REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bemowo

społeczeństwo

 

Pierwszy kościół w galerii handlowej w Warszawie powstanie na Bemowie

  20 maja 2021

Pierwszy kościół w galerii handlowej w Warszawie powstanie na Bemowie
Wizualizacja parafii Kościoła Chrystusowego w Galerii Bemowo

Wraz ze znoszeniem pandemicznych obostrzeń do Galerii Bemowo wchodzą chrześcijanie, którzy przenoszą tam... swój kościół. Jak przekonują chcą być bliżej potrzebujących i stworzyć społeczność otwartą na wszystkich - niezależnie od poglądów, płci, koloru skóry czy narodowości. Żeby zrealizować swój cel, na adaptację pomieszczeń potrzebują jeszcze 250 tys. zł.

REKLAMA

Społeczność Chrześcijańska "Zachód" (SCh Zachód) to jedna z siedmiu warszawskich parafii Kościoła Chrystusowego, działającego w Polsce od 100 lat. Kościół Chrystusowy należy do rodziny wyznań protestanckich, które obok katolicyzmu i prawosławia tworzą główne gałęzie chrześcijaństwa. Jak się dowiadujemy liderzy bemowskiej społeczności myśleli o przeprowadzce do galerii handlowej od dawna. W ten sposób - jak wyjaśniają - chcą znaleźć się bliżej ludzi i problemów lokalnej społeczności. Plany, póki co, pokrzyżowała pandemia.

"Doszliśmy do wniosku, że to miejsce dla nas"

- Wierzymy w kościół aktywny, otwarty i zaangażowany społecznie. Wychodzimy bowiem z założenia, że troskę o bliźniego należy praktykować w codziennym życiu, a nie tylko o niej mówić. Galerie handlowe nie kojarzą się z duchowością, ale doszliśmy do wniosku, że to właśnie miejsce dla nas, bo to tutaj krzyżują się ścieżki ludzi o bardzo różnych problemach i potrzebach. Chcemy stworzyć wspólnotę, w której dobrze poczuje się każdy - niezależnie od poglądów, płci, koloru skóry czy narodowości - podkreśla Adam Duliński, który wraz z żoną tworzy małżeństwo pastorskie stojące na czele SCh Zachód.

REKLAMA

Kościół zaangażowany w sprawy mieszkańców

SCh Zachód jest oficjalnym członkiem Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego na Bemowie. W partnerstwie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Dzielnicy Bemowo parafia angażuje się w organizację spotkań świątecznych i pikników dla seniorów i inicjuje wydarzenia kulturalne w "Dwóch Jelonkach". Kościół zorganizował także obóz dla osób niewidomych i niedowidzących, współorganizował "Zimę w Mieście" dla dzieci z rodzin uchodźczych oraz przegląd twórczości artystycznej OSPAR dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową. Parafianie sfinansowali i zrealizowali własnymi siłami remonty mieszkań pięciu bemowskich rodzin. - Przeprowadzka do galerii handlowej pozwoli na zwiększenie skali działania i uruchomienie nowych inicjatyw integrujących społeczność dzielnicy - przekonują.

Pierwszy w Warszawie kościół w galerii handlowej

Już w czasie pandemii parafia SCh Zachód zorganizowała na terenie Galerii Bemowo studio, z którego transmitowane były niedzielne nabożeństwa online. Plany są jednak znacznie bardziej ambitne. Kościół podpisał umowę najmu 350 m2 powierzchni galerii. Powstaje tu sala konferencyjna na 120 osób, wraz z zapleczem multimedialnym umożliwiającym organizowanie różnorodnych warsztatów, wykładów, spotkań i wydarzeń kulturalnych. W planach jest także przyparafialna kawiarnia ze strefą coworkingową, a także dwie salki dla dzieci, które posłużą do organizacji zajęć edukacyjnych, zabaw i warsztatów dla rodzin z sąsiedztwa. Inicjatorzy "kościoła w galerii" chcą uruchomić tu także punkt konsultacyjno-poradniczy, w którym bezpłatne, doraźne wsparcie psychologiczne otrzyma każda osoba, która mierzy się z życiowymi trudnościami.

Jak można pomóc?

Wynajęty lokal wymaga gruntownego remontu. Prace związane z demontażem starych instalacji już się zakończyły. W planach jest wymiana posadzek, budowa ścian działowych, zakup i montaż nowych instalacji, oświetlenia i niezbędnego wyposażenia. Podstawowa część inwestycji pochłonie 500 tys. zł. Parafianom udało się zebrać połowę potrzebnej kwoty. W pozyskaniu reszty pomóc ma zbiórka uruchomiona na portalu Zrzutka.pl. Prace remontowe potrwają do lipca. Otwarcie nowej lokalizacji kościoła zaplanowano na III kwartał br.

(DB)

 

Polecamy

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA