REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Płatne kanały w publicznej telewizji?

  23 września 2005

Niedawno pojawiła się informacja, że w publicznej telewizji trwa debata nad uruchomieniem płatnych kanałów tematycznych. Na razie oficjalnego potwierdzenia tej wiadomości nie ma, ale Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie mówi "nie" w kwestii wyrażenia zgody na to, by telewizja publiczna produkowała takie kanały.

REKLAMA

Według nieoficjalnych informacji, przedstawiciele działu technicznego TVP uczest-niczyli w niedawnych targach sprzętu telewizyjnego IBC w Amsterdamie, podczas których odbyli spotkania z największymi producentami dekoderów satelitarnych, dowiadywali się o koszty i terminy dostaw, a także mówili o budowie platformy cyfrowej - operatora płatnej telewizji satelitarnej. Operator ten udostępniałby główne programy TVP bezpłatnie, natomiast za oglądanie kanałów tematycznych pobierałby opłaty.

Na ile informacja o zainteresowaniu TVP sprzętem może wskazywać na pomysł wprowadzenia płatnych kanałów, na razie trudno powiedzieć. Nie jest to jednak niemożliwe, bo na przykład brytyjska BBC, którą często stawia się w Polsce za wzór telewizji publicznej jest producentem płatnych kanałów tematycznych, m.in. Animal Planet, BBC Food, UK Style. Programy te przygotowuje jednak odrębna spółka - BBC Worldwide. Zarabia ona na siebie i nie otrzymuje pieniędzy z abonamentu.

W ocenie specjalistów, TVP mogłaby wprowadzić podobne rozwiązanie. Tym bardziej, że aktualnie trwa przetarg, który ma wyłonić firmę doradczą mającą zaproponować zmiany w strukturze spółki. Po zmianach, telewizja publiczna mogłaby stać się holdingiem, w którym specjalnie do tego powołana spółka, należąca w całości do TVP, produkowałaby kanały tematyczne, nie otrzymując jednak wpływów z abonamentu.

Tylko kultura

W tej chwili telewizja publiczna ma jeden kanał tematyczny - TVP Kultura. Jednak od pewnego czasu dyskutowana jest sprawa uruchomienia sześciu nowych kanałów: dla dzieci i młodzieży, edukacyjnego, rozrywkowego, filmowego, parla-mentarnego, sportowego. W sierpniu br. Jan Dworak, prezes telewizji mówił, że prowadzone prace są wstępne i w tej chwili nie wiadomo, na uruchomienie których kanałów zarząd się zdecyduje. Termin pojawienia się drugiego kanału to najwcześniej połowa przyszłego roku.

Uruchomienie płatnych kanałów oznacza, że telewizja musiałaby pobierać za dostęp do nich dodatkowe opłaty. Według Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w ustawie o radiofonii i telewizji nie ma jednoznacznego zapisu, który by na to nie pozwalał. Jeśli publiczna telewizja zwróciłaby się do KRRiT o przyznanie koncesji na płatny kanał tematyczny i udowodniła, że powstanie on bez angażowania środków publicznych (prowadziłaby oddzielną sprawozdawczość finansową), wówczas taki wniosek miałby szansę przyjęcia.

jzv

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni