Gdzie szukać pracy?
3 października 2003
Dobre wieści dla tych, którzy szukają pracy. Jeszcze w tym roku sporo osób znajdzie zatrudnienie w usługach, handlu, hotelach i restauracjach.
Najlepiej w usługach
Najkorzystniej sprawa wygląda w usługach. Potrzebni będą przede wszystkim sprzedawcy, osoby układające towary na półkach, kasjerzy, sprzedawcy biletów. Na znalezienie zatrudnienia mogą też liczyć magazynierzy i specjaliści do spraw biznesu (odpowiedzialni za finanse w firmie, przyjmowanie nowych pracowników, szkolenia) oraz doradcy zawodowi. Zapotrzebowanie będzie także na specjalistów od spraw marketingu, handlu, pracowników hoteli i restauracji.Do zwiększenia zatrudnienia szykują się przedsiębiorstwa prowadzące obsługę nieruchomości i firm, czyli firmy prawnicze, doradcze, biura księgowo-rachunkowe, badające rynek. Szukać i zatrudniać nowych pracowników zamierzają także firmy sprzątające, zajmujące się działaniami z zakresu reklamy. Praca znajdzie się również w przedsiębiorstwach transportowych, gospodarki magazynowej a także w łączności.
W sklepach i bankach
Nadal - jak to jest od początku ich pojawienia się w Polsce - pracowników poszukiwać będą super- i hipermarkety. Na chętnych obecnie czeka na przykład Real Polska, co wiąże się z faktem, że jeszcze w tym miesiącu w Warszawie zostanie otwarty kolejny sklep tej sieci. Supermarkety potrzebują poza sprzedawcami i pracownikami obsługi także ciastkarzy i piekarzy. Pracowników poszukuje również McDonalds, wzrost zatrudnienia planuje też jeszcze w tym roku Ikea.Szansę na znalezienie pracy w najbliższym czasie będą też mieć również bankowcy, których w ostatnim ostatnio sporo zwolniono. Rekrutacje zamierza przeprowadzić wiele banków (m.in. Lukas Bank i BGK). Banki dostosowują zatrudnienie do planów, zatem jednych zwalniają a innych przyjmują. Na zatrudnienie mogą zatem w nowej sytuacji liczyć głównie absolwenci studiów ekonomicznych i finansowych, informatycy. Potrzebni będą także znający się na sprawach kadrowych, specjaliści kredytowi oraz analitycy finansowi. We wszystkich przypadkach warunkiem wymaganym jest dobra znajomość języków obcych.
W biurach i szkołach
Dużą szansę znalezienia pracy mają także agenci ubezpieczeniowi, nauczyciele języków obcych z przygotowaniem pedagogicznym (angielskiego, niemieckiego, francuskiego i rosyjskiego), nauczyciele polskiego, historii oraz przedmiotów ścisłych (fizyki, matematyki, informatyki); księgowe z wysokimi kwalifikacjami, audytorzy oraz ekonomiści. Są oferty dla doświadczonych inżynierów budowlanych i sanitarnych posiadających uprawnienia i znających języki obce; elektryków specjalizujących się w zagadnieniach telekomunikacji.Pracę mogą także znaleźć pracownicy biurowi, asystentki i sekretarki, jeśli znają dobrze jeden a nawet lepiej - dwa języki obce; potrafią dobrze obsługiwać komputer a często wykazać się znajomością spraw kadrowo-płacowych.
Urząd pomaga
Bardzo mało ofert pracy jest dla osób z podstawówką, które nie mają żadnych kwalifikacji. Trudno jest także znaleźć zatrudnienie tym, którzy długo pozostają bezrobotni i ukończyli 45 lat. Takie osoby powinny zgłosić się do urzędu pracy i wziąć udział w zajęciach, uczących samodzielnego szukania zatrudnienia. Dowiedzą się na nich o rynku pracy, nauczą pisać CV, poznają zasady zachowania podczas rozmów kwalifikacyjnych. Zdobędą także informacje, czy w swoim zawodzie mają szansę na znalezienie pracy, czy raczej powinni się przekwalifikować podczas kursów. Takim osobom urząd oferuje pożyczkę na szkolenia, które pomagają w zmianie profesji. Ponadto urząd organizuje m.in. szkolenia językowe, komputerowe i księgowości.Zwróć się do znajomych
Warto też pamiętać, że coraz większą rolę w poszukiwaniu pracy odgrywają kontakty z innymi ludźmi. Jest to tendencja obowiązująca na całym świecie. Trzeba rozmawiać z bliższymi i dalszymi znajomymi, mówić o tym, że szukamy pracy. Osobiste kontakty to świetny sposób dotarcia do potencjalnego pracodawcy. Potem wszystko zależy od tego, jak wypadniemy podczas rekrutacji. Informacji o wolnych miejscach pracy trzeba też szukać wszędzie, gdzie tylko się one pojawiają - w ogłoszeniach prasowych, w firmach rekrutacyjnych, w Internecie.km
| |||||