REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Puls Warszawy

bezpieczeństwo

 

Podejrzany przetarg straży miejskiej na zakup motorówki. "Kopiuj-wklej" z folderu zwycięzcy

  21 kwietnia 2022

Podejrzany przetarg straży miejskiej na zakup motorówki. "Kopiuj-wklej" z folderu zwycięzcy
źródło: Straż Miejska m.st. Warszawy

W przetargu straży miejskiej na zakup motorówki znalazły się sformułowania skopiowane z folderu przedsiębiorstwa, które złożyło ofertę jako jedyne. Nie wycięto nawet zwrotu typu "wkrótce w sprzedaży".

REKLAMA

Sprawa ogłoszonego w listopadzie przetargu na zakup motorówki dla warszawskiej straży miejskiej z pewnością znajdzie finał w prokuraturze. Aktywiści z Miasto Jest Nasze i Stop Cham zauważyli, że w dokumentach przetargowych były zdania skopiowane z materiałów firmy, która wystartowała jako jedyna i zdobyła kontrakt za 589 tys. zł. Ratusz jest za piwem na bulwarach. Trzaskowski nie zgadza się z wyrokiem Trzaskowski będzie się sądził o piwo na bulwarach
Warszawski samorząd najpierw zabronił picia alkoholu nad Wisłą, a teraz odwołuje się od decyzji sądu, która... zabroniła picia alkoholu nad Wisłą.

Dziwny przetarg strażników

Zdania z materiałów producenta zostały skopiowane na tyle niechlujnie, że nie wycięto nawet sformułowania "Coming Fall 2018" (ang. w sprzedaży od jesieni 2018 roku). Aktywiści domagają się dymisji komendanta Zbigniewa Leszczyńskiego.

- Komendant ... znaczy admirał Zbigniew Leszczyński nadal nie zdobył się na choćby słowo wyjaśnienia - pisze MJN. - A tymczasem okazuje się, że te materiały, z których skopiowano treść do przetargu są z opisu... wysokiej klasy sonaru wędkarskiego. Więc od wczoraj głowimy się, po co straży miejskiej motorówka wędkarska.

Głowiliśmy się i my. Zapytaliśmy strażników miejskich, po co kupili jednostkę pływającą za 589 tys. zł i dlaczego zażądali konkretnego modelu z katalogu jednego z producentów. Odpowiedź publikujemy w całości poniżej. Czy rozwiewa wątpliwości? Pozostawiamy to do oceny Czytelnikom.

(dg)

REKLAMA

Wyjaśnienia straży miejskiej

"Wzrost zainteresowania warszawiaków wypoczynkiem nad Wisłą powoduje coraz większe zaangażowanie Straży Miejskiej m.st. Warszawy w zapewnienie porządku i bezpieczeństwa. Działania prowadzone są na obu brzegach rzeki, na terenie całej tzw. Dzielnicy Wisła. Oprócz bulwarów to także bardzo popularne plaże po praskiej stronie, w tym najbardziej znana Poniatówka. To także obszary Natura 2000 na terenach wzdłuż rzeki. Prowadzimy tam działania samodzielnie, jak i we współpracy z policją. Wspólne patrole strażników miejskich z funkcjonariuszami policji rzecznej są prowadzone od 2007 roku. Zakup łodzi patrolowej ma wspomóc i usprawnić dotychczasowe działania, a nie zastąpić działania policji. Pozwoli to też na zdecydowanie szybsze, niż radiowozem, dotarcie do miejsc interwencji na obu brzegach, w tym umożliwi przerzucenie wsparcia dodatkowych strażników, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Zakupiona łódź będzie także elementem Systemu Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy, np. w przypadku zagrożenia powodzią. Jeśli dojdzie do zanieczyszczenia rzeki lub jej dopływów, strażnicy z łodzi będą współpracować z funkcjonariuszami Oddziału Ochrony Środowiska Straży Miejskiej m.st. Warszawy. Dodatkowa łódź patrolująca Wisłę to także szybsze dotarcie do poszkodowanych w przypadku prób samobójczych czy w sytuacjach ratowania życia tonącym. Ta łódź będzie częścią Systemu Zarządzania Kryzysowego m. st. Warszawy, w przypadku zagrożenia może przy pomocy tej aparatury sprawdzać stan linii brzegowej, stan obwałowania, ma także możliwość prowadzenia działań prewencyjnych związanych ze zmianami ekosystemu Wisły w ramach działań oddziału ochrony środowiska. Ponadto może wspomagać inne służby, jeśli będzie to potrzebne przy działaniach poszukiwawczo-ratowniczych.

Nasza łódź będzie stacjonowała w Porcie Czerniakowskim, czyli po przeciwnej stronie niż policyjne motorówki, co też może przełożyć się na czas interwencji z tej strony Warszawy. Zastosowane nazwy w opisie przedmiotu zamówienia określają funkcje, jakimi powinien charakteryzować się sonar. Są to wymagania minimum. Tego typu funkcjonalności posiadają co najmniej trzy firmy, których produkty dostępne są na rynku. Zamawiający dopuszcza zastosowanie funkcji równoważnych lub nie gorszych niż wskazane w dokumentacji. Będzie to bardzo nowoczesna łódź z ultranowoczesnym wyposażeniem o możliwościach, jakich nie ma żadna inna jednostka pływająca w Warszawie..

 

Polecamy

Komentarze (8)

# Franz

22.04.2022 02:20

Tyle mądrych prezydentów miast rozpędziło toto n acztery wiatry a Warszawa dalej trwa w tym [.....].
Wszystkie środki gdyby przekazano beszpośrednio wszystkim komendom dzielnicowym Policji w W-wie odrazu poprawiłoby się wszystko.

# zzx

22.04.2022 05:28

za takie myki to wylatuje z hukiem komendant.
ci nieudacznicy zawsze mają na wszystko jedno wytłumaczenie ".... służy ratowaniu życia i zdrowia..." a tak naprawdę to pierwszymi beneficjentami takiego stwierdzenia jest sama SM bo to praca w tej formacji wielu funkcjonariuszom uratowała życie - w normalnej firmie pracy by nie dostali i umarli by z głodu.

# CHRZEŚCIJANIN

22.04.2022 09:12

w urzędzie miasta Ożarowa podobnie kupowano dawniej sprzęt techniczny - wymagane parametry przetargowe wskazywały jednoznacznie na konkretny wyrób konkretnego producenta. Wygląda na to że urzędnicy generalnie nie wysilają się zbytnio po wcześniejszych odwiedzinach ewentualnego oferenta chociaż myślenie ponoć nie boli

REKLAMA

# Madbutcher

22.04.2022 13:26

Przypomniała mi się akcja z Czech z przed kilku lat: w przetargu na samochód służbowy dla prezydenta jakiegoś miasta podano dokładne wymiary pojazdu (co do centymetra) - długość, szerokość i wysokość. No i okazało się, że warunki przetargu spełnia tylko aktualny model Audi A6 :)

# Wawka

22.04.2022 15:31

Franz jak widać po twoim komentarzu nie tylko nie znasz struktury policji w Wawie ale tez zasad finansowania w budżetówce.. jak najbardziej możemy zlikwidować Straż Miejska ale za zaoszczędzone pieniądze możemy co najwyżej zatrudnić po dzielnicach kolejnych zbednych urzędasów pijących 8 godzin kawę.
Oczywiście wtez musisz zdać sobie sprawę że te zgłoszenia co wpływają do strażników wpływać będą do policji co przełoży się np na wydłużenie oczekiwania na policję bo będą realizowali zadania dotychczas należące do miejskich czyli nielegalny handel, parkowanie czy zwożenie pijanych. Bo te zadania nie znikna wraz z strażą. I żeby nie było że jestem jakimś fanem miejskich. Zanim zacznie się krzyczeć na jakiś temat trzeba poznać realia. Jest to tak samo potrzebna sluzba jak każda inna tylko trzeba w niej pozbyć się patologii.

# zzx

22.04.2022 18:35

1. na początek wysadzić grubasów z samochodów i niech np. na kontrolę stref mieszkańca chodzą pojedynczo , a nie jeżdżą parami gdzie jeden sprawdza identyfikatory a drugi pierdzi w siedzenie w samochodzie,
2. zreorganizować stanowisko dyspozytorów dzielnicowych bo na interwencje obojętnie w jakiej sprawie w tym samym rejonie są wysyłane patrole do każdej interwencji i realizują tylko jedną bo już kolejnej się nie da - realizują w kolejności wpływu zgłoszenia i w ten oto sposób najnormalniej w świecie nie mają czasu na terminowe realizowanie zgłoszenia - moje np. zrealizowali po 10 dniach.
to tylko taki przykład z życia wzięty choc podobno maja priorytety czyli: ratowanie życia i zdrowie, potem zakłócanie porządku publicznego i dalej już w kolejności jak wpływają i nie ma to żadnego znaczenia że zapier...ją po warszawie samochodami i puszczają przez rurę wydechową nasze pieniądze jednocześnie nic nie robiąc. Może trzeba ich przesadzić na rowery jest tyle ścieżek że wszędzie dojadą i dla zdrowia też będzie pożytek no i jaka prezencja kiedyś by była.....wreszcie ptaszki nie miały by daszków .

# Panjan

26.04.2022 07:45

#CHRZEŚCIJANIN
No więc takie zapisy w przetargu to nie wynik braku myślenia, lecz wprost przeciwnie - kombinowania.
Po prostu przetargi ustawia się tak by wymogi spełniał produkt konkretnej firmy. Przykład z Czech w komentarzu Madbutchera. Nie jestem zwolennikiem likwidacji SM ale na pewno potrzebna jej głęboka reforma. Niestety prezydent naszego miasta zajmuje się polityką krajową a nie kierowaniem administracją stolicy. Ryba psuje się od głowy.

# Bimber

21.05.2022 16:26

Tak długo Straż Miejska będzie nieudolna jak długo będą nią rządzili Emeryci Policyjni . Nie jest tajemnicą że jest to przechowalnia nieudaczników Policyjnych i sposób żeby dorobić na emeryturce.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA