REKLAMA

Wola

zabytki »

 

Wyremontują pomnik Marcina Kasprzaka. Zadba o niego prywatny inwestor

  6 stycznia 2023

alt='Wyremontują pomnik Marcina Kasprzaka. Zadba o niego prywatny inwestor'
źródło: Dzielnica Wola

Rzeźba autorstwa Aleksandra Pawlika przedstawiająca Marcina Kasprzaka przejdzie kompleksową renowację, o co od dawna zabiegały władze dzielnicy. Wiekowy monument będzie poddany szeregowi prac konserwatorsko-restauratorskich.

REKLAMA

Marcin Kasprzak był w epoce Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej uznawany za jeden z symboli rewolucji, a także warszawskiej Woli, jako dzielnicy typowo robotniczej. Działacz radykalnego ruchu robotniczego został upamiętniony na kilka sposobów, m.in. Matka Boska z Wolskiej w nowym miejscu. Trafiła do katolickiej szkoły Matka Boska z Wolskiej w nowym miejscu. Trafiła do katolickiej szkoły
Płaskorzeźbę Matki Boskiej z Dzieciątkiem z kamienicy przy ul. Wolskiej 67 zamontowano po renowacji na ścianie pobliskiej Katolickiej Szkoły Podstawowej przy ul. Bema. To efekt prac konserwatorskich prowadzonych od lipca.

Niemcy wsparli finansowo Izbę Pamięci na Woli Niemcy wsparli finansowo Izbę Pamięci
200 tys. euro (ok. 936 tys. zł) przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec na działalność Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy. Umowę o przekazaniu wsparcia finansowego podpisały Ambasada Republiki Federalnej Niemiec oraz Muzeum Warszawy. Pieniądze zostaną przeznaczone na instalację artystyczną Krzysztofa Wodiczki, którą będzie można oglądać w Izbie Pamięci w przyszłym roku.
poprzez nadanie jego imienia jednej z ulic, a także mieszczącym się przy niej niegdyś osławionym Zakładom Radiowym.

O pomnik Kasprzaka zadba prywatny inwestor

To właśnie na terenie byłych Zakładów Radiowych stała podobizna patrona, którą w 1969 roku wykonał Aleksander Pawlik. Dziś zakładów już nie ma, a prywatny inwestor realizuje na tym terenie inwestycję biurową. Z czasem stan rzeźby systematycznie się pogarszał, na co zwracali uwagę m.in. okoliczni mieszkańcy, dla których ma ona wymiar symboliczny. O renowację pomnika od dawna zabiegał też wolski samorząd.

- Staramy się o to od 2020 roku i w końcu osiągnęliśmy sukces - mówi burmistrz Krzysztof Strzałkowski.

Jak się okazuje, z pomocą przyszedł prywatny inwestor. Rzeźba przed kilkoma tygodniami została przetransportowana do pracowni konserwatorskiej, gdzie przechodzi szereg kompleksowych zabiegów renowacyjnych.

- Mamy zapewnienie, że po zakończeniu inwestycji budowlanej pomnik stanie znowu przy ulicy Kasprzaka. Renowacja ponad 50-letniej rzeźby to precyzyjny i długotrwały proces - mówi burmistrz.

W przesłanym do urzędu dzielnicy piśmie przedstawiciel inwestora poinformował, że planowany termin zakończenia budowy biurowca i ponownego ustawienia odnowionego dzieła to czwarty kwartał 2023 roku.

Wstąp do księgarni

Kim był Marcin Kasprzak?

Marcin Kasprzak urodził się w 1860 roku w Czołowie (Wielkopolska). Był działaczem robotniczym, współtwórcą II Proletariatu, stosującego metody terrorystyczne i dążącego do budowy państwa komunistycznego. Kasprzak był wielokrotnie więziony przez władze Imperium Rosyjskiego i Cesarstwa Niemieckiego. W 1904 roku zorganizował nielegalną drukarnię przy ulicy Dworskiej 6.

Broniąc się przed ujęciem zastrzelił na miejscu dwóch rosyjskich żandarmów, a dwóch kolejnych śmiertelnie ranił. Został aresztowany i skazany na śmierć. Powieszono go na stokach Cytadeli Warszawskiej 8 września 1905 roku. Choć stał na czele organizacji terrorystycznej, jego pomnik na Woli przetrwał wszystkie fale dekomunizacji w Polsce.

(jr/jok)

.
 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Kolo

07.01.2023 10:25

Do dziś nie zostały rozliczone osoby odpowiedzialne za upadek i likwidację ZRK. Przypominam, że ZRK były (niestety w czasie przeszlym) m.in. takich wyrobów jak słynny zestaw z AT 9100, M 9115, czy radiomsgnetifonow z miękką mechaniką jak RMS 404. Jak na tamte czasy były to bardzo dobre konstrukcje. Co ja mówię, w porównaniu ze współczesnym badziewiem ten ponad 30 letni sprzęt to niczym rakieta kosmiczna (mam kolekcję tego sprzetu). Pomijając politykę gospodarczą lat 90 tych (a w zasadzie jej brak) polegająca głównie na tym żeby sztucznie doprowadzić co lepiej zlokalizowane firmy do upadku i sprzedać je po kawałku, ZRK po przeprowadzeniu restrukturyzacji i pewnym przeprofilowaniu mogły być jedna z technologicznych lokomotyw. Niestety, polityka naszych gospodarczych "geniuszy", brak wizji, krotkowzroczne interesy etc doprowadziło do tego, że de facto za darmo oddaliśmy rynek i pozbawilismy się sami potencjału w tym obszarze. Te błędy lat 90 tych są szczególne widoczne dziś. Przy takiej polityce gospodarczej jak u nas nigdy by nie powstały obecne ponadnarodowe korporacje Korei Południowej. Myślicie Państwo, że stworzył je wolny rynek? Otóż bardzo się mylicie. Stworzyła je mądra polityka gospodarcza państwa i to konsekwentnie prowadzona przez kilkadziesiąt lat. U nas niestety było dokładnie odwrotnie. Dziś się to zmienia, bo jak się okazuje kapitał ma narodowość. Szkoda że tak późno przyszła ta refleksja.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024