Niemcy wsparli finansowo Izbę Pamięci na Woli
21 grudnia 2022
200 tys. euro (ok. 936 tys. zł) przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec na działalność Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy. Umowę o przekazaniu wsparcia finansowego podpisały Ambasada Republiki Federalnej Niemiec oraz Muzeum Warszawy. Pieniądze zostaną przeznaczone na instalację artystyczną Krzysztofa Wodiczki, którą będzie można oglądać w Izbie Pamięci w przyszłym roku.
Przeznaczona dla Muzeum Warszawy kwota pozwoli częściowo sfinansować instalację artystyczną, którą będzie można oglądać w Izbie Pamięci za rok. Autorem prac będzie Krzysztof Wodiczko, polski artysta mieszkający w Stanach Zjednoczonych.
Niemcy wsparli pamięć o powstaniu
- Podtrzymywanie pamięci o ofiarach powstania warszawskiego, które wybuchło stawiając opór okupacji niemieckiej, jest sprawą ważną zarówno dla rządu federalnego, jak i dla mnie osobiście.
To miejsce ma krzyczeć: "Nigdy więcej wojny!"
W Dniu Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy uroczyście otwarto drzwi do budynku Izby Pamięci na Woli - nowego oddziału Muzeum Warszawy. Przestrzeń ma przywracać pamięć o zamordowanych i poległych w czasie powstania. Od 4 października wnętrze jest otwarte dla publiczności.
Dzięki nowej Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy upamiętnienie ofiar ma imponujący wymiar. Cieszę się, że mogę dziś podpisać umowę o finansowym wsparciu przez Niemcy instalacji artystycznej w Izbie Pamięci, które minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock obiecała pani Wandzie Traczyk-Stawskiej w październiku podczas swojej wizyty w Warszawie - mówi Thomas Bagger, ambasador Republiki Federalnej Niemiec.
- Dzięki tym funduszom działająca już ponad dwa miesiące Izba Pamięci wzbogaci się o nową instalację. Do jej oglądania będziemy mogli zaprosić mieszkańców pod koniec przyszłego roku. Tymczasem zachęcam wszystkich do tego, by już teraz odwiedzić to miejsce-symbol, ważne dla historii stolicy - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy
Izba Pamięci powstała dzięki działaniom uczestniczki powstania warszawskiego Wandy Traczyk-Stawskiej i Społecznego Komitetu d/s Cmentarza Powstańców Warszawy. To przestrzeń wystawiennicza i edukacyjna, która ma przywracać pamięć o zamordowanych i poległych w czasie powstania warszawskiego. Izba składa się z dwóch pawilonów i Muru Pamięci, na którym znajduje się ponad 93 tys. mosiężnych tabliczek z nazwiskami 62 tysięcy zidentyfikowanych osób. Na pozostałych sukcesywnie dopisywane będą nazwiska poległych.
Izba Pamięci jest czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00-16:00.
(jok)
.