REKLAMA

Białołęka

budżet obywatelski »

 

P+R Płudy z budżetu obywatelskiego? Bo fantazja jest od tego

  4 marca 2024

alt='P+R Płudy z budżetu obywatelskiego? Bo fantazja jest od tego'
Fot. Filip Pelc

Serial pt. "Kiedy powstanie parking P+R Płudy?" zdaje się nie mieć końca. Tym razem białołęcki radny Filip Pelc, nie czekając na ruch ze strony włodarzy miasta i ZTM, postanowił działać w ramach budżetu obywatelskiego.

REKLAMA

Zdaje się, że szansa na szybki i rozsądny parking typu P+R ulokowany na białołęckim odcinku linii kolejowej do Legionowa została zaprzepaszczona tuż po tym, jak decydenci z Zarządu Transportu Miejskiego wpadli na pomysł wybudowania go obok stacji kolejowej na Żeraniu.

Zbudowali parking w złym miejscu

Tak oto przed dwoma laty, za ponad 11 mln zł, obok węzła Płochocińskiej z Marywilską powstał parking, który w przeważającej części świeci pustkami. Tymczasem dziki parking pod wiaduktem nad torami przy stacji Płudy cieszy się od lat ogromnym zainteresowaniem kierowców chcących pozostawić swe auta w okolicy ul. Klasyków i Bohaterów i przesiąść się do pociągu.

Radny Filip Pelc już wiele razy interweniował w tej sprawie, namawiając urzędników do poważnego zajęcia się ucywilizowaniem dzikiego parkingu pod wiaduktem ul. Klasyków i Bohaterów. Dotychczas bezskutecznie. Kolejarze już w 2013 r. podjęli rozmowy z miastem w sprawie przekazania prawa użytkowania wieczystego do nieruchomości. Od tamtego czasu niewiele się wydarzyło, a sprawa przypomina sytuację z gorącym kartoflem. Od 2016 r. pomiędzy PKP PLK a miastem negocjowany jest projekt porozumienia.

- Zgodnie z projektem porozumienia, do czasu przekazania prawa użytkowania wieczystego do nieruchomości na rzecz miasta, spółka udzieli miastu prawa do dysponowania gruntem w celu realizacji przez ratusz budowy parkingu P+R przy przystanku Warszawa Płudy. Należy dodać, że budowa parkingu przy tym przystanku nie leży w kompetencjach PKP PLK - przekonywali kolejarze.

Wstąp do księgarni

P+R Płudy może nie powstać

Sprawa jest patowa. Miejski ratusz nie kwapi się z przejęciem infrastruktury, gdyż wie, że musiałby na siebie wziąć wysokie koszty jej utrzymania. Dlatego projekt radnego Pelca do budżetu obywatelskiego może zostać przez urzędników wyrzucony do kosza.

- Każdego dnia przy stacji kolejowej w Płudach parkuje ponad 100 samochodów. Niestety warunki są tragiczne. Kierowcy zmuszeni są do pozostawienia samochodów w błocie. Wjazd na ,,dziki parking" znajduje się tuż przy skrzyżowaniu i przejściu dla pieszych. Powoduje to niebezpieczne sytuacje. Budowa parkingu przy stacji kolejowej zachęci mieszkańców do korzystania z pociągów - przekonuje i nie sposób się z nim nie zgodzić.

Budowę parkingu radny zaproponował na jednej z działek należących do miasta od strony ulicy Klasyków i Podkładowej przy stacji kolejowej na Płudach. Jak sam zaznacza, nie zaspokoi to w pełni potrzeb parkujących, jednak od czegoś trzeba zacząć.

- Jestem zmęczony trwającymi od kilkunastu lat negocjacjami PKP PLK z miastem, dlatego szukam innego rozwiązania. Nie widzę przeciwwskazań, żeby na tej jednej miejskiej działce miał powstać parking. Liczę na to, że urzędnicy dopuszczą ten projekt do głosowania - wyjaśnia w rozmowie z nami.

DB

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# mic

05.03.2024 19:08

W Polsce co dwa miesiące zmieniany jest rozkład jazdy pociągów. Tak ogromny partner jak władze stolicy kraju mogłyby wynegocjować z PLK zatrzymywanie się wszystkich kursów KM na przystanku Żerań. Kilka lat temu można było linią S3 w 19 minut dojechać do stacji Warszawa Centralna. Teraz rzeczywiście pozostają ukochane przez ZTM 'dogodne przesiadki'. Ja przykładowo przesiadłem się do swojego auta.

# Nie dla burmistrza

06.03.2024 14:52

Polecam zrobić tam korty tenisowe, ścianę żelbetonowa i kilka boisk wielofunkcyjnych (koszykówka, siatkówka, skok w dal, oczywiście piłka nożna) tak żeby wszyscy mieszkańcy białołęki mogli posłuchać odlogosoe dzielnicy
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy