REKLAMA

Targówek

historia »

 

Pomnik pod czerwoną gwiazdą

  25 czerwca 2021

alt='Pomnik pod czerwoną gwiazdą'
źródło: Zarząd Cmentarza Bródzieńskiego

Większość sowieckich żołnierzy poległych w 1944 roku podczas walk o Pragę spoczywa w mauzoleum przy Żwirki i Wigury. Mało kto wie, że niektórych pochowano na Bródnie.

REKLAMA

Gdybyśmy mieli wskazać kilka najczęściej odwiedzanych grobów Cmentarza Bródnowskiego, wymienilibyśmy Mieczysława Fogga, Tony'ego Halika, Stanisława Staszewskiego i oczywiście Romana Dmowskiego. Na drugim biegunie znajduje się niemal zapomniana, ale niezwykle okazała kwatera żołnierzy sowieckich.

Ślady Armii Czerwonej w Warszawie

Armia Czerwona po raz pierwszy pojawiła się w okolicach Warszawy w 1920 roku, podczas zwycięskiej dla nas wojny polsko-bolszewickiej. Najbardziej niezwykłe miejsce na Targówku Najbardziej niezwykłe miejsce na Targówku
Warszawiacy wykorzystali długi weekend nie tylko na odwiedzenie grobów bliskich, ale też zwiedzanie zabytkowych cmentarzy. Jeden z nich wciąż czeka na odkrycie.
Dwadzieścia pięć lat później "krasnoarmiejcy" wrócili nad Wisłę, gdzie zmierzyli się z okupującymi Polskę wojskami niemieckimi. Bitwa pancerna, rozegrana na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku na dalekich przedmieściach prawobrzeżnej Warszawy - przyniosła niespodziewane zwycięstwo Niemców.

Podczas drugiego starcia (10-14 września) Armia Czerwona przełamała front i weszła na Pragę ku powszechnej radości wyczerpanych brutalną niemiecką okupacją mieszkańców. Dosłownie kilka dni później w prawobrzeżnej Warszawie zapanował stalinowski terror - komuniści rozpoczęli polowanie na żołnierzy polskiego podziemia; w piwnicach praskich kamienic powstawały katownie NKWD.

Zapraszamy na zakupy

Pomnik tragicznych czasów

- Wieczna chwała bohaterskim żołnierzom niezwyciężonej Armii Radzieckiej poległym w bojach o wyzwolenie Polski i naszej stolicy, Warszawy - głosi napis na pomniku, wzniesionym na Cmentarzu Bródnowskim nad grobami 279 sowieckich żołnierzy.

Najbardziej znanym spośród pochowanych na Bródnie żołnierzy Armii Czerwonej jest kpt. Siergiej Kisielow (1919-1945), pochodzący z Krymu pilot myśliwski, odznaczony tytułem Bohatera ZSRR i Orderem Lenina. Jego samolot został zestrzelony przez Niemców nad Rzepinem koło Słubic.

REKLAMA

Mur zbudowany z nagrobków

Groby sowieckich żołnierzy przez całe dekady nie wzbudzały większego zainteresowania warszawiaków. Wszystko zmieniło się w 2011 roku. Podczas wizyty na Bródnie historycy z portalu Wirtualny Sztetl zauważyli, że otaczający kwaterę murek został zbudowany z macew - tradycyjnych żydowskich nagrobków. Na jednym z nich, mimo upływu lat, wciąż było widać napis w języku hebrajskim.

Macewy pochodziły z odległego o kilkaset metrów cmentarza żydowskiego, zdewastowanego przez Niemców podczas II wojny światowej i skazanego przez komunistów na zapomnienie.

- Nagrobki, pod nadzorem komisji rabinicznej, zostały najpierw odpowiednio zabezpieczone, a następnie przeniesione w bezpieczne miejsce na żydowskim cmentarzu bródnowskim, gdzie w przyszłości ma powstać lapidarium - pisaliśmy w 2011 roku. Dziś kirkut przy rondzie Żaba jest już wyremontowany i dostępny dla zwiedzających.

Dominik Gadomski

.
 

REKLAMA

Komentarze (4)

# Marian

25.06.2021 19:07

A co to za narodowość sowiecka?
Ukraińcy? Gruzini np. Stalin? czy moze Białorusini

# proste

26.06.2021 09:27

#Marian napisał(a) 25.06.2021 19:07
A co to za narodowość sowiecka?
Ukraińcy? Gruzini np. Stalin? czy moze Białorusini

Sowieci - określenie dotyczące mieszkańców ZSRR, a przede wszystkim funkcjonariuszy reżimu komunistycznego tego państwa. Określenie to wywodzi się od rosyjskiego słowa sowiet, po polsku "rada".

# gosc

26.06.2021 11:40

Szkoda, że autor zapomniał o trzeciej fazie walk. W wrześniowej ofensywie hitlerowska obrona została przełamana na południu Pragi. Na północy hitlerowcy bronili się do 14.09.1944 r. i nocą z 14 na 15.09 wycofali się na drugą linię obrony. 10.10.1944 r. ruszyła kolejna ofensywa, której celem było wyparcie hitlerowców z zajmowanych pozycji na linii dzisiejszego Kanału Żerańskiego. Szczególnie ciężkie walki Armia Czerwona toczyła na terenie Białołęki Dworskiej w okolicach ulicy Żyrardowskiej. W ofensywie tej, wzdłuż Wisły atakowały jednostki Wojska Polskiego.
W walkach na terenie dzisiejszej Białołęki poległo kilka tysięcy żołnierzy radzieckich.
PS1 - hitlerowcy, a nie Niemcy, bo w dywizjach, które tutaj walczyły było sporo ochotników z całej Europy.
PS2 - słowo "sowiecki" było przed wojną uważane za rusycyzm, którym posługiwali się głównie wykształceni w rosyjskich szkołach mieszkańcy kongresówki.

REKLAMA

# ABC

30.06.2021 16:57

#Marian napisał(a) 25.06.2021 19:07
A co to za narodowość sowiecka?
Ukraińcy? Gruzini np. Stalin? czy moze Białorusini

Polecam francusko-polski film "Niewinne". Łatwo zrozumiesz, co znaczy sowiecki.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni