REKLAMA

Białołęka

kultura »

 

Wyjątkowy chór na stulecie kościoła w Płudach

  24 września 2013

alt='Wyjątkowy chór na stulecie kościoła w Płudach'

Sto lat temu, 8 września, ks. prałat Leopold Łyszkowski uroczyście poświęcił neogotycki kościółek w Płudach. Fenomenem było to, że zbudowali go sami świeccy, bez udziału duchownych. Rejent Kiersnowski, który chciał z Płud uczynić letnisko na wzór Otwocka, razem z architektem Wacławem Wędrowskim w 1908 rozpoczęli budowę świątyni, aby zapewnić wypoczywającym łatwy dostęp do posług religijnych. Inicjatywa poruszyła i zintegrowała całe społeczeństwo Płud i okolic.

REKLAMA

Chociaż uzdrowiskowo-rekreacyjne plany rejenta wzięły w łeb, kościół powstał i dzisiaj pozostaje niezmiernie cennym dokumentem dziejów Białołęki. Jerzy Kasprzycki w "Warszawskich Pożegnaniach" napisał przed laty, że świątynię przy Klasyków trzeba obejrzeć, aby poznać i zrozumieć gusta naszych dziadów. Istotnie, budowla jest niezwykle urokliwa - na zewnątrz bogato zdobiona, wewnątrz zachwyca rzadkim sklepieniem kryształowym, drewnianą amboną czy ołtarzową płaskorzeźbą Ostatniej Wieczerzy. Kościół przez lata nie tylko był świadkiem ślubów, pogrzebów, chrztów, przeżyć duchowych, ale kryje wiele tajemnic przeszłości.

- O niektórych z nich, na przykład o zamurowanej monstrancji, bohaterskim kościelnym, siostrach Wilmanowicz, zabytkowej fisharmonii, sierpniowym dramacie Płud opowiemy podczas trzech koncertów, które Fundacja Ave przy wsparciu m.st. Warszawy przygotowała na stulecie tego ważnego dla Białołęki zabytku - mówi organizator Bartłomiej Włodkowski. - Polecamy też dostępny na youtube film "Białołęka Magiczna", zrealizowany przez naszą fundację, w którym zawarto wiele informacji o dziejach świątyni.

Pierwszy z koncertów odbędzie się w niedzielę 29 września o godz. 19. Zainaugurują go wyjątkowi artyści. - O ile "Poznańskich Słowików" nikomu rekomendować nie trzeba, to chór, który będziemy gościli w Płudach, mający imponujące osiągnięcia na swoim koncie, jak żaden inny zasługuje na miano "Warszawskich Słowików" - zachęca Włodkowski. - Wykonywali koncerty na całym świecie - od Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Holandii po Japonię, współpracują ze sławami tej miary co Antoni Wit, Kazimierz Kord, Philippe Herreweghe czy Krzysztof Penderecki, mają mnóstwo nagród na prestiżowych profesjonalnych festiwalach chóralnych w Europie, wydali kilka znakomitych płyt, z których jedna otrzymała nagrodę Grammy! Pierwszy z koncertów odbędzie się w niedzielę 29 września o godz. 19. Zainaugurują go wyjątkowi artyści.

Mowa o Warszawskim Chórze Chłopięcym i Męskim przy Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Autorem sukcesu zespołu jest jego dyrygent i założyciel prof. Krzysztof Kusiel-Moroz, mieszkaniec Białołęki Dworskiej, którego wielu pamięta jako kompozytora przepięknych "Pasji", wykonywanych przed kilkoma laty w kościele w Płudach przez solistów i chór Avetki.

W programie koncertu znajdą się utwory Moniuszki (m.in. zjawiskowa IV Litania Ostrobramska), Haendla, Reinbergera, Faure, Verdiego. Chórowi akompaniować będzie Marcin Łopacki. Wstęp wolny, konieczne jest jednak odebranie bezpłatnej wejściówki w zakrystii kościoła lub w Fundacji Ave, tel. 608-178-447).

Kolejne koncerty odbędą się 27 października o godz. 19 (wystąpi schola gregoriańska Clamaverunt Iusti) oraz 24 listopada, godz. 19 (Cecyliada). Ale koncerty to jeden z elementów większego projektu popularyzującego lokalną historię, który Fundacja Ave realizuje z białołęckim wydziałem kultury pod tytułem "Z Kleksem przez Białołękę". Odbywają się m.in. interaktywne zajęcia dla dzieci, w trakcie których szukają one na tarchomińskim cmentarzu ducha, poznając dzieje dzielnicy, albo szmuglują wyimaginowaną Ciuchcią Jabłonowską parówki. Do czerwca w zajęciach wzięło udział 560 dzieci z białołęckich szkół, a obecnie startuje kolejna tura. Do współpracy Fundacja Ave zaprasza nauczycieli i dyrektorów (fundacjaave.pl).

izme

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024