędzonych w magazynie firmy Bumar-Waryński S.A. popiersie Ludwika Waryńskiego dłuta Gustawa Zemły powraca na Wolę.

REKLAMA


źródło: sztuka.net

- Pomnik jest kompletny. Został nam przekazany przez jego właścicieli, tj. firmę Bumar-Waryński S.A. W każdej chwili możemy go odebrać - mówi Marta Jerin, rzecznik urzędu dzielnicy Wola.

Popiersie Ludwika Waryńskiego, wykonane z brązu i osadzone na granitowym cokole, zostało oficjalnie odsło-nięte 27 lipca 1974 r. przed biurowcem zakładów Bumar-Waryński S.A. przy ul. Kolejowej 57, upamiętniając przez lata polskiego ideologa ruchu socjalistycznego.

- W 2006 r. działacze SLD i Stowarzyszenia "Pokole-nie" poinformowali, iż pomnikowi grozi wyburzenie przez nowego właściciela terenów dawnych zakładów Bumar-Waryński, hiszpańskiego inwestora - firmę Pro Urba, która zamierza w tym miejscu wybudować osiedle. Z inicjatywy środowisk lewicowych powołano Komitet Obrony Pomnika Ludwika Waryńskiego w Warszawie, który w 150. rocznicę urodzin Waryńskiego, w ramach protestu przeciwko likwidacji pomni-ka, zorganizował uroczyste obchody przed monumentem, a w złożeniu kwiatów uczestniczyli także politycy SLD i Unii Pracy. W obronie pomnika stanął wówczas Kazimierz Marcinkiewicz - opisuje Marta Jerin.

Ze względów ideologicznych debatom nad powrotem pomnika na Wolę towa-rzyszyły liczne polityczne awantury. W 2008 r. koalicjanci z PO i SLD uzgodnili, że pomnik Waryńskiego powróci. Liderem Komitetu Obrony Pomnika został wicebur-mistrz dzielnicy, przewodniczący wolskiej lewicy, Paweł Pawlak. Przy wsparciu rad-nych z PO ustalił, że popiersie Waryńskiego stanie u zbiegu ulic Kasprzaka i Bema w otoczeniu kwiatów i ławek. Do dnia dzisiejszego pomysł ten nie został jednak zrealizowany. Powód? Raczej błahy niźli polityczny.

Jak poinformowała nas Anna Fiszer-Nowacka, rzeczniczka wolskiego ratusza, ustawienie pomnika zaplanowano na 2010 r. Koszt to 150 tys. zł. - Teren, na któ-rym ma stanąć pomnik, jest wpisany do rejestru zabytków. Z tego względu każdą zmianę musimy konsultować z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Na razie nie mamy warunków zabudowy - tłumaczy.

Anna Przerwa

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe