"Podpiszcie wiązanki". 1 listopada w Legionowie
27 października 2017
Policja i straż miejska apelują, aby w dniu Wszystkich Świętych na cmentarz parafialny w Legionowie wybrać się komunikacją miejską. Radzą także szczególnie uważać na kieszonkowców.
- 1 listopada przewidujemy, jak co roku, ograniczenia w ruchu pojazdów na al. Legionów i Wyszyńskiego. Od godziny 6 do godziny 18 będzie to tzw. strefa zero, wyłączona z ruchu kołowego - informuje zastępca komendanta straży miejskiej Adam Nadworski.
Ulice wyłączone z ruchu
Wyszyńskiego będzie wyłączona z ruchu samochodów na odcinku od ul. Targowej przy kościele (w tym miejscu będzie funkcjonował posterunek stały policji i straży miejskiej) aż do al. Legionów, a więc głównej bramy miejskiego cmentarza. Al. Legionów będzie nieprzejezdna od przecięcia z ul. Bandurskiego (przy rurach ciepłowniczych) do ronda na ul. Cynkowej (tu zostanie ustawiony drugi posterunek policji i straży miejskiej). Samo rondo będzie drożne, ale tylko dla jadących w kierunku Osiedla Młodych oraz tunelu na PKP Przystanek.
- Na tym zamkniętym dla ruchu aut odcinku będzie kursował autobus ZTM linii 731, a także wszystkie inne przewidziane przez miasto. Ludzie mają obowiązek poruszać się po ulicach. Jezdnia przy cmentarzu, pomimo zamknięcia dla ruchu, ma być przejezdna dla autobusów i pojazdów uprzywilejowanych - zastrzega Adam Nadworski.
Komunikacja miejska
1 listopada w godz. 8.00-20.00 na cmentarz w Legionowie dowiedzie nas bezpłatny autobus. Jego trasa przebiega ulicami: rondo przy Cynkowej/Al. Legionów - Al. Legionów - Al. Róż - tunel - Krakowska - Sobieskiego - Piłsudskiego - Kościuszki - Stacja PKP - Kościuszki - Piłsudskiego - Sobieskiego - Krakowska - tunel - Al. Róż - Al. Legionów - rondo przy Cynkowej/Al. Legionów. Autobus zatrzyma się na wszystkich przystankach zgodnie z rozkładem jazdy co 15 min. Bezpośrednio pod cmentarz dowiezie nas również linia 731, która będzie kursować według rozkładu świątecznego, a więc co 40 minut.
"Oznaczajcie wiązanki"
Policjanci radzą, by udając się na groby bliskich, nie zabierać ze sobą dużych kwot pieniędzy oraz nie pozostawiać torebek damskich bez nadzoru, ponieważ często stają się one łupem złodziei. Pieniądze, klucze, dokumenty najbezpieczniej jest nosić przy sobie. Utrata kluczyków samochodowych wiąże się bowiem z ryzykiem kradzieży auta. Strata kluczy i dokumentów grozi zaś włamaniem do mieszkania.
Policja też radzi, aby w miarę możliwości wiązanki, wieńce i znicze przynosić na groby dopiero w dniu Wszystkich Świętych - kilka dni przed 1 listopada po cmentarzu grasują złodzieje okradający groby. Starajmy się również, aby przyniesione przedmioty oznakować. Wiązanki, wieńce i kwiaty można pokropić woskiem, aby potencjalny złodziej nie był nimi zainteresowany. Można też je podpisać markerem np. na wstędze, liściach, lub kwiatach inicjałami zmarłego dla którego przeznaczona jest wiązanka.
Samochody zostawmy pod domem
Na cmentarz najlepiej wybrać się spacerem lub komunikacją miejską. Starajmy się pozostawić swoje samochody pod domem. To ograniczy korki na drogach, a i nam samym zaoszczędzi zszarganych nerwów. Poza tym, unikniemy ewentualnych włamań do pojazdów, drobnych stłuczek i zarysowań. - Apelowałbym do mieszkańców, aby nie stawiać samochodów w bramach cudzych posesji, ani też nie pozostawiać cennych rzeczy typu nawigacja, laptopy, tablety czy torby na widoku. To zawsze kusi złodziei. My ze swojej strony z całą pewnością skierujemy wzmożone siły w okolice cmentarza, ale też i przy systemie monitoringu będzie pracowało więcej osób - mówi Adam Nadworski.
(DB)