Po co kupować mineralną? Bezpłatne źródełka na Bemowie
19 grudnia 2018
Miały stanąć już w tym miesiącu, ale będą później. Na ulicach naszej dzielnicy pojawią się poidełka.
Małe Kaśki
Spośród nadesłanych prac wybrany został projekt pracowni Lis-Meldner Design, inspirowany Grubą Kaśką, czyli budynkiem warszawskiego ujęcia wody, ustawionym w latach 60. w pobliżu mostu Łazienkowskiego.
- Ujęcia wody zostały zaprojektowane tak, by korzystali z nich zarówno dorośli, jak i dzieci - zapowiada wiceprezydent Michał Olszewski. - Źródełka wyposażone są także w misy, tak by mogły pić z nich zwierzęta. Dzięki tej inwestycji możemy zmniejszyć liczbę zużytych, plastikowych butelek, a to pozytywnie wpłynie na nasze naturalne środowisko. Wyregulowany strumień wody będzie pozwalać wygodnie napić się bezpośrednio z kraniku, jak również uzupełnić butelkę. Źródełka zostaną podłączone do podziemnych hydrantów. W miejscach, gdzie nie będzie to możliwe, wykonawcy zamontują wodociągowe przyłącza.
Gdzie na Bemowie?
Zarząd Zieleni zapowiada, że ustawiając źródełka weźmie pod uwagę lokalizacje, na które mieszkańcy głosowali w ramach budżetu partycypacyjnego. Przykładowe miejsca na Bemowie to boiska przy Szadkowskiego, fontanna na rogu Powstańców Śląskich i Radiowej, pasaż obok kościoła, place zabaw przy Obrońców Tobruku i Bailly, pętla tramwajowa Nowe Bemowo, skrzyżowanie Powstańców Śląskich i Piastów Śląskich oraz podwórko przy Uniejowskiej i Secemińskiej.
Z kolei na szeroko rozumianych Jelonkach pomysłodawca zaproponował źródełka przed Halą Wola, na pętli Os. Górczewska, przed Karuzelą, na pl. Kasztelańskim, w parku Górczewska, między sklepami a szkołą przy Szobera, na rogu Czumy i Kossutha, na skrzyżowaniach Wyki i Karabeli, Świetlików i Cokołowej oraz Powstańców Śląskich i Synów Pułku, przy ul. Rozłogi i przed urzędem dzielnicy.
Za 177 źródełek w mieście ratusz chce zapłacić 3,7 mln zł. Najpierw trzeba jednak znaleźć firmę, która podejmie się ich wykonania.
(dg)