REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wola

zabytki

 

Matka Boska z Wolskiej w nowym miejscu. Trafiła do katolickiej szkoły

  5 stycznia 2023

Matka Boska z Wolskiej w nowym miejscu. Trafiła do katolickiej szkoły
źródło: Dzielnica Wola

Płaskorzeźbę Matki Boskiej z Dzieciątkiem z kamienicy przy ul. Wolskiej 67 zamontowano po renowacji na ścianie pobliskiej Katolickiej Szkoły Podstawowej przy ul. Bema. To efekt prac konserwatorskich prowadzonych od lipca.

REKLAMA

Kapliczka w formie medalionu z Matką Boską z Dzieciątkiem jeszcze w wakacje wmurowana była w ściany opuszczonej kamienicy przy ul. Wolskiej 67. Płaskorzeźba, podobnie jak budynek, który pamięta jeszcze lata 30. Matka Boska z Wolskiej uratowana! "Jest u konserwatora" Matka Boska trafiła do konserwatora
Płaskorzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z kamienicy przy ul. Wolskiej 67 została zdemontowana i trafiła do pracowni konserwatorskiej. Tam przejdzie szereg zabiegów, po czym trafi w nowe miejsce.
ubiegłego wieku, były w złym stanie technicznym.

Matka Boska z Wolskiej

- W lipcu po długich i skomplikowanych uzgodnieniach udało się zdemontować i przenieść tondo do pracowni, gdzie przeszło szereg zabiegów renowacyjnych - mówi burmistrz Krzysztof Strzałkowski.

Pięknie odrestaurowana płaskorzeźba została zamontowana na budynku Katolickiej Szkoły Podstawowej obok kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy ulicy Bema 73/75.

REKLAMA

Niemy świadek rzezi Woli

Płaskorzeźba jest przez niektórych uznawana za jeden z symboli rzezi Woli dokonanej przez Niemów na ludności cywilnej w 1944 roku. W pierwszych dniach powstania warszawskiego hitlerowcy pojmali wielu warszawiaków, którzy zatrzymywali się właśnie przy ul. Wolskiej 67 i modlili do wizerunku Matki Boskiej, który zdobił fasadę budynku.

- Jest to zatem cenny zabytek architektoniczny i jeden z symboli naszej dzielnicy, która doskonale pamięta tragiczne wydarzenia z czasów powstania i została w nim niezwykle poszkodowana - mówi wiceburmistrz Wojciech Lesiuk. - Bardzo się cieszę, że sprawę udało się w końcu rozwiązać i uchronić obiekt przed zniszczeniem - dodaje.

"Uzgodnienia trwały długo"

O należyte zajęcie się kapliczką wolski samorząd starał się od dawna. To jednak nie było takie proste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

- Figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem została wmurowana w oryginalną elewację budynku jeszcze w okresie międzywojennym - przypomina radny Krystian Wilk. - Uzgodnienia trwały długo, ponieważ musieliśmy znaleźć sposób, jak zdemontować zabytkowy obiekt i przy okazji go nie zniszczyć. Ostatecznie same prace wykonano w błyskawicznym tempie, z czego niezmiernie się cieszę - dodaje.

(jr)

.
 

Polecamy

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA