Południowe Jelonki pozostaną zielone. Zyskają ekopark?
31 stycznia 2017
Park Jelonki Południowe to miejsce urokliwe nawet zimą. Długo nie było wiadomo, jaka przyszłość go czeka. Przez szereg lat zdawało się, że przynajmniej część tego terenu trafi do deweloperów, którzy zieleń zamienią na bloki.
Wszystko wskazuje jednak to, że w parku między Połczyńską, Synów Pułku, Człuchowską i Anieli Krzywoń unikniemy niechcianego scenariusza. Jelonki Południowe pozostaną zielone i bliżej natury. Taki też ma charakter jeden z pomysłów zgłoszony właśnie do budżetu partycypacyjnego. "Eko-park Jelonki Południowe" zakłada poprawę infrastruktury tego terenu, ale z zachowaniem wysokiej dbałości o przyrodę.
Alejki i zielony plac zabaw
Mieszkaniec proponuje, by wśród zieleni - w miejscu istniejących przedeptów - pojawiły się utwardzane alejki o nawierzchni mineralnej. Przy ścieżkach stanęłoby pięć zestawów drewnianych ławek i koszy na śmieci. Parkową polankę ozdobiłaby drewniana altana i specjalne konstrukcje dla dzieci: kilkumetrowy "zielony tunel" i "zielony wigwam". Jako że miejsce ma mieć też charakter edukacyjny, specjalne stanowiska przybliżałyby spacerowiczom przyrodę parku. Tablica z elementami interaktywnymi promowałaby wiedzę o lokalnych gatunkach ptaków, drzew i roślin łąkowych. Dodatkowo zasiana zostałaby łąka kwietna z miniogrodem botanicznym, a na kilkunastu drzewach zawisłyby budki dla ptaków.
Głosowanie w czerwcu
- Bardzo ciekawy projekt i liczę na to, że uzyska odpowiednią liczbę głosów - ocenia Hanna Głowacka, przewodnicząca bemowskiej komisji inwestycyjnej i ochrony środowiska. - Bardzo długo zabiegaliśmy o ochronę tego terenu jako całości. O to, by nie zmieniono ustaleń co do jego użytkowania jako zieleni parkowej - przypomina.
Udało się to dopiero w połowie zeszłego roku, kiedy Rada Warszawy uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania dla tego obszaru oznaczonego symbolem ZP - zieleń parkowa. Zgłoszony projekt musi teraz przejść weryfikację formalną pod względem zgodności z miejscowym planem, co - jak przyznaje Hanna Głowcka - nie powinno być problemem. Głosowanie dla mieszkańców już w czerwcu.
(as)