REKLAMA

Targówek

historia »

 

Pomnik pod czerwoną gwiazdą

  25 czerwca 2021

alt='Pomnik pod czerwoną gwiazdą'
źródło: Zarząd Cmentarza Bródzieńskiego

Większość sowieckich żołnierzy poległych w 1944 roku podczas walk o Pragę spoczywa w mauzoleum przy Żwirki i Wigury. Mało kto wie, że niektórych pochowano na Bródnie.

REKLAMA

Gdybyśmy mieli wskazać kilka najczęściej odwiedzanych grobów Cmentarza Bródnowskiego, wymienilibyśmy Mieczysława Fogga, Tony'ego Halika, Stanisława Staszewskiego i oczywiście Romana Dmowskiego. Na drugim biegunie znajduje się niemal zapomniana, ale niezwykle okazała kwatera żołnierzy sowieckich.

Ślady Armii Czerwonej w Warszawie

Armia Czerwona po raz pierwszy pojawiła się w okolicach Warszawy w 1920 roku, podczas zwycięskiej dla nas wojny polsko-bolszewickiej. Najbardziej niezwykłe miejsce na Targówku Najbardziej niezwykłe miejsce na Targówku
Warszawiacy wykorzystali długi weekend nie tylko na odwiedzenie grobów bliskich, ale też zwiedzanie zabytkowych cmentarzy. Jeden z nich wciąż czeka na odkrycie.
Dwadzieścia pięć lat później "krasnoarmiejcy" wrócili nad Wisłę, gdzie zmierzyli się z okupującymi Polskę wojskami niemieckimi. Bitwa pancerna, rozegrana na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku na dalekich przedmieściach prawobrzeżnej Warszawy - przyniosła niespodziewane zwycięstwo Niemców.

Podczas drugiego starcia (10-14 września) Armia Czerwona przełamała front i weszła na Pragę ku powszechnej radości wyczerpanych brutalną niemiecką okupacją mieszkańców. Dosłownie kilka dni później w prawobrzeżnej Warszawie zapanował stalinowski terror - komuniści rozpoczęli polowanie na żołnierzy polskiego podziemia; w piwnicach praskich kamienic powstawały katownie NKWD.

Kup bilet

Pomnik tragicznych czasów

- Wieczna chwała bohaterskim żołnierzom niezwyciężonej Armii Radzieckiej poległym w bojach o wyzwolenie Polski i naszej stolicy, Warszawy - głosi napis na pomniku, wzniesionym na Cmentarzu Bródnowskim nad grobami 279 sowieckich żołnierzy.

Najbardziej znanym spośród pochowanych na Bródnie żołnierzy Armii Czerwonej jest kpt. Siergiej Kisielow (1919-1945), pochodzący z Krymu pilot myśliwski, odznaczony tytułem Bohatera ZSRR i Orderem Lenina. Jego samolot został zestrzelony przez Niemców nad Rzepinem koło Słubic.

REKLAMA

Mur zbudowany z nagrobków

Groby sowieckich żołnierzy przez całe dekady nie wzbudzały większego zainteresowania warszawiaków. Wszystko zmieniło się w 2011 roku. Podczas wizyty na Bródnie historycy z portalu Wirtualny Sztetl zauważyli, że otaczający kwaterę murek został zbudowany z macew - tradycyjnych żydowskich nagrobków. Na jednym z nich, mimo upływu lat, wciąż było widać napis w języku hebrajskim.

Macewy pochodziły z odległego o kilkaset metrów cmentarza żydowskiego, zdewastowanego przez Niemców podczas II wojny światowej i skazanego przez komunistów na zapomnienie.

- Nagrobki, pod nadzorem komisji rabinicznej, zostały najpierw odpowiednio zabezpieczone, a następnie przeniesione w bezpieczne miejsce na żydowskim cmentarzu bródnowskim, gdzie w przyszłości ma powstać lapidarium - pisaliśmy w 2011 roku. Dziś kirkut przy rondzie Żaba jest już wyremontowany i dostępny dla zwiedzających.

Dominik Gadomski

.
 

REKLAMA

Komentarze (4)

# Marian

25.06.2021 19:07

A co to za narodowość sowiecka?
Ukraińcy? Gruzini np. Stalin? czy moze Białorusini

# proste

26.06.2021 09:27

#Marian napisał(a) 25.06.2021 19:07
A co to za narodowość sowiecka?
Ukraińcy? Gruzini np. Stalin? czy moze Białorusini

Sowieci - określenie dotyczące mieszkańców ZSRR, a przede wszystkim funkcjonariuszy reżimu komunistycznego tego państwa. Określenie to wywodzi się od rosyjskiego słowa sowiet, po polsku "rada".

# gosc

26.06.2021 11:40

Szkoda, że autor zapomniał o trzeciej fazie walk. W wrześniowej ofensywie hitlerowska obrona została przełamana na południu Pragi. Na północy hitlerowcy bronili się do 14.09.1944 r. i nocą z 14 na 15.09 wycofali się na drugą linię obrony. 10.10.1944 r. ruszyła kolejna ofensywa, której celem było wyparcie hitlerowców z zajmowanych pozycji na linii dzisiejszego Kanału Żerańskiego. Szczególnie ciężkie walki Armia Czerwona toczyła na terenie Białołęki Dworskiej w okolicach ulicy Żyrardowskiej. W ofensywie tej, wzdłuż Wisły atakowały jednostki Wojska Polskiego.
W walkach na terenie dzisiejszej Białołęki poległo kilka tysięcy żołnierzy radzieckich.
PS1 - hitlerowcy, a nie Niemcy, bo w dywizjach, które tutaj walczyły było sporo ochotników z całej Europy.
PS2 - słowo "sowiecki" było przed wojną uważane za rusycyzm, którym posługiwali się głównie wykształceni w rosyjskich szkołach mieszkańcy kongresówki.

REKLAMA

# ABC

30.06.2021 16:57

#Marian napisał(a) 25.06.2021 19:07
A co to za narodowość sowiecka?
Ukraińcy? Gruzini np. Stalin? czy moze Białorusini

Polecam francusko-polski film "Niewinne". Łatwo zrozumiesz, co znaczy sowiecki.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

City Break
City Break