W parku na Woli ruszyła kontrowersyjna budowa. Kolejne upamiętnienie powstania
15 stycznia 2021
Wystartowała jedna z najbardziej kontrowersyjnych miejskich inwestycji ostatnich lat. Za wydane tu pieniądze można zbudować trzy przedszkola.
W parku Powstańców Warszawy przy Wolskiej ogrodzono plac budowy Izby Pamięci, powstającej według pomysłu Wandy Traczyk-Stawskiej, uczestniczki powstania z 1944 roku. Budowa potrwa do lipca przyszłego roku i pochłonie 23,2 mln zł.
Izba Pamięci na Woli
Izba Pamięci od początku budziła kontrowersje. To kolejne w naszej dzielnicy upamiętnienie powstania warszawskiego, właściwie tuż obok Muzeum Powstania. W dodatku kosztowne, związane z wycinką drzew i zmniejszające tereny zielone. W parku Powstańców Warszawy powstanie budynek pełniący funkcje "edukacyjno-martyrologiczne", osobny pawilon wejściowy oraz segmenty Muru Pamięci, na których znajdą się nazwiska ponad 100 tysięcy ofiar powstania.
Wystawa historyczna na Woli
- Budynek Izby Pamięci składać się będzie z bloków mieszczących konkretne funkcje, ograniczonych dwiema, masywnymi ścianami - zapowiada Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. - Izba ma być ulokowana w parkowej części, z dala od kurhanu i mogił. Wewnątrz znajdą się wystawy dokumentujące historię cmentarza, życie w okupowanej stolicy oraz ekspozycje poświęcone zbrodniom niemieckim w Warszawie. W strefie wejściowej od strony ulicy Wolskiej, znajdzie się blok z salą edukacyjną przeznaczoną do prelekcji, wykładów, warsztatów dydaktycznych oraz wyświetlania filmów i archiwaliów.
(dg)