REKLAMA

Białołęka

różne »

 

Kiedy Pollena się wyprowadzi? Jak zakończą się zabawy z planem zagospodarowania

  21 października 2013

alt='Kiedy Pollena się wyprowadzi? Jak zakończą się zabawy z planem zagospodarowania'

Trwają prace nad planem miejscowym dla Henrykowa. Na terenie Polenny Aromy miasto chce instytucji kultury, firma zaś uważa, że to idealny teren pod zabudowę mieszkaniową. A mieszkańcy? Mają dość uciążliwych zapachów wydobywających się z fabryki.

REKLAMA

Jakiś czas temu Pollena Aroma zapowiadała przeniesienie produkcji do nowego zakładu w Nowym Dworze Mazowieckim. Do dziś tak się jednak nie stało.

- Kiedy kupowaliśmy mieszkanie przy Klasyków mówiono nam, że lada moment fabryka przestanie działać. I że wtedy nie będzie już żadnych zapachów uprzykrzających życie. Tymczasem mija kolejny rok i sytuacja się nie zmienia! Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak bardzo może dokuczać nawet najprzyjemniejszy zapach, jeśli jest intensywny i stały! Ciągłe bóle głowy, mdłości. Pytanie: kto nas oszukał? Deweloper czy firma, która nie dotrzymała słowa i nie wyniosła się z Białołęki? - zastanawia się pan Henryk z osiedla Klasyków.

Pollena chce mieszkań

Pollena Aroma planów nie zmieniła, nie zgadza się jednak na pomysły władz miasta dotyczące zagospodarowania jej terenu. Właśnie przez to przeprowadzka się przeciąga i kiedy tak naprawdę dojdzie do skutku - wciąż nie wiadomo.

- Zgodnie z naszymi zamierzeniami związanymi z budową nowego zakładu produkcyjnego w Nowym Dworze Mazowieckim cała działalność firmy miała być przeniesiona z Klasyków do końca 2012 roku, a teren przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe - mówi Dariusz Bełc, prezes Pollena Aroma i dodaje, że wciąż trwa zamieszanie związane z planem miejscowym.

- Projekt planu zagospodarowania Henrykowa przewidywał na naszej nieruchomości usługi kultury, oświaty i nauki. Nasza spółka zgłosiła uwagi do tego planu i przygotowała projekt, który stwarza szansę wykorzystania tego terenu pod budownictwo mieszkaniowe z zachowaniem elementów o charakterze zabytkowym - tłumaczy prezes Bełc i dodaje, że jeżeli uwagi zostaną zaakceptowane i władze uchwalą plan w proponowanej przez firmę wersji, istnieje realna możliwość zrealizowania pierwotnego planu całkowitego zakończenia działalności przy ul. Klasyków. Plan miejscowy Henrykowa nie został jeszcze uchwalony, trwają nad nim prace. Studium zaś dopuszcza tam zabudowę mieszkaniową wielorodzinną i jednorodzinną - mówi Bernadeta Włoch-Nagórny, rzeczniczka urzędu dzielnicy. Termin zależy od uchwalenia planu i znalezienia inwestora zainteresowanego kupnem.

- Do tego czasu będziemy wykorzystywać ten teren w szczególności do działalności biurowej i produkcyjno-magazynowej zarówno własnej, jak i najemców, niegenerującej w sposób ciągły hałasu i zapachów, które to zapachy, choć nieszkodliwe i przyjemne, przeszkadzały mieszkańcom sąsiedniego osiedla - zapowiada Dariusz Bełc.

Białołęcki ratusz potwierdza, że plan dla tej części dzielnicy jeszcze nie istnieje. Jest opracowywany dopiero jego projekt.

- Plan miejscowy Henrykowa nie został jeszcze uchwalony, trwają nad nim prace. Studium zaś dopuszcza tam zabudowę mieszkaniową wielorodzinną i jednorodzinną - mówi Bernadeta Włoch-Nagórny, rzeczniczka urzędu dzielnicy.

Skąd się wziął w projekcie planu miejscowego dla terenu Polleny Aromy zapis o lokalizowaniu tu instytucji kultury czy oświaty?

- Nie wiem. Na żadnej komisji nie było o tym mowy. Nie potrafię powiedzieć nawet, kto mógł złożyć taki wniosek - mówi przewodniczący rady dzielnicy Paweł Tyburc.

Burmistrz Piotr Jaworski jest przeciwny takim zapisom i mówi, że jest szansa na to, że zostanie to z projektu planu wykreślone.

- W opracowywanym projekcie miejscowego planu zagospodarowania tereny zakładu Pollena Aroma przeznaczone były pod usługi kultury (w szczególności muzea, galerie, wystawiennictwo), usługi nauki (w szczególności szkolnictwo wyższe, instytuty badawczo - naukowe, ośrodki konferencyjno - naukowe) oraz usługi oświaty. Przeznaczenie uzupełniające stanowiły: budynki zamieszkania zbiorowego (w szczególności dom studencki, internat, hotel, motel, pensjonat, dom wypoczynkowy, dom wycieczkowy), usługi handlu oraz budynki gastronomii - mówi Milena Świątek z wydziału prasowego urzędu miasta.

Jak mówi urzędniczka zlokalizowanie tu usług kultury było "autorską wizją projektantów planu" mającą na celu: podniesienie rangi miejsca wpisanego do rejestru zabytków, uchronienie przed degradacją i zapewnienie zachowania zespołu budowlanego gorzelni drożdżowej "Henryków" oraz stworzenie w pobliżu ratusza charakterystycznej przestrzeni będącej w stanie skupiać okolicznych mieszkańców.

Uwagi do projektu można było składać do 15 maja. Po ich uwzględnieniu plan jest przygotowany do ponownego wyłożenia. Do projektu dla terenu Polleny zostały dodane funkcje uzupełniające: zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna.

- Ustalenia projektu miejscowego planu Henrykowa nie są wiążące i mogą ulec zmianie - dodaje Milena Świątek.

AS

 

REKLAMA

Komentarze (8)

# Obiektywny

21.10.2013 23:30

Do protestujących: Widziały gały co brały.

# konstantynopolitańczyk

22.10.2013 08:24

niech polikwidują wszystkie fabryki na terenie Warszawy a do roboty będziemy dojeżdżać do Bydgoszczy.

# nieobiektywny

22.10.2013 20:51

niezle teroryzowanie pobliskiego osiedla... bedziemy truc, az nam zmienia plan zagospodorowania i bedziemy mogli to sprzedac developerom za gruby hajs...bo przeciez pelno dookola nieruchomości usługi kultury, oświaty i nauki

REKLAMA

# Świtoń Jan

23.10.2013 14:18

Słyszałem, że na terenie polleny ma powstać stacja metra

# deweloper

23.10.2013 14:39

Jestem za budową nowych osiedli mieszkaniowych na tym terenie
To najszybszy sposób na rozwój dzielnicy
do tego trzeba zlokalizować tam duże centrum handlowe z kinem
i mamy dwa w jednym
a o pracę w warszawie nie ma się co martwić
na razie więcej tu przyjeżdża niż wyjeżdża
to za komuny w miastach budowano huty i fabryki
trzeba z tym w końcu skończyć

# Karol

23.10.2013 23:19

Racja, ale zabytki na terenie Polleny powinny zostać !

REKLAMA

 Anna

19.12.2013 17:21

Nareszcie przeczytałam o zabytku na Białołęce, który ma szanse przetrwać. Od dawna złożony jest projekt na obiekt kultury w Wydziale kultury dla dzielnicy Białołęka. Miejscem tym miał być dworek w Wiśniewie, zdewastowany i rozebrany przez dewelopera. Galeria z prawdziwego zdarzenia, muzeum, kino, filia biblioteki publicznej, klubo-księgarnia, sala widowiskowa, generalnie miejsce spotkań mieszkańców w celu obcowania ze sztuką, edukacyjnie i integracyjnie. Wiele walorów artystycznych i historycznych jest do wydobycia dla dzisiejszej Białołęki. Mieszkali tu ludzie ciekawych profesji, twórczy i warto, żeby zabiegać o ich stałą prezentację. Teren jest nasycony w domy mieszkalne, gdy człowiek ma dach nad głową i jest syty pragnie obcować z kulturą, mieć bogatsze życie estetyczne, zaspokajać swoją ciekawość. Dajmy szansę nareszcie na realizację marzenia wizualizacji tożsamości miejsca i jej historii. Już teraz Warszawa zagrożona jest bezrobociem, a więc i na domostwa nie będzie pieniędzy. Otwórzmy przestrzeń zabytkową dla poczynań w dziedzinie kultury! Obecnie na pewno włączą się w projekty do realizacji obecni mieszkańcy i twórcy Białołęki, a jest ich wcale niemało, różne ciekawe profesje osób z którymi mieszańcy mogliby się spotkać i dowiedzieć się wiele i wiele...
Anna, Społeczny Opiekun Kultury

# Wwa

07.07.2016 11:32

A na co komu kolejna galeria handlowa i to jeszcze w lesie? Lepiej zrekultywujcie teren po odpadach, by ludzi nie truć i tyle.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024